Рішення від 12.05.2020 по справі 420/2243/20

Справа № 420/2243/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Юхтенко Л.Р., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, 65012, м. Одеса, вул. Пироговська, 6) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду 16 березня 2020 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, 65012, м. Одеса, вул. Пироговська, 6) про визнання протиправними дії відповідача з відмови листом № 654-566/Ж-02,8-1500/20 від 07.02.2020 року в частині поновлення права власності на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких розраховувалась і сплачувалась пенсія станом на 31.12.2017 року, на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням 100 % підвищення, яке встановлено проведеним з 01 січня 2018 року перерахунком пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців відповідної категорії та зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31.12.2017 року, на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням 100 % підвищення, яке встановлено з 01.01.2018 року з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 05 березня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку та сплачувати пенсію без обмеження її граничними розмірами.

Ухвалою від 17 березня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін в адміністративній справі та призначено перше судове засідання на 15 квітня 2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2018 року на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» позивачу перераховано пенсію за вислугу років, виходячи із грошового забезпечення, яке складається із посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, та до перерахунку пенсії не були включені надбавка за роботу з таємними документами, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за особливі умови служби в екіпажах бойових машин, премія, які раніше були включені.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив поновити йому право на отримання пенсії за вислугу років з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, з яких розраховувалась та сплачувалась пенсія станом на 31.12.2017 року. Проте позивачу було відмовлено.

Позивач вважає, що ГУПФУ в Одеській області протиправно відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення станом на 31.12.2017 року та з урахуванням 100 % підвищення, яке встановлено проведеним з 01.01.2018 року перерахунком пенсії, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправним та нечинним п.п. 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року та зміни до п. 5 додатку 2 Порядку № 45.

Тому, на думку позивача, з 05 березня 2019 року він має право на проведення перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, що враховувались при нарахуванні та виплаті пенсії станом на 31.12.2017 року та з урахуванням 100 % підвищення, яке встановлено проведеним 01.01.2018 року перерахунком пенсії.

До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № ЕП/4458/20 від 02.04.2020 року), в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що перерахунок пенсії позивача було проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, позивачу в березні 2018 року було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу у розмірі 5640 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1410 грн. та надбавки за вислугу років у розмірі 3525 грн. Щодо позовних вимог про проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відповідач зазначив, що пенсійний орган не має право самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Також відповідач зазначив, що відповідно до п. 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року виплату перерахованої пенсії слід проводити у відповідних розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 %; з 01 січня 2019 року - 75 %; з 01 січня 2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, який визнаний нечинним рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18. Проте, відповідач звернув увагу на те, що враховуючи, що бюджетні асигнування з державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались, то виплата пенсії продовжується з урахуванням даних бюджетних асигнувань.

Також відповідач звернув увагу суду на положення постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка була прийнята після скасування п.п. 1, 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, якою передбачено, що виплата пенсії, перерахованих з 01.01.2018 року здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року. З 01.01.2020 року набрала чинності постанова КМУ від 24.12.2019 року № 1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою установлено, що з 01.01.2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року та перерахованих з 01.01.2018 року здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 % суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Щодо зобов'язання відповідача виплатити пенсію без обмеження її максимальним розміром, відповідач зазначив, що такі дії відповідача є правомірними, виходячи із приписів Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Позивач не надав суду відповідь на відзив.

Також третя особа на пропозицію суду, викладену в ухвалі про відкриття провадження, не надала суду письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог.

На виконання ухвали суду відповідачем надана суду належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.

На перше судове засідання позивач не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце призначення судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки, до суду 31 березня 2020 року (вхід. №13961/20) від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач на відкрите судове засідання також не з'явився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення. Про причини нез'явлення відповідач не повідомив суд.

Третя особа на відкрите судове засідання теж не з'явилась, повідомлена належним чином та завчасно, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення, про причини нез'явлення також суд не повідомила.

В Україні на час розгляду та вирішення справи встановлений карантин до 22 травня 2020 року та Радою суддів України листом від 16 березня 2020 року № 9рс-186/20 рекомендовано по можливості проводити судові засідання за відсутністю сторін та в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 15 квітня 2020 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 01.10.1993 року № 192, підполковника гвардії ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини з 01.10.1993 року і звільнено у запас Збройних сил на підставі наказу Командуючого НГУ № 071 від 27.09.1993 року по ст. 65 п. «є».

Також матеріалами справи підтверджено, що на підставі заяви про призначення пенсії, пенсійним органом призначено позивачу пенсію за вислугу років з 01.10.1993 року, виходячи із посадового окладу, окладу по військовому званню, надбавка за в/п, надбавка за ВСУ.

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих Одеським обласним військовим комісаріатом, пенсійним органом позивачу проводилися перерахунки пенсії та станом на 01 травня 2016 року пенсія була розрахована із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1150 грн.; оклад за військове звання у розмірі 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% 512 грн.; робота з таємними виробами, носіями документів 20%, 20%; - 230 грн.; НОУС в екіпажах бойових машин, літаків, вертольотів, суден та ін. 35% - 402 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 896 грн.; премія 10% -115 грн.

Суд встановив, що Одеським обласним військовим комісаріатом видано ОСОБА_1 довідку №ЮО97722 від 21.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 року, за посадою заступник командира великого підводного човна «К-16» з політичної частини північного флоту, становить: посадовий оклад - 5640 грн., оклад за військовим званням 1410 грн., надбавка за вислугу років (50%) 3525 грн., разом 10 575 грн.

