Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 травня 2020 р. Справа№200/3722/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
07 квітня 2020 року ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місце знаходження: вул. Зелінського, буд. 27а, м. Маріуполь, Донецька область, 87548, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 42171861) про:
- визнання неправомірними дії Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, які виразились у незастосуванні ОСОБА_1 , Ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки, при переведенні з одного виду пенсії на інший,
- скасувати рішення Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 137 від 16 березня 2020 року;
- зобов'язання Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 42171861, переглянути заяву позивача від 12 березня 2020 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто (2017-2019 роки), з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначенням пенсії, тобто з 12 березня 2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, перебуває на обліку у відповідача. Позивачу було відмовлено в переведені з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, виходячи з того, що на думку відповідача даний перехід є недоцільним.
Позивач вважає такі дії незаконними, оскільки вони порушують його право на пенсійне забезпечення. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В установлений судом строк відповідачем через Відділ документообігу та архівної роботи суду були надано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.
Свою позицію відповідач мотивував тим, що з 13 липня 2017 року позивачу призначена пенсія по інвалідності. Згідно трудової книжки з 17 липня 2017 року позивач має статус непрацюючого пенсіонера. З моменту призначення пенсії по інвалідності по момент звільнення позивач не набув необхідного за Законом страхового стажу у 24 місяці. За таких обставин відсутні підстави для застосування абзацу 3 частини 3 статті 45 та частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, відповідач зазначив, що розмір пенсії позивача по інвалідності з надбавками складає 6567,19 гривень. При розрахунку пенсії за віком розмір пенсії з надбавками складає 5873,01. За таких умов позивачу було відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з нормами частини 3 статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ОСОБА_1 , є громадянином України, про що свідчить копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Приморським РВ Маріупольського МУ МВС України в Донецькій області, має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Позивач є пенсіонером по інвалідності 2 грп. загальне захворювання відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 .
Позивач перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі електронної пенсійної справи.
12 березня 2020 року позивач звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою № 3083 про перехід на пенсію за віком. До заяви були надані наступні документи: заява, копія трудової книжки, копія диплому, копія паспорта, копія реєстраційної картки платника податків.
Відповідач рішенням № 137 від 16 березня 2020 року відмовив позивачу в переведенні з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до рішення суб'єкт владних повноважень зазначив наступне:
1) пенсія по інвалідності у розмірі пенсії за віком складається з наступних складових:
- розмір пенсії за віком - 5623,39 грн.;
- загальний страховий стаж - 41 рік 8 місяців 12 днів;
- коефіцієнт стажу - 0,41667;
- розмір середньомісячного заробітку складає - 13496,03грн.;
- доплата за понаднормовий стаж 6 років - 98,28 грн.;
- доплата до старого основного розміру пенсії - 845,52 грн.
Розмір пенсії з надбавками - 6567,19 грн.
2) розмір пенсії за віком складається з наступних складових:
- розмір пенсії за віком - 5758,35 грн.,
- загальний страховий стаж 42 роки 8 місяців 22 дня;
- коефіцієнт стажу - 0,42667;
- розмір середньомісячного заробітку складає - 13496,03 грн.;
- доплата за понаднормовий стаж за 7 років - 114,66 грн.
Розмір пенсії з надбавками - 5873,01 грн.
Тобто при переведенні з пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком на пенсію за віком загальний розмір пенсії зменшується.
За таких обставин суб'єкт владних повноважень вирішив відмовити позивачу у проведені перерахунку пенсії - перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розроблений Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058-IV) закріплено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 9 Закону № 1058-IV встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 статті 40 Закону №1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно частини 2 статті 40 Закону №1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 1 статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 45 цього Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Згідно з частиною 3 статті 45 цього Закону № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено судом, у момент припинення пенсії позивача по інвалідності та початок пенсії за віком, відбулось саме переведення з одного виду пенсії на інший, адже позивачу вже була призначена пенсія по інвалідності у 2017 році, яка є одним із видів пенсійних виплат у солідарній системі пенсійного забезпечення в Україні. Вказана обставина свідчить про безумовність переведення позивача з одного виду пенсії на інший.
Переведення з одного виду пенсії на інший є дією Пенсійного органу щодо застрахованої особи, яка перебуває на його обліку та звернулась із відповідною заявою. Процедура переведення здійснюється на підставі наявних у пенсійній справі документів та інших документів, які стосуються та можуть вплинути на змінену пенсію.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи та не заперечується відповідачем, після призначення пенсії по інвалідності позивач не продовжував працювати та не сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, про що свідчить трудова книжка позивача та довідки форми ОК-5, ОК-7.
Суд встановив, що на момент переведення з пенсії по інвалідності, на пенсію за віком, було застосовано показник середньої заробітної плати у розмірі 13496,03 грн., який був перерахований відповідно до протоколу призначення пенсії 23 лютого 2019 року, а тому саме такий показник має бути застосовано при розрахунку пенсії за віком позивача при переведенні з одного виду пенсії на інший.
Оскільки, пенсія позивачу призначалася не вперше, підстави для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсій, в тому числі застосування показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки, відсутні.
Відтак, доводи позивача про зобов'язання відповідача переглянути заяву позивача від 12 березня 2020 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто (2017-2019 роки), з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначенням пенсії, тобто з 12 березня 2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум є безпідставними.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства та в задоволенні позову слід відмовити повністю
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2-17, 42-47, 72-77, 90, 94, 121, 122, 139, 143, 159-164, 241-246, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місце знаходження: вул. Зелінського, буд. 27а, м. Маріуполь, Донецька область, 87548, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 42171861) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 08 травня 2020 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Зазначений строк обчислюється з урахуванням виключень, передбачених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України (в редакції Закону України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна