Справа № 560/1195/20
іменем України
08 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмови у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 27.09.2018 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області з підстав, викладених у наказі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.10.2019 №22-8241-СГ;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вчинити дії по наданню ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області на підставі клопотання ОСОБА_1 від 27.09.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2019, позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого сільського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Відповідачем видано наказ № 22-8241-СГ про відмову у наданні такого дозволу, та як на підставу відмови вказує на положення ст. 15-1, частини 1-3 статті 22, частини 7 статті 118, частини 4 статті 122, пункту 21 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" від 10.07.2018 № 2498-VII, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затверджене наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, зареєстроване в реєстрі від 22.11.2016 за № 16731050004014525.
Позивач вважає що дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є неправомірними, такими, що суперечать вимогам діючого законодавства України.
На адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Головним управлінням на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 по справі № 560/1261/19 прийнято наказ від 01.08.2019 № 22-5609-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою враховуючи Державний акт на право колективної власності на землю (серія ХМ № 031), зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 31 від 28.12.1995, запитувана ділянка не відноситься до земель державної власності".
Разом з тим, позивач звернувся до Головного управління із заявою від 26.09.2019 № В-11252/0/94-19 в якій просив на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 по справі № 560/1261/19 вчинити дії щодо розгляду його клопотання від 27.09.2018. За результатом розгляду зави, відповідачем прийнято наказ від 23.10.2019 № 22-8241-СГ Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" враховуючи наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.08.2019 року № 22-5609-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 по справі № 560/1261/19.
Відповідач вказує, що згідно, відповіді відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на запит відповідача, вказано, що спірна земельна ділянка є землею комунальної власності (розпорядник Капустинська сільська рада): - Землі сільськогосподарського призначення (господарський двір); Інформація про власника, користувача земельної ділянки відсутня.
Враховуючи вищевикладене, Головне управління з 01.01.2013 розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Хмельницької області. В свою чергу, повноваженнями розпоряджень землями колективної власності Головне управління не наділене. Тому, земельна ділянка щодо якої звернувся позивач відноситься до земель бувшої колективної власності, що прямо вказує на неможливість надання відповідного дозволу Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області.
У зв'язку з цим, просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій позивач вказує, що додана до відзиву на позовну заяву копія державного акту серії ХМ 031 від 28.12.1995 жодним чином не підтверджує доводи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо віднесення земельної ділянки до земель колективної власності, так як в даному акті відображена загальна інформація щодо земель на території Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, до нього включені землі, які підлягають розпаюванню, землі населених пунктів, державні землі, тощо.
Позивач вважає, що висновки, вказані відповідачем у відзиві на позов не відповідають обставинам справи та не підтверджуються належними доказами.
І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Відповідно до ухвали від 02.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представник відповідача подав клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Капустинську сільську раду. Враховуючи те, що рішення у даній справі не впливає на права або обов'язки Капустинської сільської ради, суд відмовляє у задоволенні поданого клопотання.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 27.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого сільського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області. До заяви додавався графічний матеріал, на якому було зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
19.10.2018 відповідач на адресу позивача направив лист № В-12560/0-7027/0/95-18, в якому зазначив, що клопотання позивача щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для особистого селянського господарства на території Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району розглянуто, земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність для ведення особистого селянського господарства складається виключно з несільськогосподарських угідь - господарські будівлі і двори. Таким чином місце розташування об'єкта не відповідає вимогам закону та техніко-економічному обґрунтуванню використання та охорони земель (пункт 7 статті 118 Земельного кодексу України).
ОСОБА_1 17.04.2019 оскаржив вказану відмову до Хмельницького окружного адміністративного суду. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 по справі № 560/1261/19 позов задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого сільського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, яка викладена у листі №В-12560/0-7027/0/95-18 від 19.10.2018. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2018 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтованою площею 2,0000 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 по справі № 560/1261/19 відповідачем прийнято наказ від 01.08.2019 № 22-5609-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" враховуючи Державний акт на право колективної власності на землю (серія ХМ № 031), зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 31 від 28.12.199, запитувана ділянка не відноситься до земель державної власності.
