Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
12 травня 2020 р. № 520/4186/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №15 від 06.03.2020 про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсійне посвідчення серія НОМЕР_2 , реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 , пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області №18-117вих20 від 02.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
Ухвалою суду від 01.04.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі за цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером за вислугою років в органах прокуратури. Вважає, що на час його звернення до відповідача із заявою від 02.03.2020 про перерахунок пенсії частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ підлягала застосуванню в первинній редакції на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019. Саме з вказаним рішенням КСУ позивач пов'язує відновлення його права на перерахунок пенсії з дати набрання чинності постановою КМУ № 657 від 30.08.2017, якою було підвищено заробітну плату відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Також вважає безпідставним посилання відповідача у спірному рішенні на п.7 постанови КМУ № 1155 від 11.12.2019, зазначивши, що на його думку, вказана постанова має застосовуватися виключно до тих пенсіонерів органів прокуратури, які набули право на пенсійне забезпечення відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ в редакції від 14.10.2014, тобто вийшли на пенсію з 15.07.2015.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством. Також зазначив, що відповідно до Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначалися Кабінетом Міністрів України. Відповідач вважає, що оскільки на момент виникнення спірних правовідносин не визначалися умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України, то й у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
Позивачем подано відповідь на відзив, яку суд не враховує в силу приписів ч. 3 ст. 263 КАС України.
Щодо клопотання, викладеного у відповіді на відзив про призначення судового засідання суд відмовляє в його задоволенні з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Позивач, ОСОБА_1 , є пенсіонером органів прокуратури. Позивачу з 29.06.2006 було призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ) відповідно до статті 50-1 в розмірі 90 % середнього заробітку.
02.03.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням довідки, виданої прокуратурою Луганської області від 02.03.2020 № 18-117вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, згідно з положеннями статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у розмірі 90 % місячного заробітку, починаючи з 13 грудня 2019 року - дати ухвалення рішення Конституційним Судом України № 7-р(ІІ)/2019.
Рішенням відділу з питань перерахунку пенсій № 19 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Харківській області від 06.03.2020 № 15 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Рішення вмотивоване тим, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури відповідно до постанови КМУ № 1155 від 11.12.2019 не є підставою для проведення перерахунку пенсій, які призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру», як визначено в п.7 вказаної постанови.
Позивач не погодився із вказаним рішенням відповідача та звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірному рішенню та доводам позову, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом № 1789-ХІІ.
Зокрема, статтею 50-1 вказаного Закону, на підставі якого позивачу призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).
Частина вісімнадцята статті 50-1 цього Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01 січня 2015 року законодавець делегував Уряду.
Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон № 1697-VII, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано таким, що втратив чинність Закон № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 462, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
Отже, на час прийняття постанови КМУ № 657 від 30.08.2017, з прийняттям якої позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка набрала чинності з 15.07.2015, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
За час дії вказаної норми Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.
Постанова КМУ № 657 від 30.08.2017, якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури, не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з передбаченим нею підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 положення цієї норми визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто до 12 грудня 2019 року включно були чинними.
Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Також рішенням КСУ від 13.12.2019 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Таким чином, зі змісту резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 вбачається, що повноваження КМУ на встановлення порядку проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам прокуратури були чинними до 12.12.2019 включно.
Статтею 152 Конституції України визначено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Закон України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» (далі - Закон № 2136-VIII) визначає порядок організації та діяльності Конституційного Суду України, статус суддів Конституційного Суду України, підстави і порядок звернення до нього, процедуру розгляду ним справ і виконання його рішень.
Відповідно до статті 91 Закону № 2136-VIII, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що частина 12 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами визнана неконституційним і втрачає чинність саме з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного Рішення, а саме: з 13 грудня 2019 року.
Крім того, за положенням статті 97 Закону № 2136-VIII, суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов'язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.
Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 встановлено порядок його виконання, а саме, що частина 12 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню саме з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, наявність Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 в справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) не змінює правового регулювання спірних правовідносин за період до 12.12.2019 включно.
Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові від 13.11.2019 по справі № 243/5055/16-а, «право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу. А тому, зважаючи, що на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Урядом будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За відсутності постанови Уряду щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а потім - ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII), в пенсійного органу немає законодавчо визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку».
Враховуючи вказану правову позицію Верховного Суду, а також те, що рішенням КСУ від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 відновлено дію норми частини 20 статті 86 Закону України № 1697-VII про порядок проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури в первинній редакції з 13.12.2019, отже і підстава на проведення перерахунку пенсії у колишніх працівників прокуратури має виникнути після цієї дати (після 13.12.2019).
Отже, саме у разі підвищення оплати праці діючих працівників прокуратури після 13.12.2019 пенсіонери органів прокуратури обґрунтовано зможуть посилатися на відновлення дії ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII в редакції закону від 14 жовтня 2014 року за рішенням Конституційного Суду України.
Судом встановлено, що позивач при зверненні до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії від 02.03.2020 не посилався на приписи нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 та не надавав довідки уповноваженого органу, яка б містила відповідні дані.
Отже, відмова відповідача у проведенні перерахунку його пенсії не порушує прав позивача. За вказаних обставин відсутні підстави для задоволення позову як в частині скасування рішення відповідача, так і щодо зобов'язання провести перерахунку пенсії, як похідної вимоги.
Щодо аргументів позовної заяви в частині безпідставності посилання відповідача у спірному рішенні на п.7 постанови КМУ № 1155 від 11.12.2019, оскільки, на думку позивача, вказана постанова має застосовуватися виключно до тих пенсіонерів органів прокуратури, які набули право на пенсійне забезпечення відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ в редакції від 14.10.2014, тобто вийшли на пенсію з 15.07.2015, суд зазначає наступне.
По-перше, вказане твердження позивача не є нормативно обґрунтованим. Так, не має значення, на підставі якої норми було призначено пенсію, для визначення порядку проведення її перерахунку. За правовою позицією Верховного Суду, висловленій у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, залишеного без змін постановою Великою Палатою Верховного Суду від 16.10.2019: «процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення».
Крім того, Постановами Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 657 та від 11 грудня 2019 р. № 1155, якими було передбачено підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, були прийняті в період дії редакції ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ зі змінами, якою саме Кабінет Міністрів України був наділений повноваженнями по визначенню умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Правова позиція щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, за період дії вказаної редакції ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ неодноразово була викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 18 березня 2020 (справа № 369/10979/16-а), від 20 лютого 2018 року (справа № 711/6019/16-а), двох від 2 березня 2018 року (справи №№ 264/1617/17, 761/21804/17).
Оскільки на момент звернення позивача з заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області вже була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1155, яка збільшувала розмір заробітної плати працівників прокуратури в порівнянні з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, відповідачем обґрунтовано зроблено посилання на п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1155, як такої, що прийнята в період дії ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ, зі змінами, за наявності на той час у Кабінету Міністрів України повноважень на визначення умов та порядку перерахунку пенсій.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, та, як наслідок, про відмову у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, суд,-
В задоволенні клопотання позивача про призначення судового засідання - відмовити.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 12 травня 2020 року.
Суддя Білова О.В.