Рішення від 13.05.2020 по справі 340/993/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/993/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

прокурор - заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури (27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Гагаріна, 7) в інтересах держави,

позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606),

відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю "Гайворонське автотранспортне підприємство 13538" (25014, м. Кропивницький, вул. Тургенєва, 27, код ЄДРПОУ 03117278)

про стягнення податкового боргу -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Головне управління ДПС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДПС у Кіровоградській області), звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Гайворонське автотранспортне підприємство 13538" (надалі - ТОВ "Гайворонське АТП 13538" про стягнення податкового боргу.

Позов прокурора мотивовано тим, що відповідач має податковий борг у сумі 101 436,75 грн., з яких: 26311, 64 грн. - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 75125, 11 грн. - орендна плата за землю з юридичних осіб. Вказаний податковий борг складається з податкових зобов'язань, самостійно визначених платником у податкових деклараціях за 2017 - 2019 роки, а також штрафів та пені, донарахованих контролюючим органом. Прокурор стверджує, що несплата відповідачем цих коштів та нестягнення їх позивачем у примусовому порядку завдає шкоди економічним інтересам держави, тому просить суд стягнути цей податковий борг на користь ГУ ДПС у Кіровоградській області.

Ухвалою судді від 31.03.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та прийнято рішення здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому позов визнав та просив відстрочити примусове стягнення податкового боргу на 1 календарний рік.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Гайворонське автотранспортне підприємство 13538" створено як юридична особа 23.12.2019 року шляхом перетворення ПАТ "Гайворонське автотранспортне підприємство 13538", зареєстрованого 03.08.1998 року, та є його правонаступником. Перебуває на обліку платників податків у Кропивницькому управлінні ГУ ДПС у Кіровоградській області. (а.с. 89 - 100)

У зв'язку з невиконанням ПАТ "Гайворонське АТП 13538" своїх податкових зобов'язань утворилася заборгованість перед бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.

Так, ПАТ "Гайворонське АТП 13538" подано до ГУ ДФС у Кіровоградській області податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017, 2018, 2019 роки, у яких ним самостійно обчислено річну суму податкового зобов'язання, з розбивкою її рівними частками поквартально. (а.с. 69 - 74)

У встановлені підпунктом 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 ПК України строки (щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом) ПАТ "Гайворонське АТП 13538" не сплачено суми податку, внаслідок чого станом на 31.10.2019 року недоїмка за цим платежем склала 18702, 60 грн.

ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральні перевірки ПАТ "Гайворонське АТП 13538", за наслідками яких складено акти №000752/11-28-50-05/3117278 від 12.07.2018 року, №002281/11-28-50-05/3117278 від 22.11.2018 року, №002565/11-28-50-05/3117278 від 18.06.2019 року про виявлені порушення в частині несвоєчасної сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. На підставі цих актів винесені податкові повідомлення-рішення форми "Ш" про застосування штрафів за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме: №0017935001 від 12.07.2018 року на суму 2748, 05 грн., №0026375005 від 14.03.2019 року на суму 580 грн., №0042095005 від 03.07.2019 року на суму 1000 грн. Ці податкові повідомлення-рішення направлялися ПАТ "Гайворонське АТП 13538", у встановленому порядку ним не оскаржені, а визначені ними суми грошових зобов'язань не сплачені. (а.с. 157, 159, 161 - 164)

У зв'язку з частковим погашенням податкового боргу в інтегрованій картці платника податків з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у період з 04.12.2017 року по 15.08.2019 року на підставі ст.129 ПК України нарахована пеня у розмірі 3280, 99 грн. (а.с. 134 - 139)

Також ПАТ "Гайворонське АТП 13538" подано до ГУ ДФС у Кіровоградській області податкові декларації з плати за землю (орендна плата) за 2017, 2018, 2019 роки, у яких ним самостійно обчислено річну суму податкового зобов'язання, з розбивкою її частками за місяцями. (а.с. 75 - 84)

У встановлені статтею 287 ПК України строки (щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця) суми орендної плати не сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу у розмірі 68120,79 грн. станом на 30.11.2019 року.

ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральні перевірки ПАТ "Гайворонське АТП 13538" з питання своєчасності сплати орендної плати за землю з юридичних осіб. За наслідками перевірок складено акти №002281/11-28-50-05/3117278 від 22.11.2018 року, №002565/11-28-50-05/3117278 від 18.06.2019 року, якими встановлено порушення платником строків сплати орендної плати, установлених п.287.3 ст.287 ПК України. На підставі цих актів контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення форми "Ш", якими на підставі п.126.1 ст.126 ПК України до ПАТ "Гайворонське АТП 13538" застосовано штрафи, а саме: №0026275005 від 14.03.2019 року на суму 1320 грн., №0042085005 від 03.07.2019 року на суму 2942, 46 грн. Вказані податкові повідомлення-рішення направлялися ПАТ "Гайворонське АТП 13538", у встановленому порядку ним не оскаржені, а штрафи до бюджету не сплачені. (а.с. 158, 159 - 163)

У зв'язку з частковим погашенням податкового боргу в інтегрованій картці платника податків з орендної плати за землю у період з 11.05.2018 року по 15.08.2019 року на підставі ст.129 ПК України нарахована пеня у розмірі 2741, 86 грн. (а.с. 141 - 153)

Виявивши порушення інтересів держави у сфері наповнення бюджету у вигляді несплати податків, зважаючи на неналежний захист цих інтересів контролюючим органом, який зволікав з примусовим стягненням з відповідача податкового боргу, заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури, використовуючи повноваження, надані статтями 23, 24 Закону України "Про прокуратуру", звернувся до суду з даним позовом в порядку представництва інтересів держави.

При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу, суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з підпунктами 54.3.2, 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

За визначеннями, наданими у пп.14.1.39, 14.1.265, 14.1.156, 14.1.175, 14.1.152 п.14.1 статті 14 ПК України:

- податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- грошове зобов'язанням - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Згідно з пунктом 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Матеріалами справи підтверджено, що податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, заявлений до стягнення у даній справі, складає 26311, 64 грн., з яких: 18702, 60 грн. - податкові зобов'язання, самостійно визначені платником; 4328, 05 грн. (2748, 05 грн. + 580 грн. + 1000 грн.) - штрафні санкції, нараховані контролюючим органом, 3280, 99 грн. - непогашена пеня, що узгоджується з даними інтегрованої картки платника станом на 31.10.2019 року. (а.с. 134 - 140)

Податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб за даними інтегрованої картки платника станом на 30.11.2019 року сягнув 75125, 11 грн. грн., з яких: 68120, 79 - податкові зобов'язання, самостійно визначені платником; 4262, 46 грн. (1320 грн. + 2942, 46 грн.) - штрафні санкції, нараховані контролюючим органом; 2741, 86 грн. - непогашена пеня. (а.с. 141 - 156)

Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.

Відповідно пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Пунктом 59.3 статті 59 ПК України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Встановлено, що ГУ ДФС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у ПАТ "Гайворонське АТП 13538" у 2017 році податкового боргу винесено податкову вимогу форми "Ю" №432-11 від 03.02.2017 року про сплату 5909, 95 грн., яка отримана платником. (а.с. 68). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 98.7 статті 98 ПК України реорганізація платника податків не змінює строків погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платниками податків, утвореними у результаті такої реорганізації.

Згідно з частиною 1 статті 104, статтею 108 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 10.1, 10.5 статті 10 ПК України податок на майно, який складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю, належить до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Пунктом 4 частини 1 статті 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що податок на майно зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи позовних вимог та їх визнання відповідачем, позов прокурора про стягнення з відповідача, як з правонаступника ПАТ "Гайворонське АТП 13538", податкового боргу у розмірі 101 436, 75 грн., з яких: 26311, 64 грн. - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 75 125, 11 грн. - орендна плата за землю з юридичних осіб, слід задовольнити та стягнути вказані суми в дохід місцевого бюджету.

Щодо клопотання відповідача про відстрочення стягнення цього податкового боргу, суд зазначає, що відповідно до статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення. Підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Відповідачем у ході судового розгляду не надано доказів, які свідчать, що його фінансовий стан та специфіка діяльності об'єктивно впливають на можливість виконання судового рішення про стягнення податкового боргу в повному обсязі, істотно ускладнюють його виконання або роблять його неможливим. Також не надано доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, перелік яких затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1235.

Тож на стадії ухвалення рішення суд не вбачає підстав для відстрочення його виконання, про що просить відповідач.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Такі витрати у справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 53, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606) до товариства з обмеженою відповідальністю "Гайворонське автотранспортне підприємство 13538" (25014, м. Кропивницький, вул. Тургенєва, 27, код ЄДРПОУ 03117278) задовольнити.

Стягнути з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Гайворонське автотранспортне підприємство 13538" у банках, що його обслуговують, в дохід місцевого бюджету податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 26311, 64 грн.

Стягнути з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Гайворонське автотранспортне підприємство 13538" у банках, що його обслуговують, в дохід місцевого бюджету податковий борг з орендної плати за землю у сумі 75 125, 11 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш