83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
19.07.07 р. Справа № 20/193
Суддя господарського суду Донецької області Донець О.Є.
розглянув увідкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної інспекції з енергозбереження, м.Київ
до відповідача: Державного підприємства “Селидіввугілля», м.Селидове, в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Україна», м.Українськ
про стягнення 197739,10 грн.
За участю представників:
від позивача: Киричок О.С. - дов.
від відповідача: Корнелюк Г.О. - дов.
До господарського суду звернулася Державна інспекція з енергозбереження, м.Київ, із позовом до Державного підприємства “Селидіввугілля», м.Селидове, в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Україна», м.Українськ, про стягнення в доход Державного бюджету України 197739,10 грн. - суми підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на безгосподарне використання відповідачем енергетичних ресурсів, що виявилося у перевищенні стандартизованих енергетичних рівнів, порушенні інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачення паливно-енергетичних ресурсів та є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену Законом України “Про енергозбереження» відповідальність.
Відповідач позову не визнав, посилаючись на те, що діюче законодавство України не передбачає відповідальності за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів та плата у двократному розмірі ціни зазначених ресурсів застосовується виключно у випадках їх неефективного використання.
У судовому засіданні 13.06.07 р. оголошувалися перерви до 12.07.07 р. та до 19.07.07 р.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 “Питання Державної інспекції з енергозбереження» з подальшими змінами і доповненнями, Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно із ст.5 Закону України “Про енергозбереження», суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.
Відповідно до ст.26 зазначеного закону, державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 р. № 64 “Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 р. за № 653/4874, визначений механізм накладання та стягнення підвищеної плати.
Структурною одиницею урядового органу держаного управління Державної інспекції з енергозбереження - територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів відокремленого підрозділу “Шахта “Україна» ДП “Селидіввугілля» встановлено факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст.27 п.»є» Закону України “Про енергозбереження» є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.
Відповідно до ст.11 п.»е» Закону України “Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів (далі - ПЕР) зафіксовані актом комплексної перевірки використання ПЕР відокремленим підрозділом “Шахта “Україна» ДП “Селидіввугілля» № 18-6/06-040 КП від 19.07.06 р.
Відповідно до зазначеного акту, перевитрати енергії внаслідок відсутності теплової ізоляції ділянок теплопроводів та засувок у котельні промдільниці складають 34,3 Гкал/рік., перевитрати електричної енергії за рахунок недостатньої компенсації реактивної потужності складають 486,373 тис.кВт.год./рік.
Сумарні перевитрати нераціонального використання - теплової енергії 34,3 Гкал/рік, електричної енергії 486,373 тис.кВт.год./рік., що складає розмір підвищеної плати ((34,3*46,5) + (486,373*200))*2 = 197739,10 грн.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі вищезазначеного Акту перевірки застосовано підвищену плату до ВП “Шахта “Україна» ДП “Селидіввугілля» за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів. Розмір підвищеної плати передбачений постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» № 699 від 02.09.1993 р.
Розділом ІІ зазначеної постанови встановлено, що споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Суть позову полягає у вимогах про стягнення з відповідача 197793,10 грн. - суми підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР.
Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що діюче законодавство України не передбачає відповідальності за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів та плата у двократному розмірі ціни зазначених ресурсів застосовується виключно у випадках їх неефективного використання.
Згідно із ст.4-2 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Статтею 33 зазначеного кодексу передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» № 699 від 02.09.1993 р. передбачено сплату подвійного розміру річного обсягу перевитрат газу та інших ПЕР.
Факти нераціонального (неефективного) використання відповідачем ПЕР підтверджені позивачем належним чином.
Позивач є уповноваженим суб'єктом, що виконує контрольно-наглядові функції щодо використання ПЕР у встановленому порядку.
Відповідач не спростував обставин, викладених у позовній заяві, проти правильності розрахунку позовних вимог не заперечив.
Акт і постанова територіального управління Держаної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, відповідно до п.п.12, 18 Порядку, не оскаржувались.
Застосована територіальним управлінням Держаної інспекції з енергозбереження по Донецькій області до ВП “Шахта “Україна» ДП “Селидіввугілля» підвищена плата за нераціональне використання ПЕР у розмірі 197739,10 грн. вказаним підприємством не сплачена.
Відповідно до п.п.16, 17 вказаного Порядку ВП “Шахта “Україна» ДП “Селидіввугілля» повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
Кошти, отримані внаслідок застосування підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів стягуються в доход Державного бюджету України.
Заперечення відповідача проти позову суд до уваги не приймає, оскільки Законом України “Про енергозбереження» визначено, що “нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів - прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії», тобто поняття “нераціональне використання ПЕР» та “неефективне використання ПЕР» співпадають, в розумінні зазначеного закону та за своїм внутрішнім змістом є ідентичними.
За даних обставин, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судові витрати слід покласти на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4-2, 4-3, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.5, 11, 26, 27 Закону України “Про енергозбереження», суд
Позов - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства “Селидіввугілля», м.Селидове, в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Україна», м.Українськ (85485, м.Українськ, вул.Жовтнева, 1, р/р 26008301490823 у філії Промінвестбанку в м.Селидове, МФО 334312, ЄДРПОУ 33426253) на користь Державного бюджету України 197739,10 грн. - суму підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.
Стягнути з Державного підприємства “Селидіввугілля», м.Селидове, в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Україна», м.Українськ (85485, м.Українськ, вул.Жовтнева, 1, р/р 26008301490823 у філії Промінвестбанку в м.Селидове, МФО 334312, ЄДРПОУ 33426253) на користь Державної інспекції з енергозбереження (02094, м.Київ, вул.Краківська, 17, ЄДРПОУ 21655283, МФО 820019, р/р 35221002000194 банк УДК в м.Києві) 1977,39 грн. держмита, 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази у встановленому законом порядку.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені 19.07.07 р.
Повний текст рішення підписано 24.07.07 р.
Суддя
Надруковано 3 примірники:
1- позивачеві;
1 - відповідачеві;
1 - у справу