07 травня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/745/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в частині обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії в розмірі 100 % від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2020 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату його пенсії в розмірі 100 % від суми грошового забезпечення з 01.01.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум; допустити негайне виконання рішення суду в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць та зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що отримавши розрахунок пенсії за вислугу років станом на 01.01.2020 року від 09.01.2020 року позивач дізнався про обмеження виплати пенсії десятьма прожитковими мінімумами (16380,00 грн.), установлених для осіб, які втратили працездатність, однак пенсія позивачу призначена з 28.06.2008 р. та на даний час складає -17568,75 грн. Крім того, позивач звертав увагу на те, що обмеження розміру пенсії визнано неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а тому й у 2020 році виплату спірної пенсії належить здійснювати без обмеження її максимальним розміром. Позивач вважає дії відповідача протиправними у зв'язку із чим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 25.03.2020 року відкрито спрощене провадження по справі без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.
Відповідачем 15.04.2020 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом від 06.03.2018 року № ТХ26832, про складові оновленого грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії. Стосовно позовної вимоги, щодо сплати 100% суми пенсії без обмеження граничним розміром відповідач зазначає, що відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначена норма є чинною, неконституційною не визнавалась. Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 17.11.2019 року № 294-ХІ встановлено прожитковий мінімум на 01.01.2020 року особам, які втратили працездатність в розмірі 1638,00 грн. Враховуючи наведене, з 01.01.2020 р. максимальний розмір пенсії не може перевищувати 16380,00 грн. В зв'язку із чим в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 28.06.2008 призначена пенсія за вислугу років (48 років) відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ у розмірі 95% відсотків грошового забезпечення.
Згідно з витягом з акту огляду МСЕК № 681230 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності в зв'язку із проходженням військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
На сьогоднішній день позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону № 2262 як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби при ліквідації аварії на ЧАЕС, у розмірі 100 % відповідних сум грошового забезпечення, про що також зазначено у відзиві відповідача на позовну заяву.
10.01.2019 року представником позивача подано адвокатський запит № 04/20 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, щодо розміру пенсії з 01.01.2020 року, який обмежений десятьма прожитковими мінімумами в максимальній сумі - 16380,00 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 17.01.2020 року № 2100-0318-8/509, представника позивача, повідомлено, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом від 06.03.2018 року № ТХ26832, про складові оновленого грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії. Крім того, зазначено ч.7 ст. 43 Закону №2262- максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Зазначена норма є чинною, неконституційною не визнавалась. Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 17.11.2019 року № 294-ХІ встановлено прожитковий мінімум на 01.01.2020 року особам, які втратили працездатність в розмірі 1638,00 грн. Враховуючи наведене, з 01.01.2020 р. максимальний розмір пенсії не може перевищувати 16380,00 грн.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у здійсненні спірного перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом порушених, на його думку, прав.
Вирішуючи спір по суті , суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
В свою чергу, згідно з частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ в редакції Закону України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №911-VIII), яка набрала чинності з 1 січня 2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
В той же час, Рішенням КСУ №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень.
У пункті 2 резолютивної частини вказаного вище Рішення Конституційного Суду України зазначено, що положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 констатується відсутність частини сьомої статті 43 в Законі №2262-ХІІ, яка з вказаної дати втратила чинність.
Разом з тим, Законом №1774-VIII, який, відповідно до його Прикінцевих положень, набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Отже, буквальне розуміння змін, внесених Законом №1774-VIII, з урахуванням Рішення КСУ №7-рп/2016, дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-ХІІ відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, які полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що упродовж 2017 року стаття 43 Закону №2262-ХІІ не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Суд враховує і те, що згідно з статтею 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), в редакції Закону №911-VIII, чинній на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону №2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740 гривень.
При цьому, за приписами пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким приписам законодавства кореспондує пункт 2 Прикінцевих положень Закону №911-VIII, де зазначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
Отже, враховуючи, що частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення Рішення КСУ №7-рп/2016, то зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) внесені Законом №1774 до цієї норми, яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Крім того, передбачені статтею 43 Закону №2262-ХІІ обмеження пенсій максимальним розміром введені в дію Законом №911-VIII, пунктом 2 Прикінцевих положень якого передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016, при цьому, як встановлено судом, пенсія позивачу призначена ще у 2008 році.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 12.03.2019 у справі №522/3049/17 та від 15.04.2019 у справі №127/4270/17.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання дій протиправними в частині обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії в розмірі 100 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2020 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 100 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум, є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про встановлення судового контролю, шляхом зобов'язання відповідача протягом місяця подати звіт про виконання рішення, на думку суду, така не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано обґрунтованих пояснень та відповідних документальних доказів того, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
При цьому, суд звертає увагу на тому, що ч.2 ст. 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Отже, зважаючи на вище викладене, суд приходить до висновку, що негайному виконанню підлягає рішення суду в частині зобов'язання Головнго управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6) в частині обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) щодо перерахунку пенсії в розмірі 100 % від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) перерахунок і виплату пенсії в розмірі 100 % від суми грошового забезпечення з 01.01.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", від 02.04.2020 року Розділ VІ Прикінцевих положень КАС України доповнено п. 3 відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Д.К. Василяка
кат. 112010201