Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 травня 2020 р. Справа№200/2810/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити певні дії, -
11 березня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:
- визнання протиправним та скасування рішення від 21 листопада 2019 року №054650000678 про призначення пенсії за віком в частині умов призначення пенсії за п. 1 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та шифру пенсії 151, тривалості страхового стажу (неповного) 32 року 01 місяць 05 днів, (страховий стаж до 1 січня 2004 року 21 рік 07 місяців 05 днів, страховий стаж після 1 січня 2004 року 10 років 06 місяців 00 днів, в тому числі робота під час ліквідації на ЧАЕС за Списком №1 - 0 років 04 місяця 0 днів); коефіцієнту стажу без урахування кратності 0,32083, коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 0,32083; розміру пенсії з надбавками з 17 серпня 2019 року по 12 листопада 2019 року, з 13 листопада 2019 року по 30 листопада 2019 року, з 1 грудня 2019 року довічно в сумі 4192,44 грн. щомісячно;
- зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, зарахувавши:
- до пільгового стажу за Списком №1 наступні періоди роботи: з 22 серпня 1988 року по 30 вересня 1988 року (0 років 01 місяць 08 днів) учнем горно робочого очисного вибою на шахті “Зоря” ВО “Торезантрацит”; з 1 жовтня 1988 року по 3 жовтня 1994 року (6 років 0 місяців 02 дні) горно робочим очисного вибою на шахті “Зоря” ВО “Торезантрацит”; з 19 грудня 1994 року по 1 липня 1998 року (3 роки 06 місяців 12 днів) горно робочим очисного вибою на шахті “Зоря” ВО “Торезантрацит”; з 20 серпня 2002 року по 4 вересня 2003 року (1 рік 00 місяців 14 днів) горно робочим підземним на шахті “Зоря” ВО “Сніжнеантрацит”; з 5 вересня 2003 року по 15 лютого 2005 року (1 рік 05 місяців 10 днів) горним майстром підземним на шахті “Зоря” ВО “Сніжнеантрацит”; з 16 лютого 2005 року по 26 лютого 2015 року (10 років 00 місяців 10 днів) горно робочим підземним на шахті “Зоря” ДП “Сніжнеантрацит”; з 27 лютого 2015 року по 31 березня 2015 року (0 років 01 місяць 04 дні) горно робочим очисного вибою на шахті “Зоря” ДП “Сніжнеантрацит”; з 1 квітня 2015 року по 14 жовтня 2016 року (01 рік 06 місяців 13 днів) горно робочим підземним на шахті “Зоря” ДП “Сніжнеантрацит”;
- до загального страхового стажу період роботи з 1 липня 2014 року по 14 жовтня 2016 року (2 роки 03 місяці 13 днів) на шахті “Зоря” ДП “Сніжнеантрацит”;
- зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80 відсотків його заробітної плати яку обчислено при призначенні пенсії, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 17 серпня 2019 року, з відрахуванням сум щомісячно призначеної з 17 серпня 2019 року і фактично виплаченої пенсії за віком (шифр 151).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, маючи більш ніж 15 років пільгового стажу за Списком №1, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», додавши усі необхідні документи. Проте відповідач не прийняв уточнюючі довідки підприємства про пільговий стаж роботи, та призначив пенсію за віком згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої є значно меншим, ніж розмір пенсії за віком на пільгових умовах та не відповідає інтересам позивача на достойне пенсійне забезпечення в старості за шахтарський труд з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Позивач вважає протиправним рішення про призначення пенсії, оскільки при його прийнятті безпідставно не зараховані періоди роботи до пільгового стажу за Списком №1, що разом становлять, на думку позивача, 23 роки 09 місяців 13 днів, до того ж період роботи з 1 липня 2014 року по 14 жовтня 2016 року не зарахований також до загального страхового стажу. Позивач вказав, що не урахування періодів роботи до пільгового та страхового стажу, обумовлено не підтвердженням спеціального трудового стажу, відсутністю відомостей про нарахування заробітної плати та сплати єдиного соціального внеску, проте позивачем були надані усі необхідні документи на підтвердження пільгового стажу роботи, до того ж, оскільки обов'язок щодо сплати страхових внесків Законом покладено на роботодавця, тому наявність заборгованості по їх сплаті не може слугувати підставою, що обмежує реалізацію працівником права на призначення пенсії.
