єдиний унікальний номер справи 423/939/20
номер провадження 3/423/368/20
07 травня 2020 року м. Попасна
Суддя Попаснянського районного суду Луганської області Лизенко І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Головного управління ДФС у Луганській області, щодо притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Сєвєродонецьк Луганської області, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 164 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого 09.04.2020 року о 09 год. 45 хв. ОСОБА_1 здійснював провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, а саме: надавав послуги з перевезення вантажу з м.Сєвєродонецьк до м.Попасна з метою отримання прибутку транспортним засобом ВАЗ 21114, державний номерний знак НОМЕР_1 , чим порушив вимоги ст.58 ГК України.
ОСОБА_1 до суду не з'явився та не надав повідомлення про причину своєї неявки до суду, про розгляд справи був повідомлений у судовою повісткою та у телефонному режимі, що підтверджується випискою з журналу реєстрації телефонограм суд за № 467 від 29.04.2020р.
Виходячи з положень ч.2 ст.268 КУпАП, присутність ОСОБА_1 під час розгляду справи не є обов'язковою.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, додані до нього письмові матеріали, суддя доходить висновку про відсутність у діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, з наступних підстав.
Стаття 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 провадить господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність, при цьому господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями.
Згідно ст.42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, є не тільки факт надання послуг, а систематичний характер таких дій, з метою отримання прибутку, що і становить суть господарської діяльності.
Протоколом про адміністративне правопорушення від 09.04.2020 року зафіксовано факт надання ОСОБА_1 послуг з перевезення вантажу, що підтверджується, окрім протоколу, додатком до адміністративного протоколу від 09.04.2020р., письмовими поясненнями ОСОБА_1 .
Однак, справа про адміністративні правопорушення не містить об'єктивних доказів на підтвердження здійснення ОСОБА_1 самостійної, ініціативної, зокрема, систематичної, на власний ризик, з метою отримання прибутку господарської діяльності, у протоколі, при викладі обставин вчинення правопорушення відображено одиничний факт, що мав місце 09.04.2020 р., а не систематичну діяльність, яка має здійснюватися протягом певного періоду часу.
Таким чином, за відсутності таких доказів діяльність ОСОБА_1 не є господарською, а тому у його діях відсутній склад правопорушення за ч.1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 284 КУпАП України по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283, 284, 294 КУпАП,-
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст.164 ч.1 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені додатком до адміністративного протоколу від 09.04.2020 року та згідно акту прийому - передачі на відповідальне зберігання товарно-матеріальних цінностей, передані ОСОБА_2 :
- підвісний потолок - 3 упаковки, клей ПВА - 6 банок , клей для шпалер - 5 упаковок,
- транспортний засіб марки ВАЗ 21114, державний номерний знак НОМЕР_1 , техпаспорт НОМЕР_2 - повернути ОСОБА_1 .
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Луганського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Попаснянський районний суд Луганської області.
Суддя І.В. Лизенко