Справа № 456/587/20
Провадження № 2-а/456/31/2020
іменем України
12 травня 2020 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Бораковського В. М.
секретар судового засідання Проців І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського взводу №1 роти №3 батальйону УПП у Львівській області Масловського Олександра Ігоровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
встановив:
Стислий виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 (позивач) подав до суду позов до поліцейського взводу №1 роти №3 батальйону УПП у Львівській області Масловського О.І. (відповідач), в якому просить визнати дії поліцейського протиправними та скасувати постанову серії ДП18 №447089 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч.6 ст. 121 КУпАП.
В обґрунтування своїх вимог щодо предмета спору позивач покликається на те, що відповідач при винесенні оскаржуваної постанови не керувався жодними допустимим доказами, які б підтверджували його вину у скоєнні правопорушення. І на його прохання надати докази скоєння ним правопорушення відмови.
Відповідачі не скористався правом на подання відзиву.
Позивач у судове засідання не з'явився, однак подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та підтримання позову повістю.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.
Заяв та клопотання, подані учасниками справи.
Позивачем подано клопотання про розгляд справи за його відсутності та підтримання позову (а.с.23).
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 18.02.2020 відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.17-18).
Ухвалою судового засідання від 24.03.2020 відкладено розгляд справи (а.с.24).
Судом оприлюднено на веб-порталі Судової влади України повідомлення про дату, час та місце судового розгляду адміністративної справи №456/587/20 (а.с.21, 27).
З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам у цілому, суд доходить такого висновку.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 №447089 від 04.02.2020, ОСОБА_1 04.02.2020, о 21 год 20 хв, на 610 км автодороги Київ-Чоп (М06), керував транспортним засобом - автомобілем «Мазда 3», р.н. НОМЕР_1 , у якого не горіли лампи підсвідки номерного знаку у темну пору доби, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 6 ст. 121 КУпАП, у зв'язку з чим на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 грн (а.с.5).
Зміст спірних правовідносин.
Спірні правовідносини носять публічно-правовий характер та виникли між сторонами у зв'язку з незгодою позивача з рішенням суб'єкта владних повноважень про порушення позивачем Правил дорожнього руху та накладення, у зв'язку з цим, на нього адміністративного стягнення у виді штрафу.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
До спірних правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми Конституції України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кодексу адміністративного судочинства та Правил дорожнього руху.
Так, частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 6 ст. 121 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування водієм транспортним засобом з неосвітленим номерним знаком.
Згідно з вимогами пункту 2.9. «в» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом, з номерним знаком, що неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості).
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Так, відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частина 2 ст. 77 КАС України встановлює, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Застосовані судом вищенаведені норми права регулюють спірні правовідносини та визначають обсяг суб'єктивних прав та юридичних обов'язків, якими наділені сторони в цих правовідносинах.
Крім цього, суд враховує роз'яснення, викладені у пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», згідно з якими зміст постанови повинен відповідати вимогам, встановленим статтями 283, 284 КУпАП. У ній, зокрема, необхідно зазначити докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Суд погоджується з аргументами позивача, вважає такі обґрунтованими та підтвердженими належними, допустимими та достовірними доказами, які, в своїй сукупності, є достатніми.
Так, з аналізу оскаржуваної постанови вбачається, що така не відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, оскільки у ній відсутні покликання на порядок оскарження адміністративного стягнення. Крім цього, в постанові не зазначено докази, на яких ґрунтуються висновки про вчинення особою адміністративного правопорушення, передбачених частиною 6 ст. 121 КУпАП.
Складена стосовно ОСОБА_1 постанова про накладення адміністративного стягнення, сама по собі, не є достатнім доказом його вини у вчинені цього правопорушення. Інших належних та допустимих доказів, які б вказували на наявність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 6 ст. 121 КУпАП, суду не надано, хоча, відповідно до вимог частини 2 ст. 77 КАС України, тягар доказування правомірності зазначеної постанови покладено саме на відповідача.
Суд зауважує, що за відсутності належних, допустимих та, у своїй сукупності, достатніх доказів вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, обставини, викладені у постанові про накладення адміністративного стягнення, набувають форми припущення, на яких не може ґрунтуватися процесуальне рішення (постанова).
Надати оцінку аргументам відповідачів суд позбавлений можливості, оскільки такі ними не наведені.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд доходить переконання, що ОСОБА_1 неправомірно визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 6 ст. 121 КУпАП, тому позов слід задовольнити повністю.
Водночас, з огляду на позовні вимоги позивача, в яких він просить визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт, а також зважаючи на пункт 3 частини 3 ст. 286 КАС України, суд вважає за можливе, відповідно до частини 2 ст. 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог, закривши справу про адміністративне правопорушення, що сприятиме ефективному захисту прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
На підставі статті 19 Конституції України, частиною 6 статті 121, статей 247, 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення та керуючись статтями 6, 9, 19, 77, 78, 90, 243-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до поліцейського взводу №1 роти №3 батальйону УПП у Львівській області Масловського Олександра Ігоровича (місце перебування: м. Львів, вул. Перфецького,19) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити повністю.
Скасувати постанову серії ДП18 №447089 від 04.02.2020 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі щодо накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за частиною 6 ст. 121 КУпАП у виді штрафу в сумі 170,00 грн та закрити справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 6 ст. 121 КУпАП.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Дата складення повного судового рішення - 12 травня 2020 року.
Головуючий суддя В. М. Бораковський