07 травня 2020 року Чернігів Справа № 620/801/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (учасників) справи адміністративну справу за позовом Будинкоуправління №1 Остерської квартирно-експлуатаційної частини району до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування акту, припису та рішення,
Будинкоуправління № 1 Остерської квартирно-експлуатаційної частини району (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправними і скасувати акт № 27 від 21.12.2019, припис № 20 від 21.12.2019 та рішення № 17 від 03.01.2020 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін в частині зобов'язання Будинкоуправління №1 Остерської КЕЧ району повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 796146,81 грн, в т.ч. гр. ОСОБА_1 - споживачу суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 334,04 грн.
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначає, що позивач вважає оскаржуваний акт № 27 від 21.12.2019, припис № 20 від 21.12.2019 та рішення № 17 від 03.01.2020 протиправними, оскільки в частині надання послуг з управління багатоквартирним будинком органи місцевого самоврядування не мають повноважень щодо встановлення (у тому числі і за результатами коригування) тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. До підвищення тарифів з 01.09.2019, діяв тариф, затверджений рішенням № 38 виконавчого комітету Деснянської селищної ради від 28.07.2017, де основною складовою була мінімальна заробітна плата 2017 року, тобто 3200 грн. У порівнянні з 2017 роком мінімальна заробітна плата 2019 року становить 4173 грн, тому щомісячні збитки Будинкоуправління № 1 складають близько 90 тис. грн, починаючи з червня 2018 року. Збитки Будинкоуправління № 1 за 2018 рік склали 481 тис. грн, а за 8 місяців 2019 року - 572 тис. грн. Отже, позивач вважає, що відповідач при винесенні оскаржуваних: акту № 27, припису № 20 та рішення № 17 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, керувався нормативно правовими актами які, враховуючи специфіку містечка закритого типу не можуть бути застосовані у ситуації, яка склалася на сьогоднішній день у селищі Десна, що спростовує висновки викладені в приписі.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 у справі відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки у оскаржуваних правовідносинах діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
10.03.2020 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано, позивач наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених у позові.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на нього, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З 17.12.2019 по 21.12.2019 в Будинкоуправлінні №1 Остерської КЕЧ (району) було здійснено перевірку дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області.
На підставі акту перевірки № 27 від 21.12.2019 було винесено протокол КРЦ № 19 про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 165 КУпАП, а також припис № 20 від 21.12.2019, в якому вимагається Будинкоуправлінню №1 Остерської КЕЧ району в термін до 25 лютого 2020 року провести перерахунок зі споживачами на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій шляхом зменшення розміру плати за надані послуги з урахуванням вимог Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово -комунальні послуги», на суму необґрунтовано нарахованої та стягнутої зі споживачів виручки в розмірі 796146,81 грн, в тому числі з громадянина ОСОБА_1 - 334,04 грн, яка становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до запровадженого способу регулювання.
Не погодившись з висновком Акту № 27 перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Будинкоуправлінням №1 Остерської КЕЧ (району) було направлено до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області заперечення за вих. № 265 від 24.12.2019.
03 січня 2020 року першим заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області було винесено рішення № 17 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також винесено Постанову №10 по справі про адміністративне правопорушення.
Не погоджуючись з актом перевірки, приписом та рішенням про застосування адміністративно-господарських санкцій, позивач звернулась до суду з позовною заявою про його скасування.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
В розумінні ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі Закон - 280/97/ВР), виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:
1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади;
2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Частиною 2 цієї статті визначено, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
У відповідності до ч. 2 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до повноважень сільської, селищної, міської рад віднесено встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Визначення житлово-комунальних послуг (надалі ЖКП) наведені у статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», де вказано, що до ЖКП належать, зокрема, послуги щодо утримання будинків та прибудинкових територій, вивезення побутових відходів, обслуговування та ремонт приміщень (будинків, споруд), тощо.
Згідно статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комінальних послуг належать, зокрема, повноваження щодо встановлення цін/тарифів на ЖКП, затвердження норм споживання та якості ЖКП, контроль за їх дотриманням, визначення виконавця ЖКП, забезпечення населення ЖКП, інформування населення у сфері ЖКП, вирішення інших питань у сфері ЖКП.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи в порядку, встановленому законодавством.
Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.
Як вбачається з матеріалів справи, Будинкоуправління № 1 Остерської КЕЧ району територіально розташоване в селищі Десна, Козелецького району, Чернігівської області. Селище Десна є військовим містечком закритого типу, житловий фонд якого належить до відомчого житлового фонду, що знаходиться у повному віданні Міністерства оборони України.
Будинкоуправління № 1 Остерської КЕЧ району - установа яка підпорядковується Остерській КЕЧ району та здійснює свою діяльність за рахунок власних коштів, несе відповідальність за результатами своєї господарської діяльності та виконання взятих на себе зобов'язань перед власником майна та контрагентами за укладеними угодами(договорами), перед Державним бюджетом України, а також перед трудовим колективом згідно з чинним законодавством України.
З часу створення селища Десна і на час виникнення спірних відносин не відбулася передача у комунальну власність майна та земельних ділянок, які належать Міністерству оборони України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 №1282.
Як вбачається з доводів позову та матеріалів справи, рішенням № 38 виконавчого комітету Деснянської селищної ради від 28.07.2017, де основною складовою була мінімальна заробітна плата 2017 року, встановлено тарифи з 01.10.2017 на послуги утримання споруд та прибудинкових територій, які надаються підприємством Будинкоуправління № 1 Остерської КЕЧ частини району Міністерства оборони України.