Разом з тим, позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у хмельницькій області із заявою від 26.09.2019 № В-11252/0/94-19, в якій просив на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 по справі № 560/1261/19 вчинити дії щодо розгляду його клопотання від 27.09.2018.
Головним управління Держгеокадастру у Хмельницькій області прийнято наказ від 23.10.2019 № 22-8241-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою", враховуючи наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.08.2019 № 22-5609-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 по справі № 560/1261/19, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства (01.03), яка розташована за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області (6824284200:02:013).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою неправомірними, та такими, що суперечать вимогам діючого законодавства України, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Пунктом 7 зазначеного Положення визначено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з пунктом 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Міністерством аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016, № 333 "Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру" (далі - Положення №333), Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Пунктом 9 Положення №333 визначено, що начальник Головного управління є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у відповідній області, а його перший заступник та заступник - відповідно першим заступником та заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у відповідній області.
Згідно з підпунктом 11 пункту 10 Положення №333, начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Відповідно до пункту 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 (далі - Положення №308), Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Згідно з підпункту 11 пункту 10 Положення №308, начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області підписує накази цього Головного управління.
Отже, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оформляється індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадасту, що визначено Положенням №308 і Положенням №333.
Згідно з пунктом "в" частини 3 статті 116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.
Пунктом "б" частини 1 статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абзацу 1 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як встановив суд, земельна ділянка, на яку претендує позивач, перебуває у колективній власності колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства ім. 1-Травня, с. Капустин, Старокостянтинівського району, що підтверджується Державним актом на право колективної власності на землю Серії ХМ №31 від 28.12.1995 та Планом зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність.
Позивач вказує, що земельна ділянка, зазначена у його клопотанні, не була включена до земель колективної власності під час проведення розпаювання земель колишнього КСП ім. 1 травня с. Капустин Старокостянтинівського району.
Дослідивши вказане питання, суд зазначає наступне.
Підстави набуття державою права власності на землю визначені в частині 5 статті 84 Земельного кодексу України. Приписами статті 140 ЗК України визначено підстави для припинення права власності на земельну ділянку. Можливість припинення та переходу права колективної власності нерозпайованих земельних ділянок колективної власності колишніх КСП в державну вказаними нормами не передбачений.
Також, статтею 7 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" №899-IV передбачено випадки, за яких із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу, виключаються окремі землі. Тобто можливість виключення окремих земель з розподілу передбачена законодавством.
При цьому, відповідно до пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України, з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" (який набрав чинності з 01.01.2019) землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.
Отже, право колективної власності, яке не припинено у встановленому законом порядку, вважається дійсним.
Крім того, в матеріалах справи міститься відповідь на запит до Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12.03.2020 № 456/413-20 стосовно земельної ділянки кадатсровий номер 6824284200:02:013, зображеної у графічних матеріалах за якими звернувся позивач, в якій зазначені інформація та картографічні матеріали із графічним зазначенням місця розташування спірної земельної ділянки, а саме вказано:
- Землі комунальної власності (розпорядник Капустинська сільська рада):
- Землі сільськогосподарського призначення (господарський двір);
- Інформація про власника, користувача земельної ділянки відсутня,
Разом з відповіддю надано копію Державного акта на право колективної власності на землю серії ХМ №031 від 28.12.1995, схему поділу земель колективної власності та зазначає місце розташування спірної земельної ділянки в межах Державного акту.
Оскільки Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області є розпорядником земель державної власності, надання земельних ділянок із земель колективної власності не входить до його повноважень, а визначена статтею 118 ЗК України процедура розгляду клопотання не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, тому підстави відмови вказані у наказі від 01.08.2019 № 22-5609-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" та спірному наказі від 23.10.2019 № 22-8241-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою", суд вважає правильними, а тому позивачу було правомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Отже, як встановив судом, відповідач за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.09.2018, прийняв рішення, яке визначене законодавством, тому суд не вбачає протиправності в діях відповідача щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області на підставі заяви від 27.09.2018. а тому позовна вимога про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача надати дозвіл виготовлення проекту землеустрою, задоволенню не підлягають.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів правомірність свої дій при вирішенні заяви ОСОБА_1 від 24.09.2018, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08 травня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 (с. Високе, Черняхівський район, Житомирська область, 12341 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя В.В. Матущак