Справа № 417/498/20
Провадження № 3/417/196/20
"08" травня 2020 р. с. Марківка Луганської області
Суддя Марківського районного суду Луганської області Рукас О.В., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення серії АА №708478 від 22.04.2020 року та долучені до нього матеріали, що надійшли від Марківського ВП ГУНП в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.190 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Марківка Марківського району Луганської області, громадянина України, одруженого, пенсіонера, не інваліда, депутатом не являється, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
22.04.2020 року до Марківського районного суду Луганської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.190 КУпАП ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №708478 від 22.04.2020 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 22.04.2020 року о 10 год. 15 хв. за адресою: с.Марківка, вул. Зарічна, Марківського району Луганської області, був виявлений факт порушення правил зберігання гладкоствольної зброї ТОЗ-БМК-16№ НОМЕР_1 без належних документів ОСОБА_1 , чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 190 КУпАП.
Згідно ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
При підготовці справи до розгляду було встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП та підлягає поверненню для належного оформлення, оскільки інспектором ДС Марківського ВП ГУНП в Луганській області старшим лейтенантом поліції Крупкою О.М. в графі «частина» не конкретизовано частину за якою притягується ОСОБА_1 за ст.190 КУпАП .
Відповідно до вимог ч.1 ст. 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення справи про адміністративні правопорушення розглядаються у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою),правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Зазначаємо, що главою 19 Розділу IV Кодексу України про адміністративні правопорушення регламентується порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення та вимоги до нього, тому для прийняття законного та об'єктивного процесуального рішення по справі необхідно привести матеріали справи у відповідність до норм чинного КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року, визнано правильною практику суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи викладене, суддя вважає, що провести розгляд справи в передбачений законом термін та винести законне і обґрунтоване рішення, без усунення вказаних недоліків не можливо, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути до Марківського ВП ГУНП в Луганській області для оформлення належним чином.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суддя,-
Адміністративний протокол серії АА №708478 від 22.04.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.190 КУпАП та додані до нього матеріали повернути до Марківського ВП ГУНП в Луганській області для належного оформлення та усунення зазначених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Рукас