Номер справи 623/1608/20
Номер провадження 3/623/349/2020
13 травня 2020 року суддя Ізюмського міськрайонного суду Харківської області Бєссонова Т.Д., розглянувши матеріали, які надійшли від Ізюмського ВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Ізюма, Харківської області, українця, громадянина України, офіційно не працюючого, не одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , до адміністративної відповідальності протягом року притягувався 08.08.2019 за ст. 175-1 КУпАП, 08.08.2019 - за ст. 178 ч.1 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді попередження, раніше неодноразово засудженого, останній раз -19 квітня 2019 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області за ст. 395 КК України до 2 місяців арешту,
згідно якого постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 17.04.2020 року встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік
за ч. 1 ст 187 КУпАП
Правопорушник з вимогами ст. 268 КУпАП ознайомлений.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 318615 від 07.05.2020 громадянин ОСОБА_1 27.04.2020 року на момент перевірки о 00 годин 20 хвилин був відсутнім за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , чим порушив правила адміністративного нагляду та скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 318613 від 07.05.2020 громадянин ОСОБА_1 29.04.2020 року на момент перевірки о 22 годині 51 хвилині був відсутнім за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , чим порушив правила адміністративного нагляду та скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 318614 від 12.05.2020 громадянин ОСОБА_1 05.05.2020 року на момент перевірки о 23 годині 42 хвилині був відсутнім за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , чим порушив правила адміністративного нагляду та скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 318604 від 13.05.2020 громадянин ОСОБА_1 12.05.2020 року не з'явився на контрольну реєстрацію до Ізюмського ВП ГУНП в Харківській області, чим порушив правила адміністративного нагляду та скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У відповідності до ст. 36 КУпАП справи про адміністративне правопорушення: № 623/1608/20, провадження 3/623/349/2020; № 623/1609/20, провадження 3/623/350/2020; № 623/1610/20, провадження 3/623/351/2020; № 623/1611/20, провадження 3/623/352/2020 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 КУпАП було об'єднано в одне провадження та присвоєно справі № 623/1608/20, провадження 3/623/349/2020;.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав повністю, щиро розкаявся у скоєному правопорушенні, та запевняв суд, що в подальшому не допустить порушень адміністративного нагляду. Просив суд призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Дослідивши матеріли справи про адміністративне правопорушення та заслухавши пояснення ОСОБА_1 , надані ним у судовому засіданні та наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, судом встановлено наступне.
Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 17.04.2020 року по справі № 623/1318/20, провадження № 1-в/623/69/2020 відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на 01 рік, а саме, крім іншого, йому заборонено відлучатися з помешкання, де проживає, з 22-00 до 06-00 години наступного дня без дозволу органів Національної поліції та зобов'язано з'являтися на контрольні реєстрації кожен перший, другий, третій та четвертий вівторок кожного місяцю у період часу з 8-00 до 18-00 у вільний від роботи час до працівника поліції Ізюмського ВП, який відповідає за відмітку піднаглядних осіб.
Однак ОСОБА_1 , щодо якого встановлено адміністративний нагляд, допускав порушення встановлених щодо нього правил адміністративного нагляду.
Факт правопорушення підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення серії серії ВАБ № 318615 від 07.05.2020, серії ВАБ № 318613 від 07.05.2020, серії ВАБ № 318614 від 12.05.2020, серії ВАБ № 318604 від 13.05.2020, поясненнями самого правопорушника, даними ним в судовому засіданні та наявними в матеріалах справи, постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 17.04.2020 про встановлення у відношенні гр. ОСОБА_1 адміністративного нагляду.
Аналізуючи досліджені докази, пояснення ОСОБА_1 та оцінюючи встановлені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку, що дії правопорушника ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 1 статті 187 КУпАП, оскільки він дійсно порушив правила адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 1 та п. в) ст. 3 ЗУ "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами внутрішніх справ та особи, щодо яких встановлюється адміністративний нагляд; в) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення;
Статтею 10 цього Закону встановлено відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду, у разі злісного порушення правил адміністративного нагляду, передбачених статтями 9 і 10 цього Закону, особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, притягаються до відповідальності згідно з законодавством.
У відповідності до ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами. Санкція ч.1 ст.187 КУпАП передбачає накладення стягнення у вигляді штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 27 КУпАП встановлює що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян і посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до статті 33 КУпАП враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушника ОСОБА_1 за вчинене правопорушення, є його щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи викладене, а також у відповідності до ст. 36 КУпАП, якою передбачено, що при одночасному розгляді декількох правопорушень, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне порушення з числа вчинених, суд вважає, що застосування заходів у вигляді накладення штрафу є достатнім для виховання ОСОБА_1 , з урахуванням чого суд вважає за необхідне піддати правопорушника адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави, межі якого передбачені санкцією інкримінованого йому адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420 грн. 40 коп.
Керуючись ст. ст. 27, 33, 36, ч.1 ст.187, 221, 282, 283, 284 КУпАП , суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАПта притягнути до адміністративної відповідальності.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять) гривень 00 коп. на користь держави (призначення платежу: адміністративні штрафи та санкції, отримувач коштів: Ізюмське УДКСУ Харківської області, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37283992, рахунок UA508999980313010106000020575, код класифікації доходів: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджет 22030106).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Т. Д. Бєссонова