Справа № 428/8355/19
Провадження № 2-а/428/127/2020
08 січня 2020 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Посохова І.С.,
за участю секретаря судового засідання - Колядінцевої П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьку Луганської області в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом адвоката Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Боярченка Івана Васильовича про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Представник позивача ОСОБА_2 звернулася до Сєвєродонецького міського суду Луганської області в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Боярченка Івана Васильовича про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що 29.06.2019 року поліцейським взводу № 1 роти № 1 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області ДПП капралом поліції Боярченком І.В. (далі - Відповідач) відносно ОСОБА_1 (далі - Позивач) винесено постанову серії НК № 521528 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП та було застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 гривень 00 копійок.
Згідно з вищезазначеною постановою 29.06.2019 року о 14 год. 20 хв. в м. Сєвєродонецьк, на пр. Гвардійський, 46, позивач, керуючи транспортним засобом ВАЗ 2108, номерний знак НОМЕР_1 , здійснив зупинку (стоянку) задньою частиною транспортного засобу під кутом до тротуару, чим порушив п. 15.5 Правил дорожнього руху України, скоївши адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 122 КУпАП.
Зазначені дії поліцейського позивач вважає протиправними, а зазначену постанову від 29.06.2019 року такою, що не відповідає вимогам законодавства, тому є неправомірною. Посадова особа, яка винесла зазначену постанову, при розгляді справи допустила істотні порушення положень законодавства України про адміністративні правопорушення, процесуальних прав позивача.
В порушення ст. 268 КУпАП позивач був позбавлений можливості скористатися юридичною допомогою фахівця, оскільки у задоволенні такого клопотання йому було відмовлено. Крім цього, відповідач розглянув справу та притягнув позивача до відповідальності за відсутності доказів вчинення ним правопорушення, за відсутності доказів його вини, упереджено, оскільки не взяв до уваги пояснення позивача, не дослідив обставини справи в сукупності, керувався лише домислами, припущеннями та неіснуючими даними. Також в оскаржуваній постанові відсутні відомості щодо здійснення фіксації правопорушення з нагрудної камери ВВ 000213, відсутні жодні інші докази по справі, а саме пояснення свідків. Відповідачем не надано доказів правомірності застосування відеокамери, на яку був здійснений запис, начебто порушення позивачем правил дорожнього руху.
За таких обставин позивач вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, дана постанова є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки її складено з чисельними порушеннями законодавства України, в якій поліцейським не зазначено жодного доказу, відповідно до ст. 251 КУпАП.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, від його представника адвоката Оверченко О.А. надійшла до суду заява з проханням розглянути справу без її участі та без участі позивача, заявлені вимоги підтримали у повному обсязі.
У судове засідання відповідач поліцейський взводу № 1 роти № 1 батальйону УПП в Луганській області ДПП капрал поліції Боярченко І.В. не з'явився, до суду надіслав заяву з проханням розглянути справу без його участі.
Від відповідача надійшло письмове клопотання про долучення до матеріалів справи відеозапису на 1 цифровому носії.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Спір між позивачем та відповідачем виник з приводу того, що позивач вважає постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії НК № 521528 від 29.06.2019, складену поліцейським взводу № 1 роти № 1 батальйону УПП в Луганській області ДПП капралом поліції Боярченком І.В. незаконною, у зв'язку з тим, що: оскаржувана постанова не відповідає дійсності, не ґрунтується на жодному доказі, а також відповідач позбавив позивача можливості скористатися у повному обсязі своїми правами, передбаченими ст. 268 КУпАП.
Відповідачем суду не надано пояснень на підтвердження правомірності своїх дій, а лише надано цифровий носій інформації - диск формату DVD-R, який нібито містить інформацію щодо зазначених у постанові серії НК № 521528 від 29.06.2019 обставин.
