Справа № 530/224/20
Номер провадження 3/530/56/20
30.04.2020 року суддя Зіньківського районного суду Полтавської області Должко С.Р. розглянувши матеріали, які надійшли від Зіньківського РВ ДВС Північно - Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.183-1 КУпАП,
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1
що проживає в
АДРЕСА_1 , не працюючого, індивідуальний
ідентифікаційний номер суду невідомий, до адміністративної
відповідальності раніше не притягувався,-
До Зіньківського районного суду Полтавської області, надійшов для розгляду адміністративний матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 є боржником зі сплати аліментів згідно з виконавчим листом № 530/1478/18 від 18.06.2019 року та виконавчим листом № 530/540/18 від 29.10.2018 року борг зі сплати аліментів становить 51623 грн. 50 коп..
В судове засідання ОСОБА_1 з'явився.
Відповідно до Указу Президента України від 13 березня 2020 року № 87/2020 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19, постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 року №215 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211», рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року, доручення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №3/2020 від 13 березня 2020 року, рішення ради суддів України від 17.03.2020 року № 19 встановлено обмеження.
Відповідно до рішення Ради Суддів України від 16.03.2020 року рекомендовано громадянам та іншим учасникам судових засідань подавати до суду заяви про розгляд справ у їх відсутності за наявними в справі матеріалами.
За ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання відповідальності, його захисника, законного представника чи представника або клопотання потерпілого.
Участь працівників Зіньківського РВ ДВС Північно - Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) у даних справах можлива лише в разі набуття ними процесуального статусу свідка (ст. 272 КУпАП), для чого судом повинно бути винесено відповідне рішення на підставі клопотання про виклик та допит в якості свідка певного співробітника Зіньківського РВ ДВС Північно - Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), право на заявлення якого передбачено діючим КУпАП для вичерпного кола осіб, а саме клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника, законного представника чи представника або клопотання потерпілого.
Слід зазначити, що діючим КупАП на співробітників Зіньківського РВ ДВС Північно - Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) покладено виключно обов'язки, наслідком виконання яких і може бути складання адмінпротоколу з послідуючим його розглядом в суді, та не надано будь-яких процесуальних прав під час судового розгляду .
Заслухавши ОСОБА_1 , який пояснив, що він сплачував аліменти. Його підприємство має борг по аліментах. В підтвердження надав розрахунковий лист за березень місяць 2020 року де вказано, що борг підприємства ТОВ «Полтаваекопродукт-2» на кінець місяця складає 976,38 грн..Також вказав, що він доглядав свою матір, яка досягла 80 річного віку, була інвалідом 1 групи по 31.05.2018 р., в зв'язку з цим отримував виплати від держави, а тому вказав, що йому неправильно нарахували аліменти, надавши для огляду довідку № 895 від 10.05.2019 року.
Суд дослідивши наявні матеріали справи приходить до висновку.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 є боржником зі сплати аліментів згідно з виконавчим листом № 530/1478/18 від 18.06.2019 року та виконавчим листом № 530/540/18 від 29.10.2018 року борг зі сплати аліментів становить 51623 грн. 50 коп..
Згідно повідомлення Зіньківського РВ ДВС Північно - Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) вказано, що виконавче провадження № 57565715 з примусового виконання виконавчого листа № 530/540/18, виданого Зіньківським районним судом від 29.10.2018 про стягнення з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер суду невідомий, жителя АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_2 додаткові витрати на утримання дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 в сумі 4182 (чотири тисячі сто вісімдесят дві) грн. Виконавче провадження № 60116069 з примусового виконання виконавчого листа № 530/1545/18 від 10.06.2019 про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_2 , уродженки та зареєстрованої на проживання у АДРЕСА_3 , - понесених нею додаткові витрати на неповнолітню дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що викликані хворобою, - в розмірі 2235 (дві тисячі двісті тридцять п'ять) грн. 01 коп.. Виконавче провадження № 60115788 з примусового виконання виконавчого листа № 530/1478/18, виданого Зіньківським районним судом від 18.06.2019 про стягнення із ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки та зареєстрованої на проживання у АДРЕСА_3 , на утримання неповонолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , - аліменти в розмірі не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку щомісячно, починаючи стягнення з дня набрання рішенням суду законної сили і до досягнення дитиною повноліття.
Разом з цим, на виконанні у відділі перебувало виконавче провадження № 48481656 з примусового виконання виконавчого листа № 2-994, виданого Зіньківським районним судом від 11.12.2008 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в розмірі 1/3 частини усіх; видів заробітку щомісячно, але не менше ніж 30 відсотків прожиточного мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 07 жовтня 2008 року до повноліття дитини. Це провадження було завершене 22.10.2019 на підставі рішення Зіньківського районного суду від 07.05.2019 № 2/530/169/19. Існуючий борг зі сплати аліментів було перенесено у виконавче провадження № 60115788, яке відкрито 20.09.2019.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 183-1 КУпАП, диспозиція якої передбачає три частини порушення виконання батьками передбачених законодавством обов'язків по утриманню неповнолітніх дітей, а саме несплата аліментів.
Відповідно до постанови Зіньківського районного суду Полтавської області 24.02.2020 року даний матеріал був повернутий для доопрацювання до Зіньківського РВ ДВС Північно - Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми).
Після допрацювання, вищевказані недоліки не було усунуто.
В порушенні вимог ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено необхідну частину ст. 183-1 КУпАП, яка передбачає відповідальність за вказане правопорушення, адже Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання" від 03.07.2018 року, який набрав чинності 28.08.2018 року, було внесено зміни до ст. 183-1 КУпАП, зокрема її було викладено в новій редакції та розділено статтю на частини.
Відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП була встановлена Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" № 2234-VIII від 7 грудня 2017 року, який набув чинності 6 лютого 2018 року.
З довідки-розрахунку вбачається, що у ОСОБА_1 існує заборгованість з 2015 року і станом на 01.01.2020 року становить в сумі 51623 грн 50 коп, але в протоколі та довідці розрахунку не зазначено за який період існує заборгованість.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 8 КУпАП закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 09.02.1999 року дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то вказана норма не має зворотної дії в часі і тому період часу несплати аліментів особою до набрання чинності ст. 183-1 КУпАП, тобто до 06 лютого 2018 року, не може братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною статтею.
Тобто, сума боргу по аліментах повинна конкретно зазначатися з 06 лютого 2018 року (тобто з дня набрання чинності ст. 183-1 КУпАП), а не загальна (з дня пред'явлення виконавчого листа до виконання), або повинна бути вказана загальна сума боргу по аліментах (з дня пред'явлення виконавчого листа до виконання), та з 06 лютого 2018 року.
Враховуючи, що зміст протоколу не відповідає вимогам ст. ст. 256, 278 КУпАП, суддя позбавлений можливості повно, всебічно, об'єктивно та своєчасно розглянути справу відповідно до вимог чинного законодавства, а враховуючи довідки, які надано ОСОБА_1 до судового засідання то було встановлено невідповідність нарахування Зіньківським РВ ДВС Північно - Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) заборгованості по аліментах ОСОБА_1 ..
Згідно із ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до положень статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до норм КУпАП суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин адміністративного провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно ст. 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Нормами ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Враховуючи викладене, вказані обставини мають наслідком відсутність події та складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 , що зумовлює закриття такої адміністративної справи.
Керуючись ч.1 ст.183-1, ст.ст. 33-35, ст.ст.247, 289, 294 КУпАП, суддя , -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити в зв"язку із відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Написано власноручно.
Суддя Зіньківського районного суду
Полтавської області С.Р.Должко