03.04.20
Провадження № 2-а/932/642/20 Єдиний унікальний номер справи 932/3826/20
03 квітня 2020 року м. Дніпро
Суддя Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровськ Яковлев Д. О., ознайомившись із адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора з паркування інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради Рашкевич Вікторії Володимирівни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,-
31 березня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до інспектора з паркування інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради Рашкевич В. В., у якій просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення серії ІД № 00116008 від 23 березня 2020 року і закрити провадження у справі.
Перевіривши адміністративний позов, приходжу до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
25 березня 2020 року інспектором з паркування інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради Рашкевич В. В. було виявлено адміністративне правопорушення, яке передбачено частиною 3 статті 122 КУпАП, інспектором, на підставі ст. 142, ст. 2791 КУпАП було здійснено фотофіксацію обставин порушення правил паркування та розміщено на лобовому склі автомобіля повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності серії ІД № 00116008, яке позивачем помилково ідентифіковано як постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, оскільки в обгрунтування позовних вимог позивач посилається на повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності, а позовна заява і додані до неї матеріали не містять доказів про прийняття постанови про притягнення позивача до адміністративно відповідальності, яка може бути предметом оскарження у порядку, передбаченому КАС України, а додане до позовної заяви повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності не є рішенням суб'єкта владних повноважень і не підлягає оскарженню в порядку, передбаченому КАС України, і містить лише інформацію про те, що у відношенні власника (належного користувача) транспортного засобу буде винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, приходжу до висновку, що у відкритті провадження необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 170, 248, 256, 286 КАС України, суддя,-
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за його адміністративним позовом до інспектора з паркування інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради Рашкевич Вікторії Володимирівни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська. Апеляційна скарги подається протягом 15 днів, починаючи з наступного за днем її складення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Ухвала суду складена і підписана 03 квітня 2020 року.
Суддя Д. О. Яковлев