Відповідач позов не визнав, 17 квітня 2020 року, засобами електронного зв'язку, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за положеннями якого, право на пенсію мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених посадах. При цьому зазначив, що у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії,шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків, за списком №1, встановлюються незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. У зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, листом ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах.
Ухвалою суду від 16 березня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 1 квітня 2020 року відкладено розгляд справи, призначено судове засідання на 7 травня 2020 року.
Ухвалою суду від 3 квітня 2020 року вирішено виправити описку, допущену в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року по справі №200/2810/20-а.
У судове засідання 7 травня 2020 року сторони явку своїх представників не забезпечили, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України
суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серія НОМЕР_1 , виданим 10 квітня 1996 року Сніжнянским МВУМВС України в Донецькій області. Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується військовим квитком Серія НОМЕР_2 від 11 липня 1986 року та відповідним посвідченням Серія НОМЕР_3 . Відповідно до довідки від 12 листопада 2019 року №1451-5000228839, ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .
13 листопада 2019 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії.
Рішенням Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на підставі п. 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 4192,44 грн. із розрахунку: страховий стаж - 32 роки 1 місяць 5 днів, в тому числі робота під час ліквідації аварії на ЧАЕС за Списком №1 - 0 років 4 місяців 0 днів (а.с. 47).
17 грудня 2019 року позивач звернувся до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про надання пояснень щодо не призначення пенсії на підставі Закону України «Про престижність шахтарської праці» (а.с. 44).
Листом від 13 січня 2020 року №108/02 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу, які наявні в Реєстрі застрахованих осіб, відсутні данні підприємства, на яких працював позивач на пільгових умовах з 2000 року по 2015 рік, про проведення атестації робочих місць, зарахувати ці періоди до пільгового стажу не має підстав. Таким чином, у зв'язку із відсутністю 15 років пільгового стажу на підземних роботах, призначити пенсію відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не має підстав (а.с. 45-46).
Не погодившись з рішенням пенсійного органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини 2 статті 114 розділу Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки після досягнення 50 років за наявності стажу роботи не менше 22 років 6 місяців (у разі набуття права з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року), з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам.
16 вересня 2008 року набув чинності Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Цей Закон спрямований на підвищення престижності-шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально - побутових проблем шахтарів.
Дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Однією з умов особливостей застосування Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" є наявність 15 років роботи на роботах за списком №1.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (Далі - Порядок №637).
Згідно Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (п.1 Порядку).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно пункту 20 Порядку № 637 підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З самої назви Порядку та безпосередньо з пункту 20 убачається, що необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників виникає при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Отже, зазначеним Порядком передбачено підтвердження спеціального трудового стажу уточнюючою довідкою, а у разі неможливості підтвердження стажу такою довідкою та розміщення підприємства на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб.
Крім того, після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення» (статті 13,62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Отже, аналіз норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваня» та Порядку № 383 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту статті 114 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Верховний Суд у постановах від 23 січня 2018 року (справа № 732/2003/14), від 28 лютого 2018 року (справа № 604/328/17), від 14 травня 2019 року (справа № 756/8679/15-а), від 06 вересня 2018 року (справа № 599/1425/16-а), від 22 серпня 2019 року (справа № 607/2864/15-а) висловлювали правову позицію стосовно відсутності законних підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Так, судом встановлено, що на час звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 досяг 52-річного віку.
