про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 травня 2020 року м. Київ № 320/3847/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної
державної адміністрації Київської області,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області у відмові позивачу надати одноразову грошову допомогу та скасувати їх рішення від 08.08.2018 № 2681, як незаконне;
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області та Києво-Святошинського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку одноразової грошової допомоги за шкоду заподіяну здоров'ю, передбачену в п. 2 Затвердженому ПКМУ № 850 Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, згідно ст. 60 за вибором позивача відповідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити дії по перерахунку за вибором позивача, згідно ст.60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.2 Затвердженого Порядком та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) без установлення інвалідності працівника міліції та виплаті ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) дотриманої суми одноразової грошової допомоги за шкоду заподіяну здоров'ю згідно вимог статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 2501-кратного розміру прожиткового мінімуму, за вибором позивача, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності 1 групи з урахуванням проведених позивачеві виплат.
Вирішуючи питання щодо можливості відкриття провадження у даній справі, з урахуванням положень статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, суд звертає увагу на таке.
Як встановлено судом, у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 369/16121/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації та Департаменту фінансово-економічного управління Київської обласної державної адміністрації типовий центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_1 у проведенні перерахунку одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації та Департамент фінансово-економічного управління та Типовий центр по нарахуванню соціальних виплат здійснити дії по перерахунку та виплаті ОСОБА_1 інваліду 1 групи, війни недоотриманої суми одноразової компенсації за ядерну шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 60 мінімальних заробітних плат з урахуванням проведених позивачеві недоплачених виплат по заборгованості з 2015 року та перерахувати на банківську картку позивача.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 у справі № 369/16121/18 у задоволені адміністративного позову відмовлено повністю.
Як вбачається з рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 у справі № 369/16121/18, предметом адміністративної справи № 369/16121/18 була правомірність дій відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи».
Так, з рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 у справі № 369/16121/18, яке є загальнодоступним у Єдиному державному реєстрі судових рішень, вбачається, що судом надавалась правова оцінка правомірності дій відповідача щодо призначення одноразової компенсації позивачу, передбаченої ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, судом було встановлено, що рішенням Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 12.01.2017 про призначення компенсації позивачу було призначено одноразову компенсацію, передбачену ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 379,30 грн.
При цьому, питання щодо правомірності нарахування одноразової компенсації позивачу саме у такому розмірі було предметом дослідження у справі № 369/16121/18. Згідно висновків суду, викладених у вказаному рішенні, суд зазначив про те, що виплата Управлінням соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області позивачу одноразової компенсації у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 №285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" є правомірною та обґрунтованою.
Приписами частини першої, другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Разом з тим, рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 у справі № 369/16121/18 оскаржено сторонами не було та набрало законної сили.
Слід зазначити, що досліджуючи позовну заяву у справі № 320/3847/20, судом встановлено, що в якості підстав позову, позивач зазначає, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом І групи. Також вказує про те, що Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Кабінет Міністрів України не уповноважений зменшувати конкретні суми компенсацій і допомоги, в тому числі змінювати розмір одноразової допомоги, визначеної ст.48 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому, як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач просить визнати дії Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської РДА Київської області у відмові позивачу надати одноразову грошову допомогу та скасувати їх рішення від 08.08.2018 за № 2681. Як вбачається з вказаного рішення, УСЗН Києво-Святошиньскої РДА на звернення позивача про виплату одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повідомила ОСОБА_1 про те, що відповідно до поданої позивачем заяви 05.12.2016, в лютому 2017 позивачу була нарахована та виплачена компенсація відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 379,30 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем оскаржено до суду відмову Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської РДА Київської області у виплаті одноразової компенсації, передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд наголошує, що предметом обох адміністративних справ (№ 369/16121/18 та №320/3847/20) є протиправність дій відповідача щодо нарахування позивачу одноразової грошової допомоги за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи». Отже, судом вже досліджувались вказані правовідносини щодо нарахування позивачу одноразової грошової допомоги за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» та їм надана відповідна правова оцінка у рішенні від 03.05.2019 у справі № 369/16121/18.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Таким чином, суддею встановлено, що у спорі між ОСОБА_1 та Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської РДА Київської області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку одноразової грошової допомоги за шкоду заподіяну здоров'ю та зобов'язанні вчинити певні дії з таких же підстав є рішення суду від 03.05.2019 у справі № 369/16121/18, що набрало законної сили.
Тому суддя дійшов висновку, що на підставі приписів п. 2 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України у відкриті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - необхідно відмовити.
Керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.