Постанова від 05.05.2020 по справі 423/1050/20

єдиний унікальний номер справи 423/1050/20

номер провадження № 3/423/422/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2020 року місто Попасна

Суддя Попаснянського районного суду Луганської області Лизенко І.В., за участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Попаснянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо

ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Лисичанськ Луганської області, громадянина України, з професійно-технічною освітою, не одруженого, особи з інвалідністю ІІ групи, який мешкає у АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,

за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

23.04.2020 до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 16.04.2020, згідно якого 16 квітня 2020 року, о 12-00 годині, ОСОБА_1 , будучи особою, яку було поміщено до місця обсервації - терапевтичного відділення КНП «Попаснянська ЦРЛ» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Базарна, 1, самовільно покинув місце обсервації, чим порушив пп. 17 п.2 постанови КМУ від 11.03.2020 №211.

ОСОБА_1 у суді провину у вчиненні даного правопорушення не визнав та пояснив, що проживає у м. Лисичанську Луганської області. Його сусід попросив про послугу: привезти з прикордонного пункту «Мілове» трьох хлопців, які повертаються з РФ додому, так як сусід перебував на обов'язковій самоізоляції, сам поїхати не міг. 16.04.2020 вночі автомобілем він приїхав до прикордонного пункту, перетнув митний та прикордонний контролі, у «буферній» зоні взяв пасажирів та повернувся у пункт пропуску. На митному контролі України роз'яснили, що треба підписати бланк у зв'язку з карантином. Пояснили, що після підписання бланку осіб, які перетнули кордон, відвезуть до м. Біловодськ Луганської області, де проведуть тест на коронавірус. У разі негативного результату відразу відпустять додому на самоізоляцію. Умови для самоізоляції вдома у нього наявні. Текст бланку, який потім виявився добровільною згодою на обсервацію, з огляду на роз'яснення, підписав. Потім разом з пасажирами у супроводі поліції приїхав у Попаснянську ЦРЛ для обсервації. Відділення лікарні, куди його помістили, не відповідає вимогам до обсерваторів. Окрім того, було дуже холодно, бо відсутнє опалення, відсутня гаряча вода, душ, змішувачі води, унітаз, розетки. Харчуванням не забезпечували. Він є особою з інвалідністю та повинен регулярно приймати ліки, яких у вільному продажу немає. При собі мав запас ліків десь на дві доби. За таких умов вирішив, що піддає небезпеці своє здоров'я, тому повернувся додому, де з 16.04.2020 по 30.04.2020 перебував на самоізоляції, спілкуючись кожного дня із сімейним лікарем та дільничним інспектором поліції. Після самоізоляції пройшов тест на коронавірус, результат негативний. Вважає, що його помилково помістили на обсервацію, бо він не перебував на території інших країн.

Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення з огляду на таке.

Так, об'єктивною стороною адміністративного правопорушення за ст. 44-3 КУпАП є порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Відповідно до ч.1, 4 ст.29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" (далі Закон №1645-III) карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов'язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 (в редакції, чинній 17.04.2020) відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року, встановлено з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин.

Відповідно до ч. 1, 3-4 ст. 31 Закону №1645-III у разі встановлення карантину на час його дії та відповідно до потреби органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування утворюють на території карантину тимчасові заклади охорони здоров'я (спеціалізовані шпиталі), обсерватори. Тимчасові заклади охорони здоров'я (спеціалізовані шпиталі) утворюються за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування з метою додаткового забезпечення надання медичної допомоги населенню з можливістю використання приміщень і майна інших закладів і установ. Порядок облаштування та функціонування обсерваторів, тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів) встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Обсервації та самоізоляції підлягають особи, які підпадають під критерії, визначені в рішенні про встановлення карантину.

Пунктом 5 постанови КМУ №211 від 11.03.2020 встановлено, що обов'язковій госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів), які визначаються обласними, Київською міською державними адміністраціями, підлягають, зокрема, особи, які здійснюють перетин державного кордону (крім осіб, які є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей, водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на ОСОБА_2 -19 особою). Обов'язкова госпіталізація таких осіб до обсерваторів (ізоляторів) проводиться у порядку, визначеному цією постановою.

Підпунктом 17 пункту 2 постанови КМУ №211 від 11.03.2020 заборонено до 24 квітня 2020 р. самовільно залишати місця обсервації (ізоляції).

Згідно повідомлення відділу прикордонної служби «Мілове» імені Віктора Банних Луганського прикордонного загону від 17.04.2020 ОСОБА_1 16.04.2020 о 01-43 год. перетнув державний кордон та підписав «Інформовану добровільну згоду особи на проведення обсервації та спостереження за станом здоров'я, діагностики та лікування» (а.с.16).

З копії паспорту громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_3 О.В. вбачається, що відмітки про перетин кордону іншої держави у 2020 році відсутні.

ОСОБА_1 не є особою, яка підлягає обов'язковій госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів).

Так, згідно п.2-2 розділу Х «Прикінцеві положення» Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (в редакції Закону України №540-ХІ від 30.03.2020) 2-2. тимчасово, на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, громадяни України, які повертаються до України з країн, де виявлено особливо небезпечні інфекційні хвороби, зобов'язані виконувати обмежувальні протиепідемічні заходи, встановлені уповноваженими органами, у тому числі щодо перебування в ізоляції на визначений цими органами термін.

Отже, встановлену пунктом 5 постанови КМУ №211 від 11.03.2020 вимогу щодо обов'язкової обсервації осіб, які перетнули державний кордон, слід застосовувати з врахуванням зазначеного вище п.2-2 Закону, який містить обґрунтування такої вимоги: запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), громадянами України, які повертаються до України з країн, де виявлено особливо небезпечні інфекційні хвороби.

Фізичний перетин кордону України на виїзд і відразу на в'їзд не відносить особу до групи осіб, які потенційно створюють загрозу поширення коронавірусної хвороби.

Таким чином, з цієї підстави ОСОБА_1 не є особою, яка підлягає обов'язковій обсервації.

Також відсутні інші підстави, передбачені п. 5 постанови КМУ №211 від 11.03.2020 (в редакції станом на 16.04.2020) щодо обов'язкової обсервації, оскільки не надано даних про те, що ОСОБА_1 заявив про добровільну госпіталізацію до обсерватора (ізолятора) саме у зв'язку з неможливістю дотримання вимог самоізоляції; двічі порушив умови самоізоляції; мав контакт із хворими або має ознаки інфікування COVID-19 та відмовився від медичного обстеження, за направленням лікуючого лікаря; перетнув лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.

Окрім того, враховуючи пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, волевиявлення ОСОБА_1 на проведення обсервації, яке виразилось у підписанні інформованої добровільної згоди, не було вільним та не відповідало його волі.

Враховуючи викладене, залишення ОСОБА_1 місця обсервації не створює складу адміністративного правопорушення за ст. 44-3 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 284 КУпАП України по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.

Керуючись п. 1 ст. 247, ст. 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст. 44-3 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Луганського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Попаснянський районний суд Луганської області.

Суддя І.В. Лизенко