Рішення від 04.05.2020 по справі 520/4261/2020

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

04 травня 2020 р. справа №520/4261/2020

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:

- визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду У країни в Харківській області, яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 в розмірі 86% грошового забезпечення визначеного в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.02.2020 № ФХ108906 з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017 протиправними;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений в розмірі 86% грошового забезпечення визначеного в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017 № ФХ 108906 віл 10.02.2020, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою, починаючи з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017 з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.09.2008. з 01.01.2014 та з 01.05.2017 без використання при таких виплатах постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також представник позивача зазначив, що на виконання рішення суду від 17.12.2019 по справі №520/12363/19, ПФ України листом від 13.01.2020 р. повідомив ГУПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно позивача в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814, та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94. В свою чергу, Харківський обласний військкомат склав та надав ГУПФУ довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. та з 01.05.2017 з урахуванням підвищення грошового забезпечення згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 р. № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 року №94. Зазначені довідки ГУПФУ отримало 17.02.2020 Водночас, представник позивача, зазначив, що за результатами звернення позивача через свого представника до ГУПФУ із заявою про перерахунок пенсії з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017 ГУПФУ листом від 20.03.2020 повідомило позивача через представника, що перерахунок пенсії не проведений, оскільки судом зобов'язання щодо перерахунку пенсії на ГУПФУ не покладено. Вказаною бездіяльністю відповідача позивач не погоджується та вважає протиправною, через що звернувся до суду з вказаним позовом.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - заступника начальника ГУ ПФ України в Харківській області - Баєвої Г. через канцелярію суду надійшли письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше

Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС України, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ГУПФ України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України “ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 08.10.2002 в розмірі 86% грошового забезпечення.

В ході судового розгляду встановлено, не погодившись з тим, що Пенсійний фонд України своєчасно не повідомив ГУПФУ про підстави перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із набранням чинності наказів Міноборони від 27.08.2008 р. № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 по справі № 520/12363/19 позовні вимоги задоволено. Визнано бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 з дати виникнення права на нього без обмеження строком в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94. Зобов'язано Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 р. № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94.

Згідно інформації, яка міститься в автоматизованій системі "Документообіг адміністративних судів" Харківського окружного адміністративного суду, вказане рішення набрало законної сили - 17.01.2020.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання зазначеного рішення суду Пенсійний Фонд України листом від 13.01.2020 р. повідомив ГУПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно позивача в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814, та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94. ГУПФУ склало та надало до ІНФОРМАЦІЯ_1 список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, якій містить ім'я позивача та вихідним № 2245/03.2-20 від 05.02.2020 направило зазначений список до обласного військкомату. Харківській обласний військкомат склав та надав ГУПФУ довідки № ФХ-108906 від 10.02.2020 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку розміру пенсії , відповідно, з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017, з урахуванням підвищення грошового забезпечення згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 №94.

Судом встановлено, що позивач через свого представника звернувся до ГУПФУ із заявою про надання інформації щодо перерахунку пенсії позивача з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017 (а.с.14).

За результатами розгляду вказаного звернення ГУПФУ листом від 20.03.2020 №908-855/О-02/8-2000/20 (а.с.15) повідомило позивача через його представника, що на виконання листа Пенсійного фонду України та рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 по справі № 520/12363/19, головним управлінням направлено список до ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримано довідки про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 , в зв'язку з набуттям чинності наказів Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, від 27.11.2013 № 814 та від 14.02.2017 № 94.

Також у вказаному листі пенсійним органом зазначено, що зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наказів Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, від 27.11.2013 № 814 та від 14.02.2017 № 94, рішенням суду, на головне управління не покладено.

З вказаною бездіяльністю ГУПФ України в Харківській області позивач не погоджується, вважає протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Стосовно строку звернення позивача за захистом своїх прав, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 3 ст.51 вказаного Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З матеріалів справи вбачається, що перерахунки розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Наказу №377 не проведений з 01.09.2008 та у зв'язку із набуттям чинності Наказу № 814 не проведений з 01.01.2014, а також у зв'язку з набуттям чинності Наказу №94 не проведений з 01.05.2017 саме з вини відповідачів, отже право позивача на зазначений перерахунок не обмежено будь - яким строком.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно положень наказу Міністра оборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" №377 від 28.07.2008 (далі - Наказ № 377) збільшено посадові оклади військовослужбовців військових навчальних закладів.

З 30.12.2013 наказ Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України № 814 від 27.11.2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

З 21.04.2017 набув чинності наказ Міністра оборони України №94 від 14.02.2017 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", яким, зокрема впорядковано розмір посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.

Судом встановлено, що у зв'язку із виданням Міноборони наказів від 27 липня 2008 року № 377 та від 27 листопада 2013 року № 814, а також наказу від 14.02.2017 року №94 позивач має право на перерахунок пенсії.

Відповідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон № 2262-XII) держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за № 761/15452 (далі по тексту - Наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України яка неодноразово висловлена, зокрема, у постановах від 24.04.2012 року та 16.01.2013 року та 01.07.2014 року (№ 21-84а12, №21-416а12, №21-252а14 відповідно).

В силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Після отримання зазначених довідок органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій.

За змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду України, які висловлені в постанові віл 25.11.2014 року по справі № 21 -322а 14.

Таким чином, ГУПФУ у Харківській області після отримання від Харківського обласного військкомату довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в новому розмірі з 01.09.2008 , з 01.01.2014 та з 01.05.2017, з урахуванням грошового забезпечення визначеного Харківським обласним військкоматом, з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 №94.

Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином, ГУПФУ зобов'язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017.

Щодо посилань відповідача про те, що Наказ № 377 втратив чинність, у зв'язку з чим позивач втратив право на перерахування пенсії, виходячи із розмірів окладів, передбачених вказаним Наказом, суд зазначає наступне.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із зазначеного у рішеннях Конституційного Суду України соціальні гарантії військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, втрата чинності Наказу № 377 від 28.07.2008 не є підставою для зменшення розміру пенсії позивачу, право на яке набуто ним з 01.09.2008.

Суд враховує правову позицію Верховного Суду України яка висловлена у постанові від 06.02.2012 по справі № 21-322а11.

Крім того, 30.12.2013 набув чинності Наказ Міноборони № 814 від 27.11.2013 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України (далі по тексту - Наказ № 814).

Наказом № 814, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.

Отже, Наказ № 814 є тотожним з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 та є підставою для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2014. Даний наказ №814 втратив чинність 21.04.2017 року.

З 21.04.2017 набув чинності наказ Міноборони № 94 від 14.02.2017 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі по тексту - Наказ № 94).

Наказом Міноборони № 94 від 14.02.2017 року, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.

Таким чином, Наказ Міністра оборони України № 94 від 14.02.2017 року є підставою для перерахунку пенсії.

Доказів здійснення перерахунку пенсії відповідачем відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 року № 377, наказу Міноборони від 27.11.2013 року №814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, до матеріалів справи не надано.

Тобто, втрата чинності Наказів №377, №814 та №94 не є підставою для втрати права позивача на перерахунок пенсії якій не був проведений органом Пенсійного фонду та зменшення розміру пенсії позивача.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не надано до суду належних та достатніх доказів відсутності обов'язку щодо здійснення перерахунку розміру пенсії позивачу у зв'язку із набуттям чинності Наказів №377 від 27.08.2008, № 814 від 27.11.2013, №94 від 14.02.2017.

Крім того, суд зазначає, що Пенсійний фонд України листом №2800-030102-9/958 від 13.01.2020 повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно позивача в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони України від 28.07.2008 № 377, наказу Міноборони України від 27.11.2013 № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 (а.с.16).

Враховуючи викладене, наявні підстави вважати, що ГУ ПФ України в Харківській області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.02.2020 № ФХ108906 з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017.

Враховуючи висновки суду щодо протиправної бездіяльності відповідача, суд для належного відновлення порушеного права позивача, а також враховуючи положення ст. 245 КАС України, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити пенсію позивачу, з урахуванням довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № ФХ 108906 від 10.02.2020, відповідно, починаючи з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправної бездіяльності відповідача, яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 в розмірі 86% грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 86% грошового забезпечення, однією сумою, суд зазначає наступне.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Суд зазначає, що в ході судового розгляду не встановлено, що відповідачем у спірний період виплачувалась пенсія позивачу, виходячи з меншого розміру чим визначено при призначенні позивачу пенсії - 86% грошового забезпечення.

Як вбачається з перерахунків пенсії за відповідні спірні періоди, основний розмір пенсії позивача складав 86% грошового забезпечення.

З огляду на викладене, в цій частині позовних вимог права позивача не порушені.

Водночас, суд зауважує, що наразі відсутні підстави вважати, що після перерахунку пенсії пенсійний орган здійснить виплату ОСОБА_1 пенсії не однією сумою.

Відповідно позовні вимоги про зобов'язання перерахувати, нарахувати та виплатити пенсію позивачу однією сумою, звернені на майбутнє.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправної бездіяльності відповідача, яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 в розмірі 86% грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 86% грошового забезпечення, однією сумою.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу сум компенсації втрати частини доходу з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно положень ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (ч.2 ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати").

Статтею 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно положень ст. 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.

Враховуючи те, що компенсація виплачується на нараховані суми доходу, а пенсія позивачу визначеного в довідках Харківського обласного військового комісаріату № ФХ 108906 віл 10.02.2020 про грошове забезпечення з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017 не нараховувалася, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача виплатити компенсацію втрати частини доходів, задоволенню не підлягають як передчасні.

Водночас, суд зазначає щодо вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії, без урахування постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, що вказані позовні вимоги є передчасними, оскільки відсутні підстави вважати, що позивачем буде застосовано положення вказаної постанови Кабінету Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Таким чином, позов ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 134, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 , визначеного в довідках Харківського обласного військового комісаріату від 10.02.2020 № ФХ108906 з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з урахуванням довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № ФХ 108906 від 10.02.2020, відповідно, починаючи з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч. 3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 08 травня 2020 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.