Іменем України
07 травня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1273/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби в Луганській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії,
26 березня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України в Луганській області, відповідно до якого, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Управління державної міграційної служби України в Луганській області, що викладена в листі № Б-29/6/4401-20/4401.3/456-20 від 13.03.2020, у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ;
- зобов'язати Управління державної міграційної служби України в Луганській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що у зв'язку з пошкодженням перфорованої серії та номера паспорта громадянина України Серії НОМЕР_1 , виданого Сєвєродонецьким МВ УМВС України у Луганській області 04.06.1999, ОСОБА_1 21 лютого 2020 року до Управління державної міграційної служби України в Луганській області була подана письмова заява про обмін пошкодженого паспорта на паспорт у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року, передбаченого діючим Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою ВР України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. При цьому, в заяві було зазначено про небажання отримувати паспорт нового зразку у формі пластикової ID-картки за своїми релігійними переконаннями, а також про відсутність щодо неї рішення суду про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Листом №Б-29/6/4401-20/4401.3/456-20 від 13.03.2020 відповідач указав, що оформлення і видачу паспортів громадянина України зразка 1994 року здійснює лише громадянам, щодо яких прийнято рішення суду, яке набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Позивач з такою відмовою не згодна, оскільки така відмова суперечить правовій позиції, що висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17, яка є застосовною в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Ухвалою від 31.03.2019 адміністративний позов було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 18).
Ухвалою суду від 10.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від УДМС в Луганській області 28.04.2020 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 36-46).
Відповідач з посиланням на положення Закону України від 20.11.2012 № 5492-VI “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” (далі - Закон № 5492-VI), постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України” (далі - Постанова № 302) зазначає, що на момент звернення позивача всі органи та підрозділи міграційної служби, у тому числі й УДМС у Луганській області забезпечені матеріально-технічними ресурсами необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі НОМЕР_2 -картки, а тому відповідно до пункту 1.1. Доручення ДМС України від 15.06.2017 № 92/2-17 начальникам Головних управлінь, управлінь в областях доручено припинити з 16.06.2017 в територіальних підрозділах ДМС України прийом заяв на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року.
На сьогодні оформлення та видача паспорта громадянина України здійснюється виключно на підставі Закону № 5492-VІ, що має вищу юридичну силу, тобто виготовляється паспорт у формі картки.
Крім того, відповідач зазначає, що видача документу, що посвідчує особу (незалежно від його вигляду - книжка чи картка, що містить безконтактний електронний носій) не можлива без обробки персональних даних особи. Заява про видачу паспорта підтверджує волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки.
Також відповідач зазначив, що звертаючись до УДМС у Луганській області із заявою у довільній формі від 21.02.2020, позивач звернулась до відповідача в порядку, визначеному Законом України “Про звернення громадян”, та не надала жодного необхідного документу для оформлення паспорта громадянина України. У заяві позивачем зазначено, що вона просить надати ій інформацію щодо можливості отримання паспорта у формі книжечки. Таким чином, відповідь від 13.03.2020 вих. № Б-29/6/4401-20/4401.3/4566-20 надана позивачу відповідно до Закону України “Про звернення громадян”. Тобто, рішення про видачу паспорта по суті не приймалось. Відповідь має роз'яснювальний характер та не тягне настання негативних наслідків для позивача у вигляді відмови у видачі паспорту зазначеної форми.
З урахування викладеного, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач 04.05.2020 надала суду відповідь на відзив, в якому вважала доводи відповідача необгрунтованими з посиланням на позицію Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 (а.с.50-56).
Отже, позивач вважає, що її право на отримання паспорту громадянина України у формі книжечки порушено протиправною відмовою відповідача у видачі такого паспорту, що є підставою для зобов'язання відповідача з метою захисту порушеного права видати позивачці такий паспорт.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звернулася до Сєвєродонецького МВ УДМС України в Луганській області із заявою про надання інформації щодо можливості отримати паспорт у формі книжечки зразка 1994 року від 21.02.2020. В зазначеній заяві вона просила письмово повідомити на її адресу про можливість чи відмову прийняття Сєвєродонецьким міським відділом Управління ДМС України у Луганський області від ОСОБА_1 документів (заява на видачу паспорту; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита, довідка про реєстрацію місця проживання, свідоцтво про народження) для обміну паспорту громадянина України ОСОБА_1 (Сер. НОМЕР_1 від 04.06.1999 р.) шляхом оформлення та видачі нового паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки - за відсутності щодо неї рішення суду про зобов'язання вказаного територіального органу ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, що набрало законної сили (арк. спр. 14).
Зазначена заява не містить переліку додатків. До копії заяви позивачем не додано доказів на підтвердження тих обставин, що разом з цією заявою вона подавала відповідачу будь-які документи для розгляду питання щодо заміни паспорта.
