Постанова від 26.07.2007 по справі 12/114-2279

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"26" липня 2007 р.

Справа № 12/114-2279

11 год. 20 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Скрипчук О.С.

при секретарі судового засідання Дудник А.І.

розглянув матеріали справи

за позовом: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль

до: Приватного підприємства "Терра-Трейд", вул. Гоголя, 5, м. Тернопіль

про: припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадових осіб органу ДПС та допустити робочу групу до проведення позапланової виїзної документальної перевірки, надання усіх необхідних для її проведення документів.

За участю представників сторін:

позивача: головний державний податковий інспектор Мулик П.М, довіреність №29934/7/10-15 від 16.04.07 р.

відповідача: юрисконсульт Собецька.Г.В., довіреність № б/н від 18.06.07 р.

Суть справи:

Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція м. Тернопіль, надалі позивач, звернулась до господарського суду Тернопільської області з позовом до приватного підприємства «Терра -Трейд» м. Тернопіль, надалі відповідач, про припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадових осіб органу ДПС та допустити робочу групу до проведення позапланової виїзної документальної перевірки, надання усіх необхідних для її проведення документів.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на Статут приватного підприємства «Терра -Трейд» реєстраційний №26197425ю0020456 від 24.11.03р., додаток до статуту №1 реєстраційний 26137125ю0020456 від 26.04.04р., лист Тернопільської ОДПІ про надання інформації від 04.10.06р. №63345/7/23-112., наказ Тернопільської ОДПІ «Про проведення позапланової виїзної перевірки» від 23.10.06р. №917, Акт «Про відмову платника податку від допуску до проведення перевірки» від 24.10.06р., постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.03.07р. по справі №12/312-4353, наказ Тернопільської ОДПІ «Про проведення позапланової виїзної перевірки» від 23.04.07р. №426, направлення Тернопільської ОДПІ від 23.04.07р. №002190, Акт Тернопільської ОДПІ «Про не допуску до позовної виїзної перевірки» від 23.04.07р., лист Тернопільської ОДПІ від 25.04.07р. №29623/23-09, доповнення до листа від 25.04.07р. №29623/23-09 за №30193/23-09 від27.04.07р., Акт «Про не встановлення посадових осіб та не допуску до позапланової виїзної перевірки» від 04.05.07р.

Представник позивача позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд позов задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнає, просить суд відмовити Тернопільській ОДПІ в задоволенні позову. У запереченні проти позову від 18.06.2007р. №201 зазначає, що у Тернопільської ОДПІ були відсутні правові підстави для проведення позапланової перевірка, яка, зокрема повинна проводитьсь на підставі рішення суду. ПП «Терра-Трейд»надало всі витребуванні відомості на направлений запит при проведенні виїзної планової перевірки 19.09.2006р.

Разом з тим, представник відповідача у поданому поясненні від 23.07.2007р. посилається на те, що податковий орган при зверненні до суду із позовними вимогами щодо припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадових осіб органу ДПС по проведенню позапланової виїзної документальної перевірки, з наданням усіх необхідних для її проведення документів перевищив межі своїх повноважень, встановлених законом. Відповідач вважає, що згідно ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом, а нормами Закону України «Про державну податкову службу в Україні»такого права податковим органам не надано.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази та оцінивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, з огляду на наступне.

Як свідчать матеріали справи Тернопільська ОДПІ в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.03.2007р. по справі №12/312-4353, якою скасовано постанову господарського суду Тернопільської області від 03.11.2006р. по справі №12/312-4353 встановлено наявність правових підстав для призначення та проведення позапланової перевірки, а також згідно п.п. «г»п.п. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»і наявність правових підстав для застосування адміністративного арешту активів ПП «Терра-Трейд»за не допуск до такої перевірки.

Тому, першим заступником Тернопільською ОДПІ відповідно до п. 3, 5 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в зв'язку з ненаданням інформації на письмовий запит №63345/7/23-112 від 04.10.2006р. та враховуючи Постанову ЛАГС від 05.03.2007р. по справі №12/312-4353 видано Наказ №426 від 23 квітня 2007 року про проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Терра-Трейд»по питанню взаєморозрахунків з ТОВ «Азовпромхолдинг»з КМП «Воїк»та виписано направлення №002190.

23 квітня 2007 року працівниками Тернопільської ОДПІ складений Акт недопуску до позапланової виїзної перевірки посадовими особами ПП «Терра-Трейд», відмову від надання документів для проведення перевірки.

25 квітня 2007 року Тернопільською ОДПІ на адресу ПП «Терра-Трейд»направлений лист №29623/23-09 з вимогою припинення дій, які перешкоджають здісненню повноважень посадових осіб органу державної податкової служби та надати 26.04.2007р. в приміщенні ПП «Терра-Трейд»документи фінансово-господарської діяльності за період з 26.04.2004р. по 31.03.2006р. для проведення виїзної позапланової перевірки.

27 квітня 2007 року Тернопільською ОДПІ на адресу ПП «Терра-Трейд»направлений лист №30193/23-09 про необхідність надання 04.05.2007р. в приміщенні підприємства документів фінансово-господарської діяльності по взаєморозрахунках з ТОВ «Азовпромходинг», з КМП «Воїк»за період з 26.04.2004р.ю по 31.03.2006р. для проведення виїзної позапланової перевірки.

В подальшому, 04.05.2007р. працівниками Тернопільської ОДПІ складено Акт, яким встановлено, що 04.05.2007р. директор підприємства та головний бухгалтер за юридичною адресою відсутні, у зв'язку з чим перевірку провести неможливо.

Зважаючи на встановлені обставини, Тернопільська ОДПІ звернулася до суду з позовом, де просить зобов'язати ПП «Терра-Трейд»припинити дії, які перешкоджають здійсненню повноважень посадових осіб органу ДПС та допустити робочу групу до проведення позапланової виїзної документальної перевірки, надання усіх необхідних для її проведення документів.

Відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Зокрема, норми Кодексу Адміністративного судочинства України, а саме частина 4 статті 17 встановлюють, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Як передбачено статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій покладено здійснення таких функцій, зокрема як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів; контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами, подання до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Також, податкові інспекції мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків; вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України; звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Як вбачається із приписів Закону України «Про держану податкову службу в Україні», який є спеціальним законом за своєю правовою природою на органи податкової служби не покладено повноважень для звернення до суду з позовними вимогами щодо припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадових осіб органу.

Крім цього, в силу ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється лише на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Також суд зазначає, що у відповідності до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме статті 9 Закону, органам податкової служби надається право застосувати адміністративний арешт активів платника податків, зокрема за відмову від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень. Зазначеною нормою Закону позивач може повторно скористатись у випадку не допуску посадових осіб до перевірки за наявності законних підстав.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений конституцією та законами України.

За таких обставин, суд відмовляє Тернопільській об'єднаній державній податковій інспекції у задоволення позовних вимог, як таких, що заявлені з перевищенням наданих законом повноважень.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати відповідачу не відшкодовуються, оскільки останнім не подано доказів в підтвердження їх понесення.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 158, 161-163 КАС України, господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «30» липня 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя О.С. Скрипчук