Справа № 346/1119/20
Провадження № 3/346/714/20
13 травня 2020 року м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Васильковський В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Коломийського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працює,ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , громадянина України,
-за ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
09.03.2020 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.130 КУпАП, в якому вказано, що 09.03.2020 року близько 18:45 год. в с. Коршів, по вул. Шевченка, водій керував мопедом марки «Карпати», з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з ротової порожнини. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину заперечив та пояснив, що відносно нього жодного протоколу про адміністративне правопорушення не складалося, в нього немає ні у власності ні у користуванні мопеду "Карпати".
Згідно зі ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в надані ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення крім іншого зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення).
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст.251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол та не може бути перекладено на суд.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , встановлено, що відомості про особу на яку складено протокол про адміністративне правопорушення не відповідає дійсності, адже при складанні протоколу не вірно вказано прізвище, ім'я та по батькові правопорушника.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 233299 вбачається, що він складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Однак, ознайомившись з відеозаписом, який здійснено працівниками поліції при оформленні протоколу та додано до матеріалів справи, судом встановлено, що особа правопорушника і особа відносно якої складено протокол- різні люди. Наведене підтверджується копією паспорта ОСОБА_1 та компакт-диском з відеозаписом.
Оскільки протокол про адміністративне правопорушення є основним доказом вчинення правопорушення, а він складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, адже не вірно вказані відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, зокрема: не вірно зазначено анкетні дані та дату народження порушника, це виключає можливість притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за зазначеним протоколом.
Відповідно до вимог ст. 247 п.1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1ст. 130 КУпАП недоведеною належними і допустимими доказами, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно нього слід закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 247, 251, 256, 278 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського Апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.
Суддя Васильковський В. В.