Рішення від 08.05.2020 по справі 560/4371/19

Справа № 560/4371/19

РІШЕННЯ

іменем України

08 травня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.11.2019 №Ф-1859-53 з сплати єдиного соціального внеску на суму 5537,28 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 16 грудня 2019 року отримав від Головного управління ДПС у Хмельницькій області вимогу про сплату боргу (недоїмки) №ф-1859-53 від 07.11.2019, зі сплати єдиного соціального внеску на загальну суму 5537,28 грн. Зазначає, що зареєстрований як фізична особа-підприємець та перебуває на спрощеній системі оподаткування, видом економічної діяльності є "Діяльність у сфері права", код 69.10., що підтверджуються Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.01.2017, номер запису 26760000000019965, Витягом з реєстру платників єдиного податку від 19.01.2017 №1722223400051, та згідно з свідоцтва №610 від 12.01.2012 має право на зайняття адвокатською діяльністю. При цьому, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на здійснення професійної діяльності, однак не є підставою та доказом здійснення адвокатської діяльності. Як самозайнята особа яка здійснює підприємницьку діяльність сплатив єдиний соціальний внесок за 2018-2019 роки. Зазначає, автоматичне взяття відповідачем його на облік як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, без поданої заяви встановленої форми, є протиправним. Вказує, що податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа, в даному випадку є фізичною особою-підприємцем. Вважає, що нарахування відповідачем єдиного внеску та вимога про сплату боргу є протиправними.

У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що згідно з ІС "Податковий блок" позивач як фізична особа-підприємець зареєстрований як платник єдиного податку 2 групи, зі ставкою 10%, (вид діяльності: 69.10 "Діяльність у сфері права"). За даними Реєстру Адвокатів України Воєвідко М ОСОБА_2 . отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, однак документів для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність не подав. 30.10.2019 позивачу направлений лист №6369/10/22-09-08-01-16 про необхідність подання заяв для взяття на облік як платника податків та як платника ЄСВ. Проте, заяви він не подав. Вказує, що після направлення фізичній особі листів про необхідність подання заяв для взяття на облік як платника податків та як платника ЄСВ, така фізична особа включається до Реєстру самозайнятих осіб та реєстру страхувальників як фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, з ознакою "платник не подав заяву для взяття на облік" (без встановлення дат взяття на облік як платника податків та як платника ЄСВ). 16.07.2018 до ІС "Податковий блок" внесена інформація про здійснення позивачем незалежної професійної діяльності: адвокат. Вказує, що відповідно до облікових даних інтегрованої картки платника податків на 31.03.2019, загальна сума заборгованості ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становила 5537,28 грн. Тому ГУ ДПС у Хмельницькій області сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1859-53 від 07.11.2019. Вважає, що підстав для задоволення позову немає.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 06.02.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд замінив відповідача по адміністративній справі №560/4371/19 на належного відповідача - Головне управління ДПС в Хмельницькій області.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 12.01.2012 отримав свідоцтво на заняття адвокатською діяльністю.

З 19.01.2017 зареєстрований як фізична особа-підприємець 2 групи, код НОМЕР_1 (основний вид діяльності: 69.10 "Діяльність у сфері права").

2018-2019 роках позивач як фізична особа-підприємець самостійно нараховував та сплачував єдиний соціальний внесок, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків.

07.11.2019 року Головне управління Державної податкової служби України у Хмельницькій області на підставі даних інтегрованої картки платника податків станом на 31.10.2019 сформовало вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1859-53 зі сплати недоїмки в сумі 5537,28 грн., з сплати єдиного соціального внеску особою, яка провадить незалежну професійну діяльність які адвокат.

Згідно з розрахунком суми заборгованості позивача з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включеної до вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 листопада 2019 року №Ф-1859-53, єдиний внесок нарахований за IІ - ІІІ квартали 2019 року.

Не погоджуючись з вказаною вимогою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (частина друга статті 2 Закону № 2464-VI).

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI).

Згідно з пунктами 4, 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Законодавець розмежовує платників єдиного внеску на фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Закон № 2464-VI не визначає такого платника єдиного внеску, як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. Фізична особа-підприємець та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, є різними платниками єдиного внеску.

Позивач є платником єдиного внеску - фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування, тобто є платником єдиного внеску в розумінні пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 2464-VI облік осіб, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.

Взяття на облік осіб, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб (частина друга статті 5 Закону № 2464-VI).

Відповідно до статті 5 Закону № 2464-VI та інших нормативно-правових актів розроблений Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року № 1162, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 року за № 1553/26330, (далі - Порядок № 1162).

Пункт 2 розділу І Порядку № 1162 визначає питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у територіальних органах Державної фіскальної служби України, надання контролюючим органам відомостей про зміну класу професійного ризику виробництва Фондом соціального страхування за період до 01 січня 2016 року, надання Пенсійному фонду України та фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування даних про взяття/зняття з обліку платників єдиного внеску.

Порядок поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах, зокрема, 4, 5 частини першої статті 4 Закону № 2464 (пункт 3 розділу І Порядку № 1162).

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку №1162 дані про взяття на облік платників єдиного внеску в порядку інформаційної взаємодії передаються державному реєстратору в день взяття їх на облік за місцезнаходженням чи місцем проживання із зазначенням: дати взяття на облік, найменування та коду за ЄДРПОУ контролюючого органу, в якому такого платника взято на облік, реєстраційного номера платника єдиного внеску.

Взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб-підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (далі - Закон № 755-IV) (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 1162).

Суд встановив, що позивач як фізична особа-підприємець із 16.01.2017 року перебуває на обліку контролюючого органу як платник єдиного внеску, що підтверджується відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Розділом ІІІ Порядку №1162 встановлений порядок взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону №755.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №1162 взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №1162 передбачено, що платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності.

Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону №755, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 3 розділу ІІІ Порядку №1162).

Отже, взяття контролюючим органом на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється виключно за заявою такої особи за формою № 1-ЄСВ. Взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, контролюючим органом за власною ініціативою шляхом встановлення "ознаки незалежної професійної діяльності" Порядок №1162 не передбачає.

Суд встановив, що позивач після отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, заяву за формою № 1-ЄСВ до контролюючого органу не подавав. Натомість 16.07.2018 року відповідач самостійно встановив позивачу як фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності, що не узгоджується з нормами Порядку №1162, якими визначена процедура взяття на облік платників єдиного внеску.

Щодо внесення відомостей про платника єдиного внеску до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 20 Закону №2464-VI, реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відомості про фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами (абзац третій частини другої статті 20 Закону № 2464-VI).

Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі Положення №10-1), визначений порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Пунктом 1 розділу ІІІ Положення №10-1, визначено, що з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення № 10-1, облікова картка відкривається у разі, зокрема, надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; в інших випадках, передбачених Законом.

таким чином, суд вважає, що повноваження контролюючого органу за власною ініціативою без наявності звітності позивача вносити зміни (подавати інформацію до ПФУ щодо змін) до облікової картки платника єдиного внеску шляхом встановлення "ознаки незалежної професійної діяльності", та відповідно нараховувати єдиний внесок у розмірі мінімального страхового внеску на місяць, як граничний мінімальний внесок для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність відсутні.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Великої Палати Верховного Суду від 04 грудня 2019 по зразковій справі № Пз/9901/10/19 (520/3939/19).

Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправною та скасування вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 07.11.2019 №Ф-1859-53 необхідно задовольнити.

У зв'язку з задоволення позовний вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області про сплату боргу (недоїмки) від 07.11.2019 №Ф-1859-53 по сплаті єдиного соціального внеску в розмірі 5537,28 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 768,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук