Справа № 2а-219/09
01.07.2009р. Ленінський районний суд м. Луганська у складі:
головуючого - судді Масенко Д.Є.,
при секретарі - Філатовій Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради про надання відстрочки для виконання постанови Ленінського районного суду м. Луганська від 23.02.2009р., -
встановив:
Заявник звернувся до суду з заявою в якій просить надати відстрочку для виконання постанови Ленінського районного суду м. Луганська від 23.02.2009р.
В обгрунтування поданої заяви послався на наступні обставини.
У відповідності зі ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» рішення про стягнення коштів з рахунків, на яких знаходяться кошти державного бюджету передаються до Державного казначейства України. Безспірне списання коштів з рахунку державного бюджету здійснюється виключно органами Державного казначейства України за рахунок та в межах відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно вимог абзацу б ст. 87 Бюджетного Кодексу України виплата грошової допомоги до 5-го травня здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України,
Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» визначено видатки держави з урахуванням розмірів щорічної грошової допомоги до 5 травня. Після визначення суми, яка виділена на 2009 рік на щорічну грошову допомогу до 5 травня, кошти розподіляються між розпорядниками грошових коштів та надходять до кінцевого розпорядника - управління праці та соціального захисту населення, яке дані кошти виплачує громадянам.
Відповідно до п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями, а згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 23 цього Кодексу будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, яке встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2004 p. N 177 «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Міністерство фінансів і Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірах, установлених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення.
В 2009 році управлінню праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради виділено грошові кошти у тому числі для виплати грошової допомоги до 5 травня у розмірах передбачених Законом України „Про Державний бюджет на 2009 рік". Грошові кошти управління є цільовими та призначені для виплати на конкретно визначені цілі.
Однак, на цей час грошових коштів для здійснення виплати на користь ОСОБА_1 недоплаченої щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2007-2008 роки у розмірі 2541, 00 грн. не виділено.
В судове засідання заявник та особи, які брали участь у справі не з'явились, належним чином були повідомлені про час та дату розгляду заяви, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності.
Дослідивши матеріалі справи суд вважає, що заява задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Як встановлено в судовому засіданні постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 23.02.2009р. задоволено позов ОСОБА_1 та стягнути з заявника на її користь 2 541 гр., виконання зазначеної постанови і просить відстрочити заявник.
Однак в судовому засіданні не встановлено жодних виняткових обставин на підставі яких суд може відстрочити виконання рішення, оскільки заявником не надано суду відомостей відсутності коштів на рахунку або відомостей про інші виняткові обставини.
Таким чином, враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для розстрочки виконання рішення.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд -
ухвалив:
У задоволені заяви Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради про надання відстрочки для виконання постанови Ленінського районного суду м. Луганська від 23.02.2009р. - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду через суд Ленінського району м. Луганська шляхом подачі протягом 5-ти днів з дня проголошення ухвали.