Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 травня 2020 р. № 520/3838/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Бідонько А.В.., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 31.01.2020 року №39 про відмову у нарахуванні пенсії ОСОБА_1 за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» за довідками, виданих Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020 року № 7.14-22-02/9, від 29.01.2020 року №7.14-22-02/8 та довідки, виданої Харківською митницею ДФС від 29.01.2020 року № 20.70.05.02/15;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити нарахування ОСОБА_1 (Паспорт Серія НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу» за довідками, необхідними для розрахунку пенсій, виданих Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020 року №7.14-22-02/9, від 29.01.2020 року №7.14-22-02/8 та довідки виданої Харківською митницею ДФС від 29.01.2020 року № 20.70.05.02/15.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 11.02.2020 року звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про нарахування пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу", за довідками, виданими Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020 року №7.14-22-02/9 від 29.01.2020 року №7.14-22-02/8 та довідкою, виданою Харківською митницею ДФС від 29.01.2020 року №20.70.05.02/15. Відповідач листом № 2469/02.21-20 від 06.03.2020 відмовив у нарахуванні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 року відкрито спрощене позовне провадження по адміністративній справі за означеним позовом із викликом сторін.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ними.
03.04.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області до суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що на день надання позивачем документів для проведення такого перерахунку діє Закон України «Про державну службу» (№889-УІІІ від 10.12.2015 року), який набув законної сили з 01.05.2016 та яким скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону 3723 (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-УІІІ), та не передбачено проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію державного службовця. Оскільки пенсію державного службовця було нараховано ОСОБА_1 відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 по справі № 520/10256/19, з 16.08.2019 року (моменту звернення до УПФУ).
Таким чином, відсутні підстави для здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом України «Про державну службу», на підставі наданих довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданих Слобожанською митницею Держмитслужбою від 29.01.2020 № 7.14- 22-02/8. № 7.14-22-02/9 та Харківською митницею ДФС від 29.01.2020 № 20.70.05.02/15.В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
У судове засідання, призначене на 13 травня 2020 року, сторони, що повідомлялись належним чином про дату та місце розгляду справи - не прибули.
Представником відповідача 12.05.2020 року до суду надане клопотання, в якому просить суд здійснювати розгляд зазначеної справи без участі свого представника.
Позивачем, ОСОБА_1 , 13.05.2020 року через канцелярію суду подана заява про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Як встановлено за матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 02.02.2016 року та отримувала пенсію з інвалідності до 18 грудня 2019 року.
09 серпня 2019 року ОСОБА_1 зверталась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення їй пенсії державного службовця за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши всі необхідні документи.
Рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 23.08.2019 №22 у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» було відмовлено, що і зумовило ОСОБА_1 звернутись із відповідним позовом до суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.11,2019 по справі №520/10256/19 - задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 19, управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 22 від 23.08.2019 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити переведення та провести переведення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».
Рішення суду по справі № 520/10256/19 набрало законної сили 18.12.2019 року.
Відповідно до ч. 4. ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З урахуванням рішення суду Головним управлінням ПФУ в Харківській області ОСОБА_1 зроблено перерахунок з 16.08.2019 (з дати надходження заяви). Розмір пенсії з 16.08.2019 складає 6236,77 грн.
З повідомлених відповідачем обставин судом встановлено, що з 01.03.2020 позивач отримує пенсію щомісячно згідно Закону України «Про державну службу».
Донараховані позивачу кошти з 16.08.2019 по 18.12.2019 (до набрання законної сили) у розмірі 7612,88 грн. будуть виплачені в порядку черговості та після виділення коштів з бюджету відповідно до вимог постанови КМУ від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи. Фінансування пенсій внутрішньо переміщеним особам проводиться у розмірі пенсійних виплат за поточний місяць.
