Іванківський районний суд Київської області
смт. Іванків, вул. Проскури, 14a, 07201, (04591) 5-16-52
Справа № 2-а -5105/2011
30 червня 2011 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши у письмовому провадженні в смт. Іванків адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 до управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок грошової допомоги,
Позивачі звернулися до суду з даними позовами (об'єднаними ухвалою суду в одне провадження) та просять визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок та стягнути на їх користь недовиплачені кошти по ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотивуючи це тим, що вони проживають в зоні гарантованого добровільною відселення, отримують щомісячну допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва у меншому розмірі, ніж передбачено Законом. ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_19 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідами 2 групи, ОСОБА_2 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, їм відповідно до ст. 48 Закону має виплачуватися щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_18 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії інвалідами 3 групи, їм відповідно до ст. 48 Закону мас виплачуватися щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плата виплачується у значно меншому розмірі, тому вони просять стягнути недоплачені кошти з відповідача та зобов'язати відповідача в подальшому зобов'язати відповідача виплачувати зазначені кошти у відповідності із ст. 37, 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У позовах позивачі просять справу розглядати без їх участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, але до початку розгляду справи надав до суду заперечення проти позову, в якому просив розглядати справу в його відсутність, позов не визнає, оскільки діяли в межах чинних постанов КМ України та бюджетного законодавства, просять застосувати при розгляді справи строки позовної давності, передбачені ст. 99 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, в їх сукупності та давши їм оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачі проживають в смт Іванків, Київської області - зоні гарантованого добровільного відселення, ОСОБА_15 в с. Шпилі Іванківського району Київської області - зоні посиленого радіологічного контролю. ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_19 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідами 2 групи, ОСОБА_2 , ОСОБА_20 , ОСОБА_14 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, їм відповідно до ст. 48 Закону має виплачуватися щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_18 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідами 3 групи, що підтверджується довідками МСЕК та посвідченнями. Таким чином вони мають право на отримання коштів в розмірах, що передбачені ст .37 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та на виплату передбачену ст. 48 вищевказаного Закону.
У спірний період часу, ця допомога виплачувались частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які проживають на території посиненого радіологічного контролю, має проводиться доплата в розмірі 30 % мінімальної заробітної плати щомісяця, у зоні добровільного гарантованого відселення - 40% мінімальної заробітної плати. Відповідач же виплачує вказану доплату кожному з них у розмірі відповідно 1 грн. 60 коп. та 2 грн. 10 коп. щомісяця, керуючись постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року. Зазначена постанова прийнята 15 років тому, і її положення не відповідають вимогам Закону. Враховуючи вищу силу норм Закону перед постановами КМУ, при нарахуванні і виплаті допомоги слід керуватися саме нормами Закону. Постанови КМ не можуть звужувати визначені Законами соціальні пільги та компенсації.
Виплата допомоги передбаченої ст.37 ЗУ «Про статус…» працюючим і не працюючим громадянам, а також пенсіонерам проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що слід здійснити позивачам перерахунок та виплату коштів у розмірах визначених ст. 37 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з квітня 2010 року (враховуючи шестимісячний строк позовної давності, передбачений ст. 99 КАС України, на застосуванні якого наполягає відповідач), оскільки відповідно до виданої відповідачем довідки виплати за квітень-травень 2010 року проведені 22.06.2010 року (попередні 23.04.2010 року), а строк позовної давності слід рахувати відповідно з 11-18 червня 2010 року, відповідно позивачці ОСОБА_16 з липня 2010 року, оскільки виплати за липень проведені 13.12.2010 року, попередні 22.06.2010 року, а строк позовної давності слід рахувати з 1 грудня 2010 року.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є Управління праці та соціального захисту населення Іванківської райдержадміністрації, тому суд, зобов'язує відповідача здійснити перерахунок та виплату вищевказаних коштів, а заперечення відповідача проти позову є безпідставними.
Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону, яка передбачає виплату такої допомоги учасникам ЛНА на ЧАЕС 2 категорії, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідам 2 групи у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, інвалідам 3 групи у розмірі 4 мінамльних заробітних плат, то у задоволенні цих позовних вимог позивачам слід відмовити, оскільки, як вбачається з наданих останніми довідок за 2010 рік такі виплати не проводились, інші ж виплачені за межами строку позовної давності.
В той же час позивачці ОСОБА_16 така виплата за 2010 рік проведена у розмірі 120 грн. у січні 2011 року. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» така допомога має становити 5 мінімальних заробітних плат, відповідач же керується постановою КМУ України № 562 від 12.07.2005 року, яка суперечить зазначеній вище нормі закону, який має пріоритетну силу перед постановою КМУ. А тому суд зобов'язує відповідача провести перерахунок цієї доплати за 2010 рік.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача у майбутньому сплачувати основну та додаткову пенсію відповідно до наведених норм Закону, суд вважає, безпідставними, оскільки такий спосіб захисту порушеного права, як зобов'язання вчинити певні юридичні дії у майбутньому не передбачений чинним законодавством України, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7-12, 99, 122, 158-163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.37, 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -
Адміністративні позови задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області - неправомірними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та стягнути перераховані кошти відповідно до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 з квітня 2010 року, ОСОБА_16 з липня 2010 року з урахуванням виплачених коштів.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та стягнути перераховані кошти відповідно до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної заробітної плати ОСОБА_15 з квітня 2010 року, з урахуванням виплачених коштів.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок щомісячної грошової допомоги на оздоровлення та стягнути перераховані кошти відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_16 у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, за 2010 рік з урахуванням виплачених коштів.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Іванківський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отриманні її копії.
Суддя: