Справа № 444/1045/20
Провадження № 3/444/583/2020
07 травня 2020 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жовква Львівської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Жовківського відділення поліції Кам'янка-Бузького відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 18.04.2000 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 27.04.2020 року о 10 год 30 хв. не виконав терміновий заборонний припис серії АА № 042895, який був винесений 25.04.2020 року стосовно кривдника, у якому передбачена заборона на вхід та перебування в місці проживання потерпілої, його дружини ОСОБА_2 , строком десять діб, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того ОСОБА_1 27.04.2020 року о 10 год 30 хв. в АДРЕСА_2 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини, ОСОБА_2 , а саме ображав її нецензурними словами, внаслідок чого могла бути завдана шкода їх психологічному здоров'ю, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав частково та пояснив, що за місцем проживання дружини зберігав свій інструмент, куплений ним за власні кошти, а тому мав намір такий забрати. Під час цього в нього виник конфлікт із дружиною.
Щиро розкаявся у вчиненому, просить не накладати суворого стягнення.
Крім часткового визнання вини ОСОБА_1 , факт вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та його вина у таких підтверджується: 1) протоколами про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 709733 від 04.05.2020 року, серії ВАБ № 306716 від 04.05.2020 року; 2) поясненнями в судовому засіданні ОСОБА_1 , у яких він свою вину визнав частково; 3) протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 27.04.2020 року; 4) письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 27.04.2020 року; 5) письмовими поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 від 04.05.2020 року; 6) довідкою ст. ДОП та начальника СП ПП Жовківського ВП Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області від 04.05.2020 року; 7) терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА № 042895 від 25.04.2020 року;
Враховуючи вищенаведене, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Його вина полягає в тому, що він вчинив домашнє насильство, тобто умисне вчинення діянь психологічного характеру, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої, а саме його дружині, а тому його дії підлягають кваліфікації за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того його вина полягає в тому, що він вчинив невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, а тому його дії підлягають кваліфікації за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 під час розгляду справи не встановлено.
Щире розкаяння у вчиненому є обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 .
Санкцією ч. 1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено стягнення у виді накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховую, що вчинені ОСОБА_1 адміністративні правопорушення є рівнозначними.
Приходжу до висновку, що так як ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, тобто Жовківським районним судом Львівської області, адміністративні правопорушення вчинені ОСОБА_1 є рівнозначними, а тому справи необхідно відносно ОСОБА_1 об'єднати, а стягнення накласти в межах санкції ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Призначаючи вид та міру стягнення правопорушнику, враховую пом'якшуючу відповідальність обставину, а саме щире розкаяння ОСОБА_1 у вчиненому, відсутність обтяжуючих відповідальність обставини, характер та ступінь суспільної небезпеки скоєних правопорушень, особу правопорушника, який не працює, і так як адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, приходжу до переконання, що з метою виховання ОСОБА_1 з врахуванням вищеперелічених обставин на нього необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за якими ОСОБА_1 притягується до відповідальності, що буде достатнім для його виправлення та запобіганню вчиненню ним в подальшому адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року в останній діючій редакції, ставки судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 420,40 грн., а тому дана сума судового збору підлягає стягненню з правопорушника.
Керуючись статтями 27, 40-1, ч. 1 ст. 173-2, статтями 284, 287, 294, 307, 308, 310 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Справу про адміністративне правопорушення № 444/1045/20, провадження № 3/444/583/2020 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження із справою про адміністративне правопорушення № 444/1046/20, провадження № 3/444/584/2020 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та присвоїти об'єднаній справі про адміністративне правопорушення № 444/1045/20, провадження № 3/444/583/2020.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 10 (десяти)неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 18.04.2000 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , в дохід держави судовий збір в розмірі 420,40 грн.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області в порядку ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили .
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначений постановою; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат визначається КМ України.
Суддя Зеліско Р. Й.