Справа №403/166/20 провадження № 1-кс/403/19/20
08 травня 2020 року смт.Устинівка
Слідчий суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участі слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Устинівка клопотання слідчого слідчого відділення Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020121070000011 від 24.04.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України,-
Слідчий слідчого відділення Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області (далі - СВ Устинівського ВП Долинського ВП ГУНП в Кіровоградській області) ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Устинівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_4 , в межах досудового розслідування кримінального провадження, внесеного 24.04.2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020121070000011 за правовою кваліфікацією ст.366-1 КК України по факту неподання в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» станом на 05.05.2020 року депутатом ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017-2018 роки, звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів, а саме: інформації щодо дати та часу першої реєстрації в системі користувачів в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ); дати і часу входження її в систему та вчинення нею відповідних дій (в тому числі, збереження чернетки, подання документу); стану функціонування реєстру в період з 01.04.2017 року по 05.05.2020 року, в тому числі, встановлення фактів некоректної роботи реєстру, відсутність доступу у користувачів до реєстру з технічних причин з можливістю вилучення вказаної інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (юридична адреса: АДРЕСА_1 , e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 ), та зобов'язати останнє надати належним чином завірені копії документів, що містять зазначену вище інформацію.
На виконання вимог п.1 ч.2 ст.160 КПК України слідчим ОСОБА_3 в клопотанні зазначено короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з якими подається клопотання, зокрема те, що під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020121070000011 від 24.04.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України (умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), було встановлено, що згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 №3 від 10.11.2015 року до складу даної ради були обрані депутати по одномандатних виборчих округах, в тому числі, і ОСОБА_5 , яка підпадаючи під дію п.1, п.п.«а» і «в» п.2, п.5 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язана була відповідно до вимог ч.1 ст.45 цього Закону щорічно подавати до 1 квітня шляхом заповнення на офіційному сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Згідно витягу із Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_5 станом на 05.05.2020 року щорічні декларації за 2017-2018 роки не подавала.
На обгрунтування значення вказаної в клопотанні інформації, тимчасовий доступ до якої планується отримати, для встановлення обставин у кримінальному провадженні (п.5 ч.2 ст.160 КПК України) слідчим зазначено про те, що дана інформація відображає безпосередні докази, які б підтверджували або спростовували вину ОСОБА_5 щодо умисного неподання нею декларації у встановлений законом термін.
В судовому засіданні по розгляду даного клопотання слідчий СВ Устинівського ВП Долинського ВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 підтримав клопотання та прохав його задоволити.
Прокурор, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не з'явилась. Про причини неявки суд не повідомила.
Розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється за відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_2 як особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки його неприбуття за судовим викликом згідно до положень ч.4 ст.163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши зміст клопотання та додані до нього копії матеріалів, приходжу до висновку, що клопотання не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до вимог ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
До охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних (п.8 ч.1 ст.162 КПК України).
Згідно положень ч.6 ст.132 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч.5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
За змістом ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються (ч.ч.4, 5 ст.132 КПК України).
Відповідно до ст.2 Закону України «Про національну поліцію» завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності.
Поліція відповідно до покладених на неї завдань вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності (пункти 3, 6 ч.1 ст.23 Закону України «Про національну поліцію»). Поліція у процесі своєї діяльності взаємодіє з органами правопорядку та іншими органами державної влади, а також органами місцевого самоврядування відповідно до закону та інших нормативно-правових актів (ч.1 ст.5 Закону України «Про національну поліцію»). Національна поліція для виконання покладених на неї завдань має право одержувати в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань (п.п.2 п.6 «Положення про Національну поліцію», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року №877).
Відповідно до п.6 Розділу І «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Порядку), затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 10.06.2016 року №3 (в редакції наказу НАЗК від 12.12.2019 року №168/19) функціональні можливості Реєстру забезпечують створення, збереження, подання та перегляд електронних документів суб'єктів декларування; моніторинг відвідувань та дій з даними Реєстру його користувачами, крім осіб, які здійснюють доступ до публічної частини Реєстру; електронну ідентифікацію користувачів, крім користувачів публічної частини Реєстру. Ведення Реєстру здійснює Національне агентство з питань запобігання корупції (п.3 Розділ І Порядку).
Відповідно до п.2 Розділу ІV Порядку інформація, що міститься в Реєстрі, надається відповідно до Законів України «Про захист персональних даних», «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ч.ч.3, 5 ст.16 Закону України «Про доступ до персональних даних» суб'єкт відносин, пов'язаних з персональними даними, подає запит щодо доступу (далі - запит) до персональних даних володільцю персональних даних. Строк вивчення запиту на предмет його задоволення не може перевищувати десяти робочих днів з дня його надходження. Протягом цього строку володілець персональних даних доводить до відома особи, яка подає запит, що запит буде задоволено або відповідні персональні дані не підлягають наданню, із зазначенням підстави, визначеної у відповідному нормативно-правовому акті.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
В порушення зазначених вище вимог нормативно-правових актів слідчим під час розгляду клопотання не було надано слідчому судді належних та допустимих доказів проведення ним вичерпного комплексу процесуальних дій, спрямованих на збирання доказів під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020121070000011 від 24.04.2020 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КПК України, та, як наслідок, не доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, за відсутності належного обгрунтування ним неможливості отримати інформацію, зазначену в клопотанні, без застосування тимчасового доступу до неї, як заходу забезпечення кримінального провадження, зокрема, в порядку ч.2 ст.93 КПК України шляхом направлення відповідного запиту до ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також з урахуванням того, що жодних доказів, в порушення вимог ч.5 ст.132 КПК України, на підтвердження звернення до вказаного державного органу за отриманням зазначеної в клопотанні інформації, слідчим до клопотання додано не було, у зв'язку з чим останнє задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.131, 132, 159, 160, 162, 163, 309, 369, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,-
Відмовити слідчому слідчого відділення Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_3 в задоволенні клопотання про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме: інформації щодо дати та часу першої реєстрації в системі користувачів в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ); дати і часу входження її в систему та вчинення нею відповідних дій (в тому числі, збереження чернетки, подання документу); стану функціонування реєстру в період з 01.04.2017 року по 05.05.2020 року, в тому числі, встановлення фактів некоректної роботи реєстру, відсутність доступу у користувачів до реєстру з технічних причин з можливістю вилучення вказаної інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (юридична адреса: АДРЕСА_1 , e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 ), поданому в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020121070000011 від 24.04.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України. Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1