На підставі вказаної довідки відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, виходячи із складових: посадовий оклад - 5640 грн., оклад за військовим званням 1410 грн., надбавка за вислугу років (50%) 3525 грн., разом 10 575 грн.

20 січня 2020 року позивач звернувся із заявою до ГУПФУ в Одеській області, в якій просив здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких позивачу розраховувалась та виплачувалась пенсія станом на 31 грудня 2017 року (а.с. 10-11).

Листом від 07.02.2020 року ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склалися на день набрання законної сили судовим рішенням. Також позивача повідомлено про те, що пенсія за вислугу років перерахована з 01.01.2018 року з урахуванням 70 % грошового забезпечення та до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсій відсутні.

Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату перерахованої пенсії.

Судом досліджена належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Вказана справа є типовою по відношенню до зразкової справи № 240/6263/18 в частині позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача з відмови листом № 654-566/Ж-02,8-1500/20 від 07.02.2020 року в частині поновлення права власності на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких розраховувалась і сплачувалась пенсія станом на 31.12.2017 року, та зобов'язання провести такий розрахунок пенсії з 01.01.2018 року.

У рішенні по цій справі зазначено, що це рішення за результатами розгляду зразкової справи, має ознаки типової справи:

1) позивач - особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

2) відповідач - територіальний орган ПФУ, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;

3) предмет спору - бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України») (далі - Закон № 1774-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою № 45.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Також Постановою № 103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, вищенаведеними нормами права передбачений чіткий алгоритм щодо проведення перерахунку призначених пенсій за вислугу років, який має бути проведений на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Матеріалами справи підтверджено, що Одеським обласним військовим комісаріатом видано ОСОБА_1 довідку №ЮО97722 від 21.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 року, за посадою заступник командира великого підводного човна «К-16» з політичної частини північного флоту, становить: посадовий оклад - 5640 грн., оклад за військовим званням 1410 грн., надбавка за вислугу років (50%) 3525 грн., разом 10 575 грн.

На підставі вказаної довідки відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, виходячи із складових: посадовий оклад - 5640 грн., оклад за військовим званням 1410 грн., надбавка за вислугу років (50%) 3525 грн., разом 10 575 грн.

Враховуючи вищенаведені норми права, суд доходить висновку, що відповідачем правомірно здійснено позивачу перерахунок пенсії, виходячи із наведених складових, відповідно до Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, на підставі довідки №ЮО97722 від 21.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.

Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/6263/18, суд зазначив, що Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Таким чином, що на час виникнення спірних правовідносин чинним законодавством були по-різному визначені вимоги для первинного обчислення пенсії особам, які мають право на її отримання відповідно до Закону № 2262-XII, та вимоги щодо перерахунку раніше призначених пенсій за цим Законом, а тому такі вимоги можуть вважатися виправданою, обґрунтованою та справедливою підставою різниці при вирішенні питання щодо первинного обчислення розміру пенсії та перерахунку раніше призначеної пенсії.

З огляду на це Велика Палата Верховного Суду вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що відповідач діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 103, Порядку № 45. До того ж такий підхід до застосування вказаних правових норм не є дискримінаційним та не порушує принцип рівності перед законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, враховуючи висновки Великої палати Верховного Суду наведені у постанові від 19 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/6263/18, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача з відмови листом № 654-566/Ж-02,8-1500/20 від 07.02.2020 року в частині поновлення права власності на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких розраховувалась і сплачувалась пенсія станом на 31.12.2017 року, та зобов'язання провести такий розрахунок пенсії з 01.01.2018 року є безпідставними та не належать задоволенню.

В частині позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача з відмови листом № 654-566/Ж-02,8-1500/20 від 07.02.2020 року в частині поновлення права власності на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням 100 % підвищення, яке встановлено проведеним з 01 січня 2018 року перерахунком пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців відповідної категорії та зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням 100 % підвищення, яке встановлено з 01.01.2018 року з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 05 березня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку та сплачувати пенсію без обмеження її граничними розмірами, ця справа є типовою по відношенню до зразкової справи № 160/3586/19.

У рішенні Верховного Суду від 06.08.2019 року по справі № 160/3586/19 зазначено, що ознаками типових справ по відношенню до вказаної зразкової справи є:

1) позивачами є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб";

2) відповідачами є суб'єкти владних повноважень (територіальні органи Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку яких перебувають позивачі;

3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з неперерахунком та невиплатою (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року);

4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року).

Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

В силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Такий висновок зроблений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 року по зразковій справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.

Тому, враховуючи вищевикладені висновки Верховного Суду, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача з відмови листом № 654-566/Ж-02,8-1500/20 від 07.02.2020 року в частині поновлення права власності на розрахунок і виплату пенсії з урахуванням 100 % підвищення, яке встановлено проведеним з 01 січня 2018 року перерахунком пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців відповідної категорії та зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням 100 % підвищення, яке встановлено з 01.01.2018 року з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 05 березня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку та сплачувати пенсію без обмеження її граничними розмірами є обґрунтованими та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум, без обмеження її граничним розміром.

Щодо обмеження розміру пенсії її граничними розмірами, суд вважає необхідним зазначити, що посилання відповідача на приписи Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є безпідставними та відхиляються судом з огляду на таке.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, в редакції чинній на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740 грн.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання),максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу була призначена пенсія у 1993 році.

Тому, якщо перерахована пенсія позивачу перевищує розмір десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, то приписи ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не належать застосуванню до позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.

Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань належать стягненню на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 840, 80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, 65012, м. Одеса, вул. Пироговська, 6) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум, без обмеження її граничним розміром.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840, 80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.