Так, у судовому засіданні встановлено, що постановою поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону УПП в Луганській області ДПП капрала поліції Боярченка І.В. серії НК № 521528 від 29.06.2019 позивача було визнано винним у порушенні п. 15.5 Правил дорожнього руху, тобто вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 255 грн. Підставою притягнення до адміністративної відповідальності, згідно з наведеною постановою, було те, що 29.06.2019 року о 14 год. 20 хв. в м. Сєвєродонецьк, на пр. Гвардійський, 46, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «ВАЗ 2108», номерний знак НОМЕР_1 , здійснив зупинку (стоянку) задньою частиною транспортного засобу під кутом до тротуару, чим порушив п. 15.5 ПДР.
Прийнято по справі рішення застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 255,00 грн.
Порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення врегульований статтею 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до пункту третього частини першої цієї норми, постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до частини п'ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Згідно з пунктом 1.3 ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (пункт 1.9).
В силу положень статті 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, в тому числі, справи про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Частиною другою статті 258 КУпАП передбачено, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
У вказаних вище випадках, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі (стаття 283 КУпАП) на місці вчинення правопорушення.
Відповідно до пункту 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року за № 1395 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року, № 1408/27853 у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
З наведених вище правових норм вбачається, що у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Отже, твердження позивача про необхідність складання протоколу про адміністративне правопорушення суд вважає помилковими та такими, що не заслуговують на увагу.
Відповідно до п. 15.5 Правил дорожнього руху, ставити транспортні засоби під кутом до краю проїзної частини дозволяється в місцях, де це не буде перешкоджати руху інших транспортних засобів.
Як вже наведено вище, суду в якості доказів обставин подій, які мали місце 29.06.2019 о 14-20 год. в м. Сєвєродонецьк, відповідачем надано цифровий носій інформації - диск формату DVD-R.
Судом були досліджені письмові докази, наявні в матеріалах адміністративної справи, та відеозапис, на підставі чого судом було встановлено наступне.
При відтворенні цифрової інформації у судовому засіданні за допомогою комп'ютерної техніки встановлено, що диск містить файли. При відтворенні файлів видно, що автомобіль марки «ВАЗ 2108», номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням позивача, здійснив зупинку (стоянку) задньою частиною транспортного засобу під кутом до тротуару всупереч вимогам п. 15.5 Правил дорожнього руху.
Також з наданого відеозапису видно, що відповідачем роз'яснені позивачу права, передбачені ст. 268 КУпАП, зокрема право скористатися юридичною допомогою, однак позивач не заявляв відповідачу клопотання про надання йому часу для того, щоб скористатися правовою допомогою.
Крім того, у п. 8 оскаржуваної постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності зазначено, що до постанови додається - відео з нагрудної камери ВВ-00023.
Отже, з наведеного вище суд доходить висновку, що наданий відповідачем відеозапис є належним та допустимим доказом, оскільки містить дані, на підставі яких суд може встановити наявність обставин, викладених в оскаржуваній постанові, та отриманий у передбачений законом спосіб, а оскаржувана постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності у п. 8 містить посилання на технічний засіб, за допомогою якого здійснено даний відеозапис.
Версія позивача про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, на думку суду, не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні, а винність позивача у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, суд вважає доведеною та підтвердженою матеріалами наявними у справі. Пояснення, викладені позивачем у позовній заяві, суд оцінює критично, а позиція зайнята позивачем щодо невизнання своєї провини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, на думку суду, пов'язана з його захистом, однак розцінюється судом як спроба уникнути адміністративної відповідальності.
За таких обставин суд вважає, що поліцейським взводу № 1 роти № 1 батальйону УПП в Луганській області ДПП капралом поліції Боярченко І.В. постанову серії НК № 521528 від 29.06.2019 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 винесено обґрунтовано і на законних підставах, у зв'язку з чим позовні вимоги адвоката Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 2, 72-90, 99, 241-246, 286 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову адвоката Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Боярченка Івана Васильовича про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про сторони:
- позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2 ;
- відповідач: поліцейський взводу № 1 роти № 1 батальйону УПП в Луганській області Департаменту патрульної поліції капрал поліції Боярченко Іван Васильович, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вулиця Штейгерська, будинок 8.
Суддя І. С. Посохов