єдиний унікальний номер справи 415/2425/20
номер провадження 3/423/365/20
08 травня 2020 року м. Попасна
Суддя Попаснянського районного суду Луганської області Лизенко І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого на посаді начальника колони Структурного підрозділу «Бахмутська автобаза» Регіональної філії "Донецька залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
10.04.2020 до Попаснянського районного суду Луганської області надійшла справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , який, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 02.04.2020 року, 02.04.2020 року о 05 год. 20 хв. в м.Попасна по вул.Заводська, 3в, будучи начальником автоколони, відповідальним за випуск на лінію службового автомобільного транспорту, здійснив випуск на лінію службового автомобільного транспорту ПАЗ 320540-07 (автобус пасажирський), належність 01074957 Державне підприємство "Донецька залізниця", державний номерний знак НОМЕР_1 , за маршрутом руху, не погодженим з уповноваженим органом Національної поліції, чим порушив абзац 4 підпункту 4 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211.
У суді ОСОБА_1 провину не визнав та пояснив, що до його компетенції не відноситься погодження маршруту, це обов'язок начальника відділу експлуатації РФ "Донецька залізниця". Маршрут з уповноваженим органом Національної поліції з було погоджено, але у водія на час зупинки не було даного погодження у паперовому виді.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані письмові докази, вважається, що провадження у справі підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Постановою КМУ від 11 березня 2020р. №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» ( в редакції станом на 02.04.2020) у абзаці 4 підпункту 4 пункту 1 заборонено до 24 квітня 2020р. регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, крім перевезення службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ за умови забезпечення водіїв та пасажирів під час таких перевезень засобами індивідуального захисту в межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, погодженими з органами Національної поліції, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.
В якості доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, до матеріалів справи долучено письмові пояснення ОСОБА_1 , водія ОСОБА_2 , який зазначив, що про погодження з органами Національної поліції маршруту руху транспортного засобу нічого не знав.
З копії наказу №9 від 02.01.2020р. «Про порядок організації роботи маршрутних транспортних засобів та розривний графік роботи водіїв автобази, які перевозять людей, порядок проведення технічного навчання та інструктажів з водіями» вбачається, що у зв'язку з необхідністю перевезення людей до місця роботи і з місця роботи, в структурних підрозділах регіональної філії «Донецька залізниця» наказано начальнику відділу експлуатації ОСОБА_3 розробити та затвердити маршрути руху автобусів по маршрутах: - маршрут №1 Попаснянська автоколона Попасна - ДС ст.Новозолотарівка, - маршрут №2 Попаснянська автоколона Попасна -ППС ст.Новозолотарівка, - маршрут 33 Лиман -СПЦ «Щуровський « -Лиман.
Отже, обов'язок щодо отримання погодження маршруту руху покладено на начальника відділу експлуатації РФ "Донецька залізниця".
З копії листа Управління патрульної поліції «Про погодження маршруту руху в період дії карантину» від 02.04.2020 вбачається, що Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції погоджує рух транспортного засобу марки мікроавтобус ПАЗ -32054, номерний знак НОМЕР_1 , водія ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , кількість пасажирів згідно списку 20, на період карантину за маршрутом : м.Попасна - с.Камишеваха -с.Миколаївка - с.Верхньокаенка - м.Лисичанськ ( завод РТІ) - с.Золотарівка, та за умови дотримання вимог Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19», Закону України «Про дорожній рух», Правил дорожнього руху та Правил перевезення пасажирів.
Так, справа про адміністративне правопорушення не містить доказів на підтвердження наявності складу даного правопорушення у діях ОСОБА_1 , а саме на підтвердження віднесення до його посадових обов'язків погодження маршруту руху службового транспорту з органами НП.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 7, 247, 278-279, 283-285, 287КУпАП,-
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст.44-3 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Луганського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Попаснянський районний суд Луганської області.
Суддя Лизенко І.В.