Постанова від 19.07.2007 по справі 12/121-2629

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2007 р.

Справа № 12/121-2629

11 год. 05 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Скрипчук О.С.

при секретарі судового засідання Дудник А.І.

Розглянув справу

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Ланівці Асфальтбуд», м. Ланівці

до відповідача: Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції, м. Ланівці

про: визнання недійсним рішень про застосування штрафних санкцій

За участю представників сторін:

позивача:

відповідача

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ланівці асфальтбуд" м. Ланівці, надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції Лановецьке відділення м. Ланівці, надалі відповідач, про визнання недійсним рішень про застосування штрафних санкцій.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимогах посилається на Акт "Про результати планової виїзної перевірки від 24.11.06р. №457/23-01/31966115, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.12.06р. №0007402900/0 та №0007392900/0.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Представник відповідача позовні вимоги не визнає, у відзиві від 02.07.07р. №1576 зазначає, що під час проведення перевірки встановлено реалізацію ТзОВ "Ланівці АсфальтБуд" товарів не власного виробництва, а відповідно до ст. 3. Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності які здійснюють розрахункові операції в готівкові або безготівкові формі зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані опломбовані у встановленому порядку та проведенні у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Представники сторін в судове засідання, 19.07.2007р., не з'явилися.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено.

24 листопада 2006 року працівниками Збаразької МР ДПІ була проведена перевірка діяльної позивача, за результатами якої складено акт №457/23-01/31966115 «Про результати планової виїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТОВ «Ланівці Асфальтбуд»за період з 01.10.2004р. по 30.06.2006р.», надалі Акт перевірки.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в Акті перевірки порушення ТОВ «Ланівці Асфальтбуд»:

-- пунктів 1, 2, 3 статті 3 та пункту 3 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме проведення операцій за готівкові кошти при реалізації продукції не власного виробництва;

-- частини 1, 2, 3 статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме робота товариства без одержання в податковому органі торгового (платного) патенту за 2004 рік -жовтень, листопад, грудень, 2005 рік -травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад;

-- статті 48 глави 8 розділу 3 та статті 6 глави 2 розділу 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме робота без придбання ліцензії на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом.

11 грудня 2006 року Збаразькою МР ДПІ прийнято рішення про застосування штрафних санкцій №0007392900/0, яким на підставі Акту перевірки від 24.11.2006р. №547/23-01/31966115 за встановлені порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на підставі п. 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосовано до ТОВ «Ланівці Асфальтбуд»суму штрафних санкцій в розмірі 2925 грн.

11 грудня 2006 року Збаразькою МР ДПІ прийнято рішення про застосування штрафних санкцій №0007402900/0, яким на підставі Акту перевірки від 24.11.2006р. №457/23-01/31966115 за встановлені порушення пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на підставі пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з абзацом 4 частини 1 статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»застосовано до ТОВ «Ланівці Асфальтбуд» суму штрафних санкцій в розмірі 2000 грн.

Дані рішення податкової інспекції оскаржує позивач в судовому порядку.

Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Стаття 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (пункт 11) надає право органам державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про заточування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, надалі Закон №265, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Стаття 3 Закону №265 встановлює, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні, зокрема проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», надалі Закон №98, патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Під торговельною діяльністю слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.

Згідно п. 3 ст. 3 Закону №98 під пунктами продажу товарів слід розуміти магазини та інші торгові точки, які знаходяться в окремих приміщеннях, будівлях або їх частинах і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину, у даному випадку -склад, який використовується для зберігання і відпуску продукції та інших матеріальних цінностей покупцям, які розраховуються готівковими коштами.

Як зазначено в Акті перевірки товариство здійснювало реалізацію продукції не власного виробництва на суму 585 грн., що підтверджується касовими ордерами від 22.06.2005р. № 52, 53, 54, від 14.09.2005р. № 85, 86 та від 20.09.2005р. № 93, 94, а саме цемент, пісок, зерно, які зазначені в Акті.

Крім цього, за перевіряємий період ТОВ «Ланівці Асфальтбуд»здійснювало реалізацію продукції власного та не власного виробництва суб'єктам господарської діяльності та громадянам за готівкові кошти (шляхом одержання готівки в касу товариства) без одержання в податковому органі відповідного торгового патенту, а саме за жовтень-грудень 2004 року та з травня по листопад 2005 року, що матеріалами справи не спростовано.

Факт продажу товарів на складі товариства представником позивача не заперечується.

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Згідно частити 1 статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність у разі порушення вимог цього Закону несуть відповідальність за здійснення операцій, передбачених цим Законом, а саме без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

Згідно поданого розрахунку штрафних санкцій до ТОВ «Ланівці Асфальтбуд»застосовані штрафні санкції в п'ятикратному розмірі вартості товарів на суму 2925 грн. згідно п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та у подвійному розмірі від вартості торгового патенту на суму 2000 грн. згідно абз. 4 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що прийняті Збаразькою МР ДПІ рішення про застосування штрафних санкцій відповідають нормам законодавства за встановлені товариством порушення, підтвердженні матеріалами справи, тому в суду не має правових підстав для їх скасування.

Посилання позивача у позовній заяві на норми ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»в даному випадку є недоречним, оскільки штрафні санкцій застосовувалися за порушення Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а не положень Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 Кодексу Адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимог та заперечення.

Згідно ст. 94 КАС України судовий збір позивачу не відшкодовується.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 158, 161-163 КАС України, господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «24» липня 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя О.С. Скрипчук