За зверненням позивача від 21.02.2020 відповідачем надано відповідь від 13.03.2020 вих. № Б-29/6/4401-20/4401.3/4566-20, в якій зазначено, що згідно пунктом 1 Розділу ІV Порядку № 456 визначено перелік документів, який подає заявник для обміна паспорту (арк. спр. 15).
Зі змісту заяви позивача, а також наданої за нею відповіді суд встановив, що мета звернення позивача була в отриманні роз'яснень щодо можливості оформлення та видачі нового паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки.
Отже самого звернення позивача з вимогами про заміну паспорта з необхідними для цього документами, не мало місця в спірних правовідносинах.
При розгляді цієї справи суд враховує, що позивач вважає порушеним саме право на отримання паспорту у відповідній формі, порядок же розгляду самої заяви позивача не є спірною обставиною в цій справі.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд керується такими нормами чинного законодавства.
На час звернення позивача до Відділу УДМС діяло два нормативних акта: Положення про паспорт № 2503-XII і Постанова № 302, відповідно до яких особи, які раніше отримали паспорт, не зобов'язані звертатися за його обміном, при досягнені відповідного віку органи УДМС проводять вклеювання фотографії, тоді як особи, які змінили прізвище, чи у яких відбулися інші зміни персональних даних, зобов'язані отримувати новий паспорт у формі НОМЕР_2 -картки, який має обмежувальний термін 10 років (частина третя статті 21 Закону № 5492-VI), до якого вноситься більше персональних даних та який має унікальний номер запису у Реєстрі.
Згідно з підпунктом 1 пункту 16 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII, обмін паспорта проводиться у разі зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові.
Пунктом 17 цього Положення встановлено, що для обміну паспорта громадян подає:
заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
паспорт, що підлягає обміну;
дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Для обміну паспорта у зв'язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.
Відповідно до пункту 1 Розділу І Порядку № 456 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України”, постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 “Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302”, Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 2 Розділу І Порядку № 456 паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року № 353 “Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України”.
Оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта (пункт 4 Розділу І Порядку № 456).
Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи (пункт 5 Розділу І Порядку № 456).
Розділом IV Порядку № 456 врегульовані питання обміну паспорту.
Відповідно до пункту 2 Розділу IV Порядку № 456 для обміну паспорта заявник подає:
1) заяву;
2) рішення суду;
3) паспорт, що підлягає обміну;
4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;
5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати;
6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально;
7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
У разі обміну паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи.
Згідно з пунктом 3 Розділу IV Порядку № 456 під час розгляду заяви працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку відомостей про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання, поданих заявником, за даними обліку територіального органу ДМС. Стосовно осіб, місце проживання яких не зареєстровано або місце проживання яких знято з реєстрації, працівник територіального підрозділу ДМС проводить перевірку факту відсутності зареєстрованого місця проживання за даними обліків територіальних органів ДМС. У разі якщо відомості, зазначені в документах, поданих заявником, відсутні або не відповідають даним обліку територіального органу ДМС, працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку та/або уточнення таких даних у відповідному органі реєстрації в установленому порядку. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, проводиться за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних органів ведення Державного реєстру виборців.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами проведених перевірок (пункт 6 Розділу IV Порядку № 456).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на обмін паспорта, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до територіального підрозділу ДМС в установленому порядку.
Судом встановлено, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за обміном паспорту, оскільки вона не зверталася до відповідача із заявою встановленого зразка та до заяви не додано жодних документів для оформлення і видачі паспорта, а відтак відповідач не мав підстав для обміну паспорта позивача.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР “Про звернення громадян” звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернувся до територіального підрозділу ДМС з заявою довільної форми, в якій висловила бажання про отримання паспорту старого зразка, не у формі карточки, при цьому до заяви ОСОБА_1 не додано жодних документів для оформлення і видачі паспорта.
Рішення про видачу паспорта по суті відповідачем не приймалося, а лист УДМС України в Луганській області від від 13.03.2020 вих. № Б-29/6/4401-20/4401.3/4566-20 має роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків.
Таким чином, за встановених судом обставин відсутні підстави вважати відповідь відповідача листом від 13.03.2020 вих. № Б-29/6/4401-20/4401.3/4566-20 на заяву позивача від 21.02.2020 діями щодо відмови у видачі їй паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.
Оскільки, як встановлено судом, питання про заміну паспорта позивача відповідачем фактично не розглядалося (за відсутності самого звернення позивача з заявою про видачу (заміну) паспорта), тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача видати позивачці такий паспорт.
Встановленні в цій справі обставини не містять ознак типової справи відносно зразкової справи №806/3265/17, тому практика Великої Палати Верховного Суду під час розгляду цієї справи не застосовується.
Отже, в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач ухвалою суду від 07.05.2020 звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби в Луганській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.С. Шембелян