про залишення позовної заяви без руху
13 травня 2020 р. Справа № 480/2922/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Прилипчук О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу з питань перерахунку пенсій №4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
08.05.2020 року до Сумського окружного адміністративного суду через свого представника звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до Відділу з питань перерахунку пенсій №4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Депутатська, 2), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. суми, вул. Пушкіна, 1), в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідачів щодо неперерахування утримання позивача з 01.02.2020 р., тобто з моменту виникнення права на таке перерахування в місячному часовому вимірі;
- зобов'язати відповідачів проводити відповідне перерахування і виплату різниці між фактично отриманим позивачем утриманням та належного до сплати такого утримання з моменту виникнення права на таке перерахування, починаючи з 01.02.2020 року відповідно до довідки Територіального управління державної Судової адміністрації України в Сумській області №04-126/20 від 17.01.2020р.
- відповідно до положень ч.4 ст.7 КАС звернутися до Верховного суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо неконституційності ст.142 ч.5 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIІІ від 2 червня 2016 року у відношенні положення, згідно якого "Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України ... ", як такого, яке не відповідає вимогам ст.ст.1,3,6,8,21,22,23 Конституції, оскільки Пенсійний фонд, який згідно Указу Президента України від 6 квітня 2011р № 384/2011 є центральним органом виконавчої влади, подібними неправомірними діями через свої управління здійснює неправомірний вплив на судову гілку влади, що прямо суперечить ст.6 Конституції України;
- стягнути із відповідачів на користь позивача 5255 грн. виплаченого гонорару адвокату.
У позовній заяві представник позивача просить звільнити позивача від сплати судового збору за подання позовної заяви. Клопотання мотивоване тим, що позивач має дорослу доньку - студентку. На її утримання і відповідну оплату за навчання, враховуючи нинішні ціни на харчі, одяг, комунальні послуги, житло, проїзд в громадському транспорті необхідні значні кошти. Крім цього, в країні пандемія, що потребує додаткових затрат і крім того предметом позову є захист соціальних прав, у зв'язку із чим відповідно до положень п.3 ч.1, ч. 2 ст.8 Закону України "Про судовий збір" позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, оскільки в іншому випадку йому може буде перекритий шлях до судового захисту своїх прав, а це буде суперечити положенням ст.6 Конвенції з прав людини. Крім цього, при сплаті судового збору, при вирішенні справи на користь заявника, суд не відшкодовує послуг банку на перерахування такого збору. До того ж, якщо казначейство одобрить таке стягнення, то воно поставить людину в чергу на його отримання, а виплатить тільки на протязі року, коли вже кошти значно знеціняться.
Тому просить звільнити позивача від сплати судового збору.
Дослідивши матеріали позовної заяви та зміст клопотання представника позивача, суд відмовляє в його задоволенні та залишає позовну заяву без руху, виходячи із наступного.
Суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 р., та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Такі положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондуються з положеннями ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" - враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, підставою для звільнення від його сплати є, зокрема, незадовільний майновий стан фізичної особи, яка звертається з позовом.
При цьому, особа, яка заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору, в силу вимог з ч.1 ст.77 КАС України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника позивача про звільнення позивача від сплати судового збору.
Таким чином, суд зазначає, що за приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.
Із позовної заяви суд вбачає, що позивач просить визнати протиправними дії відповідачів та зобов'язати їх вчинити певні дії, тобто заявлено вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн).
Враховуючи вищевикладене, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" для підтвердження незадовільного майнового стану ОСОБА_1 необхідно надати суду довідку про доходи за попередній календарний рік, що видається податковим органом, або надати суду докази сплати судового збору в сумі 840,80 грн., яка повинна бути перерахована за наступними реквізитами:
Отримувач коштів Сумська міська отг/Адмін.окружн.суд/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970593
Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. Подат.)
Рахунок отримувача UA878999980313151206084018540
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Згідно з ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Водночас, відповідно до п.3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про звільнення позивача від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу з питань перерахунку пенсій №4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Встановити позивачу для усунення недоліків позовної заяви п'ятиденний строк з дня завершення строку дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), встановленого Кабінетом Міністрів України шляхом надання суду довідки про доходи за попередній календарний рік, що видається податковим органом або надати суду докази сплати судового збору в сумі 840,80 грн. за наступними реквізитами:
Отримувач коштів Сумська міська отг/Адмін.окружн.суд/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970593
Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. Подат.)
Рахунок отримувача UA878999980313151206084018540
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Прилипчук