Суд зауважує, що рішення № 38 від 28.07.2017 регулює правовідносини між мешканцями житлових будинків та комунальними підприємствами, які надають послуги з обслуговування житлових будинків та прибудинкових територій.
Вказане рішення виконкому встановлює тарифи, які сплачуються за надані послуги та застосовується неодноразово, а протягом часу, доки не буде змінено відповідні тарифи.
Як вбачається з матеріалів справи, житловий фонд селища Десна належить до відомчого житлового фонду, а мешканці селища Десна не є співвласниками квартир у багатоквартирних будинках, а є квартиронаймачами згідно договорів найму, то застосовувати Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2016 №301, а також визначення управителя, безпідставними.
Судом встановлено, що для забезпечення життєдіяльності Будинкоуправління № 1, Остерська КЕЧ частини району зверталась до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України листами за вих. № 1972 від 26.09.2018 (а.с. 30-31) з приводу надання роз'яснення щодо порядку розгляду та встановлення тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у військовому містечку закритого типу до моменту визначення управителя або переведення у комунальну власність.
У відповіді Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України повідомляється, що у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово- комунальних послуг» (реєстр № 10228).
Вказаним проектом Закону передбачено, зокрема, доповнити розділ IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189 6-1 такого змісту: «У багатоквартирних будинках, а також одно- і двоквартирних житлових будинках, гуртожитках, в яких всі квартири, житлові та нежитлові приміщення є виключно державної або комунальної власності, управитель багатоквартирного будинку визначається органом, уповноваженим управляти державним або комунальним майном відповідно.
Зобов'язання з оплати послуг з управління багатоквартирним будинком у таких будинках, гуртожитках у разі здачі в найм (оренду) квартир, житлових та/або нежитлових приміщень несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень».
27.11.2018 листом за вих. № 2461 Остерська КЕЧ району зверталась до начальника ГКЕУ ЗСУ з проханням, до моменту визначення управителя, розглянути та встановити вартість тарифу 1 м. кв. послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Відповідь не надійшла.
Враховуючи те, що селище Десна є військовим містечком закритого типу, житловий фонд знаходиться у повному віддані Міністерства борони, а балансоутримувачем якого є Будинкоуправління №1 Остерської КЕЧ району, яке згідно чинного законодавства на даний час не може бути управителем, тому для забезпечення життєдіяльності Будинкоуправління №1 і в подальшому для призупинення зростання заборгованості, яка виникає у зв'язку з недоотриманням коштів від населення за надання послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII зі змінами до розділу VI, пункту 3, наказом начальника Остерської КЕЧ району № 156 від 30.08.2019 було встановлено: обов'язковий перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно Додатку №2; економічно обґрунтовані тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно Додатку №1. Тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій було наказано ввести в дію з 01 вересня 2019 року (а.с. 34).
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач при винесенні оскаржуваного припису № 20 від 21.12.2019, а як наслідок й рішення № 17 від 03.01.2020 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, керувався нормативно правовими актами які, враховуючи специфіку містечка закритого типу, не можуть бути застосовані у даних правовідносинах.
Виходячи з аналізу документів, доданих позивачем до позовної заяви та відповідачем до відзиву на позов, з чинного законодавства, оскаржуваний припис № 20 від 21.12.2019, а як наслідок й рішення № 17 від 03.01.2020 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, є необґрунтованим та результати їх застосування є неправомірними, а отже підлягають скасуванню.
Щодо доводів відповідача про те, що позивач при укладанні договору від 26.09.2019 №3818 між позивачем та громадянином ОСОБА_1 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій скористався формою типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 529, яка втратила чинність 13.09.2018, а отже не відповідає Типовому договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712, суд зазначає, що відповідачем до суду не надано належних та допустимих доказів того, що вказаний договір був визнаний у судовому порядку недійсним.
Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування акту перевірки № 27 від 21.12.2019 суд зазначає, що акт перевірки є лише службовим документом, що фіксує проведення перевірки та висновки інспектора щодо наявності чи відсутності порушень вимог законодавства, не породжує, не змінює та не звужує права особи, не встановлює для неї додаткових обов'язків та не покладає відповідальність, а тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 5 КАС України, яке може бути оскаржено до адміністративного суду, а отже у задоволенні вказаної вимоги необхідно відмовити.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач в порушення вимог ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач належними доказами не підтвердив правомірність своїх рішень.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними і скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області № 20 від 21.12.2019.
Визнати протиправними і скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області № 17 від 03.01.2020 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін в частині зобов'язання Будинкоуправління №1 Остерської КЕЧ району повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 796146,81 грн, в т.ч. гр. ОСОБА_1 - споживачу суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 334,04 грн.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Стягнути на користь Будинкоуправління №1 Остерської квартирно-експлуатаційної частини району за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області сплачений судовий збір у сумі 14044 (чотирнадцять тисяч сорок чотири) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Будинкоуправління №1 Остерської квартирно-експлуатаційної частини району (вул. Ювілейна, 3, смт. Десна, Козелецький район, Чернігівська область, 17024, код ЄДРПОУ - 22992611).
Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (вул. 1-го Травня, буд. 180, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ - 40310334).
Повний текст рішення виготовлено 07 травня 2020 року.
Суддя Д.В. Лобан