про зупинення провадження у справі
12 травня 2020 рокум. ПолтаваСправа №440/1982/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у письмовому провадженні питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року державної пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року державної пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням раніше проведених виплат;
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25 квітня 2019 року по 31 грудня 2019 року в розмірі 20865,00 грн (5х4173,00 грн), а з 01 січня 2020 року в розмірі 23615,00 грн (5х4723,00 грн) без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та без обмеження пенсії граничним розміром і без урахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області провести перерахунок та виплату з урахуванням попередніх виплат пенсії ОСОБА_1 , обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25 квітня 2019 року по 31 грудня 2019 року в розмірі 20865,00 грн (5х4173,00 грн), а з 01 січня 2020 року в розмірі 23615,00 грн (5х4723,00 грн) без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та без обмеження пенсії граничним розміром і без урахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано докази.
Цією ж ухвалою роз'єднано поєднані в одне провадження позовні вимоги у справі №440/1982/20 та залишено в провадженні цієї адміністративної справи №440/1982/20 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25 квітня 2019 року по 31 грудня 2019 року в розмірі 20865,00 грн (5х4173,00 грн), а з 01 січня 2020 року в розмірі 23615,00 грн (5х4723,00 грн) без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та без обмеження пенсії граничним розміром і без урахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області провести перерахунок та виплату з урахуванням попередніх виплат пенсії ОСОБА_1 , обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25 квітня 2019 року по 31 грудня 2019 року в розмірі 20865,00 грн (5х4173,00 грн), а з 01 січня 2020 року в розмірі 23615,00 грн (5х4723,00 грн) без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та без обмеження пенсії граничним розміром і без урахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ.
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 09 грудня 2019 року відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 520/12609/19 (провадження №Пз/9901/22/19) за позовом громадянина до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення суми.
При цьому в ухвалі Верховного Суду зазначено, що позов обґрунтований тим, що позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи як військовозобов'язаний під час проходження військових зборів, внаслідок чого частково втратив працездатність та став особою з інвалідністю, а відтак, належить до кола військовослужбовців і за рівнем соціального забезпечення має бути прирівняний до військовослужбовців дійсної строкової служби. Після прийняття Конституційним судом України рішення № 1- р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року за конституційними скаргами громадян про невідповідність Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з урахуванням рішення Конституційного суду України № 7- рп/2016 від 20 грудня 2016 року позивач вважає, що як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи він має право на перерахунок його пенсії в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку), який має визначатися у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року згідно з частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Копію ухвали Верховного Суду від 09 грудня 2019 року про відкриття провадження у зразковій справі №520/12609/19 опубліковано на офіційному веб-порталі судової влади України: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro_sud/zrazkova-sprava/zs_9901_22_19, а також внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень за реєстраційним номером 86203337.
За визначенням, наведеним у пункті 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Особливості провадження у типовій справі визначені статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини першої цієї статті суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Частиною третьою вказаної статті визначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Верховним Судом в ухвалі від 09 грудня 2019 року у зразковій справі № 520/12609/19 визначено, що ознаками типових справ у відповідності до пункту 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України є:
1) позивачами є особи, які під час проходження військових зборів брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) відповідачем є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку в якому перебуває позивач;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (щодо порядку проведення перерахунку пенсій на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після прийняття рішення Конституційним судом України № 1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року за конституційними скаргами громадян щодо невідповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії при проведенні перерахунку пенсій у порядку частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25 квітня 2019 року після прийняття рішення Конституційним Судом України № 1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року, зобов'язати провести перерахунок їх пенсій виключно на підставі норм законів як норм прямої дії, без урахування обмежень максимальним розміром).
Порівняльний аналіз суб'єктного складу, предмету та підстав позову у справі, що розглядається, та у зразковій адміністративній справі №520/12609/19 (провадження №Пз/9901/22/19), свідчить про те, що ця справа має ознаки типової, оскільки позивачем у ній є особа, яка під час проходження військових зборів брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стала особою з інвалідністю, відповідачем - територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку в якому перебуває позивач, спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права щодо порядку проведення перерахунку пенсій на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після прийняття рішення Конституційним судом України № 1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року, а також позивачем заявлено подібні позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсій у порядку частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25 квітня 2019 року після прийняття рішення Конституційним Судом України № 1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року, зобов'язати провести перерахунок його пенсії виключно на підставі норм законів як норм прямої дії без урахування обмежень максимальним розміром.
Таким чином, беручи до уваги відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі №520/12609/19 та відповідність цієї справи ознакам типової адміністративної справи, суд доходить висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №520/12609/19.
Керуючись статтями 4, 248, 256, 290, 291, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Провадження у справі №440/1982/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №520/12609/19.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Зобов'язати учасників справи повідомити суд про усунення обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі, з наданням підтверджуючих документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень КАС України.
Суддя Н.І. Слободянюк