Доплата пенсії по перерахунку за період з 19.12.2019 по 29.02.2020 у розмірі 2895,20 також нарахована, але, як зазначає відповідач, буде проведена виплата при наявності відповідного бюджетного фінансування після прийняття вищими органами влади відповідного рішення на підставі постанови КМУ від 25.04.2018 №335 „Про внесення змін до постанови КМУ від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
Проте, суд зазначає, що предметом розгляду справи є незгода позивача з Рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 31.01.2020 року №39 про відмову у нарахуванні пенсії ОСОБА_1 за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» за довідками, виданими Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020 року № 7.14-22-02/9, від 29.01.2020 року №7.14-22-02/8 та довідки виданої Харківською митницею ДФС від 29.01.2020 року № 20.70.05.02/15
Як встановлено з матеріалів справи 30.01.2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Шевченківського району у м. Харків із заявою та оригіналами довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії виданих Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020 року № 7.14-22-02/9, довідки, виданої Харківською митницею ДФС від 29.01.2020 року №20.70.05.02/15, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020 року № 7.14-22-02/8, просила нарахувати пенсію, враховуючи зазначені довідки (а.с. 29).
Судом встановлено, що Шевченківським відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на день звернення позивача (30.01.2020р.) вже було здійснено нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу" з 18 грудня 2019 року за довідками, виданими Харківською митницею ДФС від 14.08.2019 року №20.70.05.02/89 та від 14.08.2019року № 20.70.05.02/90, які було надані 16.08.2019 року позивачем під час її звернення до ГУ ПФУ в Харківській області для нарахування пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу".
Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 31.01.2020 № 39 в перерахунку пенсії позивачу відмовлено. У рішенні було зазначено, що З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до закону № 3723 (розділ III "Прикінцеві положення" Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213) (а.с. 31).
Не погоджуючись із таким діями відповідача, позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Частина перша статті 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку Україні відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Згідно з пунктами 4, 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений Постановою №865 (в редакції до 01.12.2015) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 внесені зміни до Постанови №865, які застосовуються з 01.12.2015, а саме, виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Тобто, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 п. 5 Постанови №865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.
Крім того, Постанова № 865 втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян" від 14 вересня 2016 року №622, в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.
Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1.
Разом з тим, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 (набрала чинності 02.09.2016) форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено.
Статтею 90 Закону України від 10.12.2015 року № 889-УІІІ «Про державну службу» визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, оскільки Закон України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» втратив чинність, (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу), а ст.90 Закону України від 10.12.2015 року № 889-УІІІ «Про державну службу» визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відсутні правові норми щодо перерахунку пенсій державним службовцям.
З матеріалів справи вбачається, що на день звернення позивача про нарахування пенсії на підставі довідок виданих Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020року № 7.14-22-02/9, Харківською митницею ДФС від29.01.2020 року №20.70.05.02/15, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020 року № 7.14-22-02/8, відповідачем вже була нарахована позивачу пенсія державного службовця.
Судом встановлено, що станом на дату звернення позивача до відповідача та станом на встановлення ОСОБА_1 пенсії державного службовця - з 16.08.2019 року діє Закон України «Про державну службу» (№ 889-УІІІ від 10.12.2015 року), який набув законної чинності з 01.05.2016 року та яким скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону 3723 (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-УІІІ), та не передбачено проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію державного службовця.
Таким чином, відсутні підстави для здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом України "Про державну службу", за заявою від 30.01.2020 на підставі довідок заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданих Слобожанською митницею Держмитслужби від 29.01.2020р. №7.14-22-02/8, №7.14-22-02/9 та Харківською митницею ДФС від 29.01.2020 №20.70.05.02/15.
Суд зазначає, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії нормативного акта, який би регламентував підстави, механізм та форму довідки не прийнято.
Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів державної служби, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.
Враховуючи, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії, право на такий перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою було скасовано, відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку не свідчить про порушення права позивача на перерахунок пенсії, оскільки на момент звернення позивач не має такого права.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом України «Про державну службу», на підставі наданих довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям , виданих Слобожанською митницею Держмитслужбою від 29.01.2020 № 7.14- 22-02/8. № 7.14-22-02/9 та Харківською митницею ДФС від 29.01.2020 № 20.70.05.02/15.
Відмовляючи у проведення перерахунку пенсії, відповідач діяв на підставі, в межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Таким чином, відсутні підстави Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13 травня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.