Справа № 509/1728/20
08 травня 2020 року смт Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бочарова А.І.,
при секретарі Дорошко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом
Адвоката Карпової Ольги Вікторівни від імені та в інтересах ОСОБА_2
до
Головного управління Держгеокадастру в Одеській області
про оскарження дій щодо видалення земельної ділянки з Державного земельного кадастру,-
15.04.2020 року адвоката Карпова Ольга Вікторівна від імені та в інтересах ОСОБА_2 звернулась до Овідіопольського районного суду Одеської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про оскарження дій щодо видалення земельної ділянки з Державного земельного кадастру, в обґрунтування якого зазначила, що ОСОБА_2 , отримала рішення Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 27 грудня 2019 року № 370-VII, Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
На підставі цього рішення вона звернулась до ТОВ «ТЕРРА КОМ» та уклала договір на виконання робіт від 30 січня 2020 року за № 111424.
На момент складання проекту землеустрою спірна земельна ділянка належала до земель комунальної власності Таїровської селищної ради та перебувала в запасі.
Запроектована до відведення земельна ділянка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, було зареєстровано земельну ділянку в Державному земельному кадастрі 18.03.2020 року та присвоєно кадастровий номер: 5123755800:02:008:1737.
08 квітня 2020 року позивачу стало відомо, що її земельна ділянка безпідставно зникла з публічної кадастрової карти та перенесена до архівного шару публічної кадастрової карти 25.03.2020 року Відділом в Овідіопольському районі Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області відомості.
Оскільки представник позивача вважає, що зазначені дії порушують паво позивача та проведені з порушенням вимог Законодавства України, вона в позовній заяві просить суд:
- скасувати дії державного кадастрового реєстратора Відділу Овідіопольського району Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо видалення відомостей про існування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,4200 га з кадастровим номером 5123755800:02:008:1737 з Державного земельного кадастру та скасувати рішення щодо надання вказаній земельній ділянці статусу архівної;
- зобов'язати Відділ Овідіопольського району Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області відновити стан земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,4200 га з кадастровим номером 5123755800:02:008:1737, який існував до перенесення до архівного шару даних геоінформаційної системи у публічній кадастрові карті України.
Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 16.04.2020 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, роз'яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання.
Представником відповідача 08.05.2020 року подано до суду клопотання про закриття провадження у справі, у задоволенні якого ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 08.05.2020 року відмовлення, інших заяв, клопотань від представника відповідача до суду не надходило. Також 08.05.2020 року від представника відповідача на адресу суду надійшов письмовий відзив на позов, відповідно до якого представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки вважає, що дії щодо перенесення відомостей про земельну ділянку до архівного шару Державного земельного кадастру вчинено відповідно до вимог діючого законодавства, в зв'язку з чим просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали цивільної, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 отримала рішення Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 27 грудня 2019 року № 370-VII «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність».
На підставі цього рішення вона звернулась до ТОВ «ТЕРРА КОМ» та уклала договір на виконання робіт від 30 січня 2020 року за № 111424.
На момент складання проекту землеустрою спірна земельна ділянка належала до земель комунальної власності Таїровської селищної ради та перебувала в запасі.
Запроектована до відведення земельна ділянка розташована за адресою: АДРЕСА_1
10.02.2020 р . за № 97/01-08 була надана відповідь щодо погодження проекту землеустрою відділом містобудування та архітектури Овідіопольської районної державної адміністрації, де зазначено, що відповідно до змісту поданого проекту землеустрою, на земельній ділянці, що відводиться не розташовано об'єкт будівництва та не планується розташування такого об'єкту, тому погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства Відділом містобудування та архітектури Овідіопольської районної державної адміністрації не передбачено Земельним кодексом України.
20.02.2020 року був наданий висновок державної експертизи про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,4200 га, замовником проекту якого є ОСОБА_2 . В зазначеному висновку проведено аналіз проекту землеустрою на відповідність земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. В п.8 Висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 6 Закону).
За нормами ст.9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Суд вважає, що державний кадастровий реєстратор, правомірно розглянув заяву про державну реєстрацію земельної ділянки № ЗВ-9702387992020, яка надійшла 11.03.2020 р. через онлайн сервіс. Реєстратор діючи на підставі Закону України «Про Державний земельний кадастр» здійснив державну реєстрацію земельної ділянки та присвоїв кадастровий номер 5123755800:02:008:1737. Надана на розгляд документація із землеустрою державному реєстратору відповідає вимогам ст.50 Закону України «Про землеустрій» та погодженням відповідно до ст.186-1 Земельного кодексу України, а саме: погоджений Висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та відповідь щодо погодження проекту землеустрою надана Відділом містобудування та архітектури Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області (відповідь ґрунтуються на вимогах ч.2 ст.186-1 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 6 статті 16 Закону кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
За нормою частини 10 статті 24 вищевказаного Закону державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію:
- у разі поділу чи об'єднання земельних ділянок;
- якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;
-ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Аналогічні підстави для скасування державної реєстрації земельних ділянок містить пункт 114 Поряду ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Суд вважає, що всупереч ст.ст.152, 153, 154 Земельного Кодексу України, які регламентують гарантії права власності на землю, Закону України «Про державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 №1051 відомості про існування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,4200 га з кадастровим номером 5123755800:02:008:1737, незаконно були видалені із Державного земельного кадастру, чим порушено права позивача.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (частина п'ята статті 186-1 Земельного кодексу України).
Згідно частини шостої статті 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (частина тринадцята статті 123 Земельного кодексу України).
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику, зокрема у сфері земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