Ухвала від 12.05.2020 по справі 520/3895/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

12.05.2020 № 520/3895/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - товариство з обмеженою відповідальності "Енергосервіс" про скасування розпоряджень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:

- скасувати розпорядження голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 10 від 16.01.2006;

- скасувати розпорядження голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 1030 від 29.12.2006;

- скасувати розпорядження голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 290 від 23.06.2016;

- скасувати розпорядження голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 162 від 09.04.2019.

В період з 21.04.2020 по 08.05.2020 суддя Мороко А.С. знаходилась у щорічній відпустці.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

26.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області із клопотанням, в якому просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Малоданилівської селищної ради за межами села Черкаська Лозова Дергачівського району Харківської області зі зміною цільового призначення на земельну ділянку рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва: розмір земельної ділянки - 0,1 га; кадастровий номер: 6322083001:00:000:3848.

Листом № 01-35/796 від 16.03.2020 Дергачівська районна державна адміністрація Харківської області повідомила позивача про те, що земельна ділянка, зазначена у клопотанні ОСОБА_1 з кадастровим номером 6322083001:00:000:3848, розташована за межами населених пунктів на території Малоданилівської селищної ради Дергачівського району Харківської області утворилась шляхом об'єднання двох земельних ділянок з кадастровими номерами: 6322083001:00:000:3503 та 6322083001:00:000:3514 на підставі розпорядження голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 134 від 15.03.2019. Земельні ділянки, розташована за межами населених пунктів на території Малоданилівської селищної ради Дергачівського району Харківської області перебувають у користуванні юридичної особи. Також, вказаним листом відповідач зарекомендував позивачу розглянути можливість пошуку вільної земельної ділянки з цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва з подальшим зверненням до відповідного органу, з урахуванням вимог статті 122 Земельного кодексу України.

З листа Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 31020-14-3408/0/19-20 від 30.04.2020 вбачається, що позивач звертався до управління із зверненням стосовно проведення перевірки правомірності внесення державним кадастровим реєстратором в Державний земельний кадастр відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 6322083001:00:000:3848, яке надійшло на Урядову гарячу лінію. У вказаному листі Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повідомило ОСОБА_1 про те, що розпорядженням голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 10 від 16.01.2006 TОВ "Енергосервіс"надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності на території Черкасько- Лозівської сільської ради, за межами населеного пункту, для будівництва кварталу житлової забудови. На підставі вказаного розпорядження розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який затверджений розпорядженням голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 1030 від 29.12.2006. Даним розпорядженням змінено цільове призначенням запроектованих земельних ділянок, шляхом переведення їх із категорії земель сільськогосподарського призначення до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики оборони та іншого призначення. Земельні ділянки загальною площею 4,8288 га передано ТОВ "Енергосервіс" в оренду строком на 49 років для будівництва об'єктів індивідуальної житлової забудови та громадської забудови. В результаті вказаних дій між Дергачівською районною державною адміністрацією Харківської області та ТОВ "Енергосервіс" укладено 6 договорів оренди землі щодо земельних ділянок площею 0,3123 га, 0,1934 га, 0,1495 га, 2,4000 га, 1,6000 га, 0,1736 га. Крім того, на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок, що перебувають у користуванні на умовах оренди у ТОВ "Енергосервіс" на території Черкасько-Лозівської сільської ради, розробленої на підставі розпорядження голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 290 від 23.06.2016 здійснено поділ 6 орендованих земельних ділянок. В результаті поділу сформовано 58 земельних ділянок, в тому числі і земельні ділянки з кадастровими номерами 6322083001:00:000:3503 та 6322083001:00:000:3514. На підставі технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок, розробленої на підставі розпорядження, голови Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 134 від 15.03.2019 та погодженою розпорядженням голови Дергачівської районної державної адміністрації № 162 від 09.04.2019 земельні ділянки з. кадастровими номерами 6322083001:00:000:3503 та 6322083001:00:000:3514, що на момент об'єднання перебували в оренді ТОВ "Енергосервіс", були об'єднані в земельну ділянку з кадастровим номером 6322083001.00:000:3848.

Не погоджуючись із вказаними розпорядженнями Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Так, згідно зі статтею 5 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) одним із принципів земельного законодавства є забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави.

Згідно із статтею 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Поряд з цим, відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Враховуючи те, що порушення своїх прав позивач вбачає у наслідках, які спричинені розпорядженнями відповідача, які він вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення права оренди на спірну земельну ділянку в третьої особи, тобто, дані правовідносини мають майновий характер, скасування таких розпоряджень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

Таким чином, спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судами за правилами ЦПК України.

За практикою Європейського суду з прав людини (наприклад рішення у справі «Сокуренко і Стригун проти України») суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Згідно з частиною 1 статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

З урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі.

Керуючись ст. 47, 189, 194, 238, 241, 246, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області (місцезнаходження: майдан Перемоги, б. 5 А, м. Дергачі, Харківська область, 62300, ідентифікаційний код - 24129939), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - товариство з обмеженою відповідальності "Енергосервіс" (місцезнаходження: вул. Шевченка, 60, м. Харків, 61013) про скасування розпоряджень.

Роз'яснити позивачу, що дана справа підлягає розгляду загальними судами у порядку, визначеному нормами Цивільного процесуального кодексу України.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.С. Мороко