Рішення від 07.05.2020 по справі 620/873/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2020 року Чернігів Справа № 620/873/20

Чернігівський окружний адміністративний суду складі у складі головуючої судді Поліщук Л.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у справі за наявними у ній матеріалами адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до Фермерського господарства «Мештера Йосипа Івановича» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі по тексту - позивач, ГУ ДПС у Чернігівській області) звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фермерського господарства «Мештера Йосипа Івановича» (далі по тексту - відповідач, ФГ « ОСОБА_1 »), в якому просить задовольнити позов в повному обсязі, ухваливши рішення про стягнення з ФГ «Мештера Йосипа Івановича» (код ЄДРПОУ 34653805), податкового боргу за рахунок коштів з рахунків в установах банків, що обслуговують такого платника податків: за платежем по орендній платі з юридичних осіб у сумі 44109,01 грн на рахунок UA738999980334129812000025637, отримувач УК у Короп.р-ні/отг смт Короп/18010600, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 38053750, МФО 18010600.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідач перебуває на обліку в органах податкової служби з 18.01.2007. Станом на дату подачі позову відповідач має податковий борг по орендній платі з юридичних осіб в розмірі 44109,01 грн (основний борг - 38267,45 грн, штрафні санкції - 2967,18 грн, пеня - 2874,38 грн). Позивачем направлено відповідачу податкову вимогу № 289-25 від 31.03.2016 (отримана 31.03.2016). Борг, всупереч вимогам Податкового кодексу України, у добровільному порядку не сплачено (а.с. 1-3).

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 620/873/20. Ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними у справі матеріалами (а.с. 23-24).

Зазначена ухвала про відкриття провадження у справі надсилалася відповідачу за адресою реєстрації юридичної особи, що зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 04.02.2020, а саме: 16251, Чернігівська обл., Коропський район, село Карельське, провулок Польовий, будинок 8 (а.с. 5), проте поштовий конверт повернувся на адресу суду з відміткою «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення» (а.с. 28).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ФГ «Мештера Йосипа Івановича» (код ЄДРПОУ 34653805) 18.01.2007 зареєстроване в якості юридичної особи, що станом на 04.02.2020 підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Про припинення державної реєстрації юридичної особи в зазначеному витягу відомості відсутні. Основним видом економічної діяльності юридичної особи є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (а.с. 5-6).

Згідно довідки ГУ ДПС у Чернігівській області від 23.01.2020 відповідач взятий на облік в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області, Менському управлінні, Коропській ДПІ (Коропський район) з 18.01.2007. Має відкриті рахунки в ПАТ «МЕГАБАНК», м. Харків; ЧОД АТ «РАЙФАЙЗ.БАНК АВАЛЬ», м. Чернігів; Черніг. РУ АТ КБ «ПРИВАТБАНК», м. Чернігів; АТ «РАЙФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ», м. Київ (а.с. 7).

З матеріалів справи слідує, що відповідач має борг на загальну суму 44109,01 грн, з яких:

згідно Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік від 16.02.2017 в загальному розмірі складає 19116,00 грн (а.с. 8-9);

згідно Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік від 01.02.2018 в загальному розмірі складає 18685,48 грн (а.с. 10-11);

згідно Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік від 12.02.2019 в загальному розмірі складає 465,97 грн (а.с. 12-13);

згідно Акту Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 21.05.2018 № 692/25-01-12-07/34653805 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки (а.с. 17) та Податкового повідомленням-рішення від 02.07.2018 № 0059841207 (а.с. 14) штраф в загальній сумі 2967,18 грн;

згідно Довідки по запиту користувача станом на 05.02.2020 ГУ ДПС у Чернігівській області пеню в сумі 2874,38 грн (а.с. 4).

Зазначені вище Акт про результати камеральної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки та Податкове повідомлення-рішення були надіслані відповідачу на адресу реєстрації його місцезнаходження: 16251, Чернігівська обл., Коропський район, село Карельське, провулок Польовий, будинок 8. Однак, були повернуті установою поштового зв'язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання (а.с. 15, 16).

Відповідно до корінця податкової вимоги форми «Ю» від 31.03.2016 № 289-25 № 289 загальна сума податкового боргу відповідача за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 30.03.2016 становить 1101,54 грн. Зазначену вимогу відповідач отримав особисто 31.03.2016, що підтверджується наявністю його підпису на вимозі (а.с. 18).

Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідач у відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК) є платником податку та згідно підпунктів 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктами 261.1.1, 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК, визначено, що платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (пункт 286.2 статті 286 ПК).

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 ПК).

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК).

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК контролюючі органи мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Пунктом 129.4 ст. 129 ПК зазначено, що на суми грошового зобов'язання, визначеного підпункту 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач має податковий борг в загальному розмірі 44109,01 грн, що включає: основний борг по орендній платі з юридичних осіб - 38267,45 грн, штраф - 2967,18 грн, пеню - 2874,38 грн (а.с. 4, 8-13, 14, 17).

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК).

Відповідач податкову вимогу форми «Ю» від 31.03.2016 № 289-25 № 289 отримав особисто 31.03.2016, що підтверджується наявністю його підпису на вимозі (а.с. 18).

Відповідно до абз 3 пункту 58.3 статті 58 ПК у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. Зазначена норма кореспондується з абз. 4 пункту 42.4 статті 42 ПК.

Пунктами 59.1, 59.3, 59.5 статті 59 ПК передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

У відповідності до абз. 1, 2 підпункту 58.3 статті 58 ПК податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

Судом встановлено, що надіслані позивачем Акт про результати камеральної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки від 21.05.2018 № 692/25-01-12-07/34653805 (а.с. 17) та Податкове повідомлення-рішення від 02.07.2018 № 0059841207 (а.с. 14) були надіслані відповідачу на адресу реєстрації його місцезнаходження, але були повернуті поштовою службою з відміткою «за закінченням терміну зберігання», тобто за нормами податкового законодавства вважаються врученими (а.с. 15, 16).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковий борг в загальному розмірі 44109,01 грн виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання, а передбачені чинним законодавством заходи не призвели до погашення вказаного податкового боргу.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу (підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК).

Зазначена норма кореспондується з абзацом першим пункту 95.3 статті 95 ПК, в якій закріплено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, з урахуванням того, що податкова заборгованість в загальному розмірі 44109,01 грн відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги ГУ ДПС у Чернігівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 139, 244-246, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до Фермерського господарства «Мештера Йосипа Івановича» про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з Фермерського господарства «Мештера Йосипа Івановича» (код ЄДРПОУ: 34653805), податковий борг за рахунок коштів з рахунків в установах банків, що обслуговують такого платника податків: за платежем по орендній платі з юридичних осіб у сумі 44109,01 грн на рахунок UA738999980334129812000025637, отримувач УК у Короп. р-ні/отг смт. Короп/18010600, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 38053750, МФО 18010600.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у строк, встановлений статтею 295, пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, ЄДРПОУ: 43143966.

Відповідач: Фермерське господарство «Мештера Йосипа Івановича», провул. Польовий, 8, с. Карильське, Коропський район, Чернігівська область, 16251, ЄДРПОУ: 34653805.

Повне судове рішення складено: 07 травня 2020 року.

Суддя Л.О. Поліщук