Рішення від 08.05.2020 по справі 200/3773/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2020 р. Справа№200/3773/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2018 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2018 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є отримувачем пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач зазначає, що він взятий на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.09.2019 року у зв'язку зі зміною місця проживання. Позивач зазначає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію, тому вважає протиправною бездіяльність щодо не перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії позивача незаконними та протиправними, які порушують його законні права. Позивач посилається на те, що згідно ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонером на час перерахунку пенсії. Позивач вказує на те, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою і третьою статті 51 Закону № 2262.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст. 13 Закону № 2262 (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вказує на те, що пунктом 8 розділу ІІ Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VIIвнесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб "згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70". Позивач посилається на те, що зміна встановленого законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії. Позивач вказує на те, що з аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Також вказує на те, що внесені Законом України Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Враховуючи вищевикладені обставини позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

30 квітня 2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 11.03.2002 року. Відповідач вказує на те, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсії проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно Порядку № 45 перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерства та відомств. Кабінетом міністрів України прийнято постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів. Додаткові види грошового забезпечення та розмір надбавок за вислугу років військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу. Відповідач вказує, що ця постанова набрала чинності 01 березня 2018 року. Відповідач вказує на те, що відповідно до Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідач зазначає, що набрання чинності 01 березня 2018 року Постановою № 704, якою змінено грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону № 2262 стало обставиною, що могла б зумовити зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього закону. Відповідач вказує на те,що позивач перебував до 31 серпня 2019 року на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Запорізькій області, що підтверджується атестатом про зняття з обліку від 22.08.2019 року. Головним управлінням на підставі заяви від 08.08.2019 року позивача взято на облік з 01 вересня 2019 року. В матеріалах пенсійної справи оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутня. Підстави не включення позивача до списку осіб, що мають право на перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду в Запорізькій області не відомі. Крім того, відповідач вказує на те, що позивачем не надано до управління документів для перерахунку пенсії.

Щодо проведення перерахунку пенсії, виходячи з 80% грошового забезпечення відповідач посилається на те, що позивач звільнений відповідно до пункту 1 ст. 64ж у запас. Розмір пенсії визначається виходячи з 50 процентів відповідних сум забезпечення. Загальна вислуга років позивача складає 28 років, тобто 8 років понад 20 років необхідних для призначення пенсії. За кожний рік вислуги понад 20 років додається 3 відсотки відповідних сум грошового забезпечення. До 50 відсотків визначеного розміру грошового забезпечення додається 24 відсотки за понаднормову вислугу років (3 відсотки * 8 років). Загальний відсотковий розмір пенсії складає 74 відсотки грошового забезпечення (50 відсотків визначених п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262 та понаднормові 24 відсотки). Відповідач вказує на те, що відсотковий розмір пенсії позивач не може становити 80 відсотків, оскільки у позивача відсутній необхідний понаднормовий стаж роботи. Крім того відповідач вказує на те, що управління жодним чином не змінювало процент грошового забезпечення позивача, як станом на 01 січня 2015 року, так і станом на 01 вересня 2019 року процент грошового забезпечення позивача складав 74 відсотки. В зв'язку з чим, позивач вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 травня 2020 року заяву відповідача про призначення справи до розгляду за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 11 березня 2002 року призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за вислугу років.

З матеріалів справи встановлено, що позивач 08.08.2019 року звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про запит пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та виплату пенсії за фактичним місцем проживання (а.с. 32).

15.08.2019 року відповідачем до Головного управління ПФУ в Запорізькій області направлено запит пенсійної справи за вих. № 8526/03-1 (а.с. 26).

09.09.2019 року відповідачем отримані від Головного управління ПФУ в Запорізькій області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 28).

Згідно атестату про зняття з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання позивачу виплачено пенсію по 31.08.2019 року (а.с. 29).

Відповідно до протоколу Головного управління ПФУ в Запорізькій області з електронної справи позивача вбачається, що пенсія складалась з: посадового окладу - 700 грн., підвищення посадового окладу (особливі умови служби) - 105 грн., оклад за військове звання - 1150 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 276 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 598 грн., основний розмір премії (74% грошового забезпечення) - 1327,56 грн.; сума доплати до попереднього основного розміру пенсії - 496,18 грн., основний розмір пенсії з урахуванням доплати - 1823,74 грн., вид підвищення або надбавка до пенсії: підвищення за постановою КМУ № 355 (35% від 1327,56=464,65, макс. розмір + 112,38) (з 01 по 31), всього призначено - 1936,12 грн. (а.с. 27).

Згідно протоколу Головного управління ПФУ в Донецькій області з електронної справи позивача вбачається, що пенсія складалась з: посадового окладу - 700 грн., підвищення посадового окладу (особливі умови служби) - 105 грн., оклад за військове звання - 1150 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 276 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 598 грн., основний розмір премії: 74% грошового забезпечення (вислуга років 28) - 1327,56 грн., з урахуванням мінімального розміру пенсії -1564 грн.; вид підвищення або надбавка до пенсії: підвищення за постановою КМУ № 355 (35% від 1327,56=464,65, макс. розмір + 372,12) (з 01 по 31) - 372,12 грн., загальний розмір пенсії згідно Закону № 2262 з 01.09.2019 року - 1936,12 грн. (а.с. 31).

Відповідно до протоколу перерахунок пенсії позивача вбачається, що пенсія складалась з: посадового окладу - 700 грн., підвищення посадового окладу (особливі умови служби) - 105 грн., оклад за військове звання - 1150 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 276 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 598 грн., основний розмір премії: 74% грошового забезпечення (вислуга років 28) - 1327,56 грн., з урахуванням мінімального розміру пенсії -1564 грн.; вид підвищення або надбавка до пенсії: підвищення за постановою КМУ № 355 (35% від 1327,56=464,65, макс. розмір + 372,12) (з 01 по 31) - 372,12 грн., загальний розмір пенсії згідно Закону № 2262 з 01.09.2019 року - 1936,12 грн. (а.с. 30).

Листом від 29.10.2019 року № 5255-Б-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що в період проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови КМУ від 1.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» виплату пенсії ОСОБА_1 було призупинено, оскільки довідка внутрішньо переміщеної особи від 26.11.2014 року № 2399001896 скасована з 28.09.2016 року. Враховуючи означене, перерахунок пенсії ОСОБА_1 у 2018 році не проводився. 05.03.2019 року набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року № 826/3858/18, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови №103, у зв'язку зі скасуванням пунктів 1, 2 Постанови №103 підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на даний час немає. Основний розмір пенсії обчислений відповідно до Постанови №1294 з грошового забезпечення 1794,00 грн. на рівні 74% (1794,00 грн. * 74%) складає 1327,56 грн., з урахуванням мінімального розміру пенсії - 1564,00 грн. До основного розміру пенсії призначені наступні надбавки та підвищення: - підвищення за пост. КМУ 2012 р. №355 (35% від 1327,56 - 464,65, макс. розмір = 372,12) - 372,12 грн. Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.10.2019 складає 1936,12 грн. (а.с. 15).

Листом від 13.03.2020 року № 0500-0301-8/4486 Головне управління ПФУ в Донецькій області повідомило представника позивача, що з 11.03.2002 року гр. ОСОБА_2 є отримувачем пенсії за вислугу років по лінії Державного департаменту з питань виконання покарань, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). ОСОБА_2 взято на облік в Головному управлінні з 01.09.2019 у зв'язку зі зміною місця проживання та переїздом із Запорізької області. Архів пенсійних справ знаходиться в м. Донецьку, який внесено до переліку тимчасово непідконтрольних українській владі населених пунктів згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення». У зв'язку з чим, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 «Деякі питання фінансування бюджетних устав, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», Головне управління здійснює свої повноваження у м. Слов'янську. З урахуванням вищевказаного, надати інформацію, на підставі якої довідки про розмір грошового забезпечення обчислено пенсію гр. ОСОБА_2 , не уявляється можливим. В пенсійній справі гр. ОСОБА_1 оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутня. Тому, надати її копію на Вашу адресу не можливо. У листі Головного управління від 29.10.2019 №5255-Б-01 повідомлено про причину відсутності проведення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Проперерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103). (а.с. 12).

Позивач не погодившись з діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, звернувся до суду з позовом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2018 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 12 Закону № 2262 (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивача 11.03.2002 року), право на пенсію за вислугу років мають: а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше; б) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, звільнені зі служби за вислугу років, за віком, за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або організаційними заходами і які на день звільнення досягли 45-річного віку, а ті з них, що є інвалідами війни, - незалежно від віку, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ.

Згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262 (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивача 11.03.2002 року) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 статті 13 Закону № 2262 (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивача 11.03.2002 року) визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VIвнесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною 1статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII зміни до частини 2статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Тобто, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 3 статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в редакції Закону України № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок № 45), відповідно до п. 1 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи) (п. 2 Порядку № 45).

Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Порядком № 45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом України № 3668-VІтаЗаконом України № 1166-VII зміни до статті 13 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону України №3668-VІ та Закону України №1166-VIIне зазнала.

Позивачу, як було встановлено судом та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, пенсія призначена виходячи із 74% сум грошового забезпечення з 11 березня 2002 року.

Суд зазначає, що 74% суми грошового забезпечення для призначення пенсії був розрахований виходячи з вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме складається з 50% визначеного розміру грошового забезпечення за вислугу понад 20 років та 24% за 8 років понад 20 років (3 відсотки * 8 років).

Як видно з матеріалів справи після взяття на облік позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області розмір пенсії позивача з 01.09.2019 року був розрахований з урахуванням основного розміру пенсії виходячи із 74% сум грошового забезпечення, тобто до наявного стажу роботи позивача (а.с. 31).

Суд зазначає, що при взятті позивача на облік відповідачем при призначенні пенсії позивачу з 01.09.2019 року не були застосовані положення Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII, яким внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70", а отже відповідно відповідачем не був зменшений розмір грошового забезпечення.

З огляду на вищевикладене, суд зазначає про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 року у розмірі 80% від сум грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до вимог ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Крім цього, згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини по справі “Серявін та інші проти України”, заява № 4909/04, рішення від 10 лютого 2010 року, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.

У відповідності до вимог ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2018 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

В И РІ Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2018 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум - відмовити.

Повний текст рішення складено та підписано 08 травня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Строки на оскарження рішення застосовуються з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540 від 30.03.2020 року (який набрав чинності 02.04.2020 року).

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Олішевська