Із записів трудової книжки НОМЕР_4 , яка оформлена на ім'я ОСОБА_1 убачається, що останній, зокрема:
з 11 липня 1986 року по 17 червня 1988 року - служба в лавах Радянської Армії;
з 22 липня 1988 року по 30 вересня 1988 року працював учнем гірника очисного вибою на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 01 жовтня 1988 року по 3 жовтня 1994 року працював гірником очисного вибою 5 розряду на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 19 грудня 1994 року по 1 липня 1998 року працював гірником очисного вибою 5 розряду на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 2 липня 1998 року по 22 грудня 2001 року - постачальником кріпильних матеріалів у шахту 3 розряду на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 18 січня 2002 року по 19 серпня 2002 року - постачальником кріпильних матеріалів у шахту 3 розряду на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 20 серпня 2002 року по 4 вересня 2003 року - гірником очисного вибою 3 розряду на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 5 вересня 2003 року по 15 лютого 2005 року - гірським майстром підземним на
шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 16 лютого 2005 року по 26 лютого 2015 року - гірником підземним 3 розряду на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 27 лютого 2015 року по 31 березня 2015 року - гірником очисного вибою 5 розряду на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит»;
з 1 квітня 2015 року по 14 жовтня 2016 року - гірником підземним 3 розряду на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит».
Зазначені записи у трудовій книжці виконані належними посадовими особами, засвідчені підписами начальниками відділів кадрів відповідного підприємства та скріплені печатками.
При цьому, зазначені вище записи не місять відомостей про роботу повний робочий день під землею та про атестацію робочих місць. Таким чином, надання уточнюючих довідок та документів про атестацію робочих місць є необхідною умовою для зарахування таких періодів до пільгового стажу роботи.
Разом з тим, в матеріалах адміністративної справи містяться: довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 17 червня 2016 року №13.2-36-12-3308, що видана ВП «Шахта «Зоря» ДП «Торезантрацит», згідно якої позивач:
- з 22 серпня 1988 року по 30 вересня 1988 року працював учнем гірника очисного вибою підземної ділянки повний робочий день у шахті, що передбачено Списком №1, розділу 1, підрозділу 1 Постанови СМ СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року;
- з 1 жовтня 1988 року по 3 жовтня 1994 року працював повний робочий день під землею за професією гірник очисного вибою, що передбачена Списком №1. Розділу 1, підрозділу 1, код КП 1010100а Постанови КМУ №162 від 11 березня 1994 року;
- з 19 грудня 1994 року по 1 липня 1998 року виконував роботи повний робочий день під землею за професією гірник очисного вибою, що передбачена Списком №1. Розділу 1, підрозділу 1, код КП 1010100а Постанови КМУ №162 від 11 березня 1994 року;
- з 20 серпня 2002 року по 4 вересня 2003 року виконував роботи повний робочий день під землею за професією гірник підземний, що передбачена Списком №1, Розділу 1, підрозділу 1, ПОЗ. 1.1а Постанови КМУ №36 16 січня 2003 року;
- з 5 вересня 2003 року по 15 лютого 2005 року виконував роботи повний робочий день під землею за професією гірським майстром підземним, що передбачена Списком №1 Постанови КМУ №36 16 січня 2003 року;
- з 16 лютого 2005 року по 26 лютого 2015 року виконував роботи повний робочий день під землею за професією гірник підземний, що передбачена Списком №1, ПОЗ. 1.1а Постанови КМУ №36 16 січня 2003 року;
- з 27 лютого 2015 року по 31 березня 2015 року виконував роботи повний робочий день під землею за професією гірник очисного вибою, що передбачена Списком №1 Постанови КМУ №36 16 січня 2003 року;
- з 1 квітня 2015 року по 14 жовтня 2016 року виконував роботи повний робочий день під землею за професією гірник підземний, що передбачена Списком №1, ПОЗ. 1.1а Постанови КМУ №36 16 січня 2003 року.
