"27" червня 2007 р.
12:20
Справа № 1/360/07
За позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю
“Миколаївський глиноземний завод».
/54051, м. Миколаїв, вул. Артема, 62 А/.
До відповідача: Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими
платниками податків у м. Миколаєві
/54017, м. Миколаїв, вул. Чкалова, 20/
про: визнання противоправним та скасування податкового повідомлення -рішення
№ 00005936/0 від 26.04.2007р.
зобов'язання відповідача надати Головному управлінню державного казначейства України в Миколаївській області висновок про відшкодування з бюджету на користь позивача за податковою декларацією з податку на додану вартість за січень 2007 року в сумі 2 219 450, 25 грн.
Суддя Васильєва Л.І.
Секретар судового засідання Дьяченко Т.В.
Представники:
Від позивача: Птичкіна В.В., довіреність від 04.10.2006р.
Ковширін М.М., довіреність від 28.11.2006р.
Від відповідача: Рибальченко О.О., довіреність від 15.02.2007р.
Камашев Ю.А., довіреність від 11.06.2007р.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання противоправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 00005936/0 від 26.04.2007 року, яким зменшено бюджетне відшкодування за січень 2007 року на 44825,28 грн. та про зобов'язання відповідача надати органу державного казначейства висновок про відшкодування з бюджету на користь позивача за січень 2007 року 2 219 450,25 грн. (а.с.3-7, 63), посилаючись на порушення відповідачем вимог підпунктів 7.7.2. та частини 2 підпункту 7.7.5. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість» щодо визначення суми бюджетного відшкодування і строків надання висновку про відшкодування з державного бюджету до органу державного казначейства, відсутністю права відповідача здійснювати позапланову перевірку без наявності рішення суду з цього питання.
Відповідач позов не визнає з тих підстав, що позивач порушив вимоги підпунктів 7.2.2., 7.4.1., 7.4.2., 7.7.2. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість», пункт 5.12.2. “Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість» : в розрахунок суми бюджетного відшкодування за січень 2007 року позивач включив суму 1227,28 грн. податку на додану вартість за придбаний товар, який не увійшов до складу податкового кредиту попереднього податкового періоду, та суму 43628 грн. , яка взагалі не підлягає включенню до податкового кредиту. Висновок до державного казначейства на суму 2 219 450, 25 грн. не надано, оскільки зустрічними перевірками на даний час ця сума не підтверджена (а.с.27-30).
Дослідивши надані докази, заслухавши доводи сторін у судовому засідання, суд
встановив:
відповідач здійснив виїзну позапланову перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок по декларації з ПДВ за січень 2007 року, про що склав акт перевірки від 16.04.2007 року № 295/36/33133003 (а.с.11-18).
За результатами перевірки відповідач направив позивачу податкове повідомлення-рішення № 00005936/0 від 20.04.2007 року про зменшення суми бюджетного відшкодування за січень 2007 року на суму 44825,28 грн., яке позивач просить визнати противоправним та скасувати.
Позовні вимоги є обґрунтованими, виходячи з наступного:
у висновку акту перевірки від 16.04.2007 року (а.с.61) відповідач зазначив про завищення позивачем суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на 44825,28 грн. Підстави для зменшення цієї суми вказані на сторінках 15 та 31-32 акту (а.с.44,61), а саме про порушення позивачем пункту підпунктів 7.2.2., 7.4.1., 7.4.2., 7.7.2. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість», пункт 5.12.2. “Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість» : в розрахунок суми бюджетного відшкодування за січень 2007 року позивач включив суму 1227,28 грн. податку на додану вартість за придбаний товар, який не увійшов до складу податкового кредиту попереднього податкового періоду, та суму 43628 грн. податку на додану вартість, сплаченого при придбанні легкового автомобіля, який взагалі не підлягає включенню до податкового кредиту (рядок 17 декларації) .
Даний висновок акту перевірки суперечить чинному податковому законодавству:
В рядку 21 Податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2007 року (а.с.21-22) позивачем визначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного податкового періоду - 22195530 грн. Актом перевірки(додаток № 20) цей показник встановлений в сумі 22241858 грн. (а.с.20), тобто різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного податкового періоду має від'ємне значення.
Рядок 24 Податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2007 року (а.с.21-22) свідчить, що залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 25813428 грн. Перевіркою він визначений в сумі 35360493 грн., тобто більше, ніж вказав позивач (а.с.20).
Приписи підпунктів 7.7.1 та 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість» визначають, що :
сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між: сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного І податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована І згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного танення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Надана позивачем Податкова декларації з податку на додану вартість за січень 2007 року (а.с.21-22) і акт перевірки свідчать про наявність необхідних умов, встановлених вищевказаним законом, для бюджетного відшкодування: в наявності залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду та від'ємне значення поточного звітного податкового періоду.
До відшкодування в рядку 3 Розрахунку бюджетного відшкодування позивач заявив суму 19317616 грн., яка не перевищує залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (25813428 грн.) та дорівнює сумі податку, фактично сплаченій підприємством у попередньому податковому періоді (грудень 2006 року) постачальникам товарів (послуг). Факт сплати позивачем у попередньому податковому періоді -грудні 2006 року постачальникам товарів (послуг) 19317616грн. податку відповідачем не оспорюється.
Разом з тим, зменшення суми бюджетного відшкодування на 44825,28 грн. відповідач обґрунтовує тим, що ця сума включена до рядку 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування безпідставно, оскільки до цього рядка Розрахунку включаються суми податку на додану вартість, фактично сплачені у звітному податковому періоді та включені до податкового кредиту попереднього звітного періоду.
Цей висновок відповідача є помилковим :
підпункт “а» пункту 7.7.2 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість» встановлює, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).
Аналіз цієї правової норми свідчить, що законодавець однозначно визначив, що відшкодуванню підлягає сума податку на додану вартість, фактично сплаченого отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг) не залежно від того чи підлягає цей податок включенню до податкового кредиту попереднього періоду.
Пункт 5.12.2. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05. 1997 року № 166 (з послідуючими змінами та доповненнями) також визначає, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).
Разом з тим, зміст рядка 3 “Розрахунку суми бюджетного відшкодування» (сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачена отримувачем товарі(послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів(послуг) фактично спотворює смисл підпункту “б» пункту 7.7.2. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість» і принципи бюджетного відшкодування, оскільки податковий кредит не може сплачуватись отримувачем товарів(послуг) його постачальникам, тобто в даній частині податкова декларація (“Розрахунку суми бюджетного відшкодування») суперечить пункту 6 статті 10 Закону України “Про податок на додану вартість» , оскільки форма декларації повинна відповідати закону.
Позивачем в Податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2007 року і в Розрахунку суми бюджетного відшкодування вірно визначено і підтверджено актом перевірки, що сума 19272791,10 грн., в тому числі і сума 44825,28 грн. податку на додану вартість фактично сплачена позивачем постачальникам товарів (послуг) в грудні 2006 року. Отже, позивач правомірно включив всю суму 19272791,10 грн. до розрахунку бюджетного відшкодування за січень 2007 року, тобто підстави для зменшення суми бюджетного відшкодування за січень 2007 року на суму 44825,28 грн. у відповідача відсутні.
За таких обставин оспорюване податкове повідомлення рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Судом відхиляються доводи позивача щодо неправомірності здійснення відповідачем позапланової перевірки, оскільки право на здійснення відповідачем позапланової перевірки на підставі наказу керівника податкового органу передбачено пунктом 9 статті 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні».
Актом перевірки від 16.04.2007 року (а.с.17) відповідач визнав право позивача на відшкодування з бюджету суми 19272791,10 грн.
Підпункт 7.7.5. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість» зобов'язує податковий орган у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Перевірка позивача щодо правомірності визначення суми бюджетного відшкодування за січень 2007 року закінчена 10.04.2007 року. Висновок до органу державного казначейства відповідач повинен був надати не пізніше 15.04.2007 року. На день вирішення спору бюджетне відшкодування позивачу у сумі 2219450,25 грн. не здійснено, висновок на цю суму до органу казначейства не надано.
Доводи відповідача щодо проведення зустрічних перевірок судом відхиляються, оскільки підпункт 7.7.5. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість» не передбачає продовження п'ятиденного терміну для надання висновку до органу державного казначейства щодо бюджетного відшкодування в зв'язку з проведенням зустрічних перевірок.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 87, 94, 160, 162-163, 167, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, - суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення -рішення № 00005936/0 від 26.04.2007р.
Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві /54017, м. Миколаїв, вул. Чкалова, 20, код ЄДРПОУ 22440171/ надати Головному управлінню державного казначейства України в Миколаївській області 54055, м. Миколаїв, пр-т. Леніна, 141 В, код ЄДРПОУ 23613047/ висновок про відшкодування з бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Миколаївський глиноземний завод» /54051, м. Миколаїв, вул. Артема, 62 А, код 33133003/ податку на додану вартість за січень 2007 року в сумі 2 219 450, 25 грн.
Відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю “Миколаївський глиноземний завод» /54051, м. Миколаїв, вул. Артема, 62 А, код 33133003/ з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України у Миколаївській області /54055, м. Миколаїв, пр-т. Леніна, 141 В, код ЄДРПОУ 23613047/ судовий збір в сумі 6, 80 грн. (шість гривень 80 коп.).
Постанова у відповідності зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову повністю або частково у порядку і строки встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Виконавчий лист у відповідності зі ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України видається за заявою позивача після набрання законної сили рішенням господарського суду.
Суддя
Л.I.Васильєва