справа №380/2934/20
з питань звільнення від сплати судового збору
12 травня 2020 року
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. розглянув в порядку письмового провадження клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю Інженерно-виробниче підприємство «Ременерго» про стягнення заборгованості, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Інженерно-виробниче підприємство «Ременерго», у якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 24499,37 грн. витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень-березень 2020.
Ухвалою суду від 16.04.2020 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.
Цю ухвалу позивач отримав 22.04.2020.
05.05.2020 за вх. №22667 від позивача засобами поштового зв'язку надійшло клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Обґрунтовуючи це клопотання позивач зазначив відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків та використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду. Відповідно до ч. 2 ст. 73 цього ж Закону забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Зазначено, що основною ціллю, на яку використовуються кошти Пенсійного фонду є виплата пенсій, а сплата судового збору може створити перешкоду у виконанні такого основного завдання скаржника. Про важке матеріальне становище органів Пенсійного фонду України засвідчують ухвали Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11.07.2016 у справі №6-19041ск16, Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.08.2016 у справі 876/5101/16, якими звільнено орган Пенсійного фонду від сплати судового збору. Особливу увагу також звернуто на те, що ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2019 у справі №1.380.2019.003855 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звільнено від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду.
Зважаючи на викладене та враховуючи недостатність фінансування коштів на витрати по судовому збору, просив звільнити позивача від сплати судового збору, а у випадку відмови у задоволенні цього клопотання просив надати новий строк для усунення недоліків.
Оскільки суддя ОСОБА_1 у період з 29.04.2020 по 08.05.2020 включно перебував у щорічній відпустці, вказане клопотання розглянуто у перший робочий день судді - 12.05.2020.
Суд вирішуючи вказане клопотання керується таким.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлено Законом України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (з наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 8 вказаного Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Аналогічно, відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 внесено зміни до Закону України «Про судовий збір», що набрали чинності 15.12.2017.
З врахуванням змін, внесених відповідно до Закону №2147-VIII, Пенсійний фонд України та його територіальні органи з 15.12.2017 виключені з переліку осіб, що звільнені від сплати судового збору, передбачених ст. 5 Закону №3674-VI.
Відтак, враховуючи наведені вище вимоги закону та з'ясовані обставини позивачу за подання позовної заяви необхідно було сплатити судовий збір.
Суд зважає на покликання позивача в обґрунтування вказаної заяви, однак зазначає таке.
Пленум Вищого адміністративного суду України у Постанові від 23.01.2015 за №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Зокрема, звільнення від сплати судового збору відповідних органів сплати судового збору не узгоджується з п. 1 ч. 1 ст. 129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України «Про судоустрій і статус суддів» та у процесуальних кодексах України.
Рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (ст. 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19).
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства.
Тому звільнення від сплати судового збору відповідних органів як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема, юридичними та фізичними особами, які, безперечно, зобов'язані сплачувати відповідний збір.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 22.02.2018 у справі №№552/6814/17 (К/9901/23570/18).
Суддя критично оцінює покликання Головного управління на те, що важке матеріальне становище органів Пенсійного фонду додаткового підтверджується ухвалами Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11.07.2016 у справі № 6-19041ск16, Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.08.2016 у справі №876/5101/16, Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2019 у справі № 1.380.2019.003855, якими звільнено органи Пенсійного фонду від сплати судового збору, оскільки бюджет затверджується щороку, а підстави звільнення судом від сплати судового збору вирішуються в кожному випадку індивідуально.
Крім вказаного, позивачем до клопотання не долучено жодного доказу на підтвердження обставин, якими обґрунтовано таке клопотання.
Враховуючи те, що вказані обставини не свідчать про неможливість сплати судового збору, а інших доказів суду не надано, підстави для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви відсутні.
Керуючись ст.ст. 133, 248 КАС України, суддя, -
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Ухвала з питань звільнення від сплати судового збору набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кравців О.Р.