Зазначена довідка видана на підставі особової картки відділу кадрів, особових рахунків на зарплату, табелів спусків у шахту таб.№4680; таб.№1062; таб.№5076, накази, атестація робочих місць: наказ №9 від 26 січня 1995 року, наказ №179 від 11 лютого 2000 року, наказ №84 від 14 лютого 2005 року, наказ №11к від 12 січня 2010 року, наказ №63 від 13 січня 2015 року (а.с. 35-36).
Також матеріали справи містять вказані вище накази про атестацію робочих місць та історичну довідку.
Суд зазначає, що зазначені довідки та накази підтверджують, що позивач у період роботи на шахті «Зоря» ВО «Торезантрацит» виконував роботи, які мають пільговий характер робіт та дають право позивачу на зарахування зазначених період до пільгового стажу за Списком №1, за виключенням періоду роботи з 2 липня 1998 року по 22 грудня 2001 року та з 18 січня 2002 року по 19 серпня 2002 року на посаді постачальника кріпильних матеріалів у шахту, оскільки ця посада не віднесена до пільгової та не зараховується до спеціального стажу, як помилково вважає представник позивача.
Разом з тим, як убачається з матеріалів справи, вказані довідки та накази про атестацію робочих місць не були прийняті пенсійним органом. Позивач посилається на те, що відповідач не прийняв ці документи, вказавши що вони складені на непідконтрольній українській владі території. Проте дії відповідача щодо неприйняття таких документів в даній справі не оскаржуються.
Тобто, зазначені документи відповідачем при прийнятті рішення про призначення пенсії не досліджувалися та не аналізувалися, при цьому вони мали значення для правильного вирішення питання щодо призначення позивачу пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», адже вони визначають пільговий характер роботи позивача та підтверджують проведення атестації його робочих місць, що є умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому пенсійний орган при аналізі таких довідок має виходити з того, що з огляду на загальні принципи, сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН (а саме “намібійські винятки”, сформульовані Судом щодо окупованих територій, згідно з якими документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян) та в рішеннях Європейського суду з прав людини (у справах “Кіпр проти Туреччини” (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та “Мозер проти Республіки Молдови та Росії” (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), орган Пенсійного фонду України повинен приймати та визнавати документи, що видані органами, підприємствами, установами та організаціями, що знаходяться на непідконтрольній українській владі території, оскільки їх неприйняття та невизнання веде за собою порушення прав громадян.
Отже, спірне рішення відповідачем прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що призвело до порушення пенсійних прав позивача.
На підставі викладеного, суд вважає, що порушене право позивача на отримання пенсії за віком на пільгових умовах підлягає відновленню шляхом визнання протиправним та скасування оскарженого рішення в частині умов призначення пенсії за п. 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та тривалістю страхового та пільгового стажу роботи.
Разом з тим суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача зарахувати спірні періоди до пільгового та страхового стажу, здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки відповідачем виконані не всі умови для прийняття рішення, а саме не досліджено та не проаналізовано надані позивачем довідки та накази про атестацію, які мали значення для правильного вирішення питання про призначення позивачу пенсії.
Вчинення таких дій входить до безпосередньої компетенції органа Пенсійного фонду України.
Верховний Суд в постанові від 10 квітня 2018 року в справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
На підставі викладеного, ураховуючи, що зарахування періодів роботи до відповідного стажу належить до повноважень Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Оскільки відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 21 листопада 2019 року №054650000678 про призначення пенсії за віком, в частині умов призначення пенсії за п. 1 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та шифру пенсії 151 та визначення страхового та пільгового стажу.
Зобов'язати Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька обл., смт Мангуш, вул. Тітова, б. 72-а, код ЄДРПОУ: 42171919) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 13 листопада 2019 року, з урахуванням правової оцінки, що надана судом у даному рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України строки визначені статтею 295, а також інші процесуальні строки продовжуються на строк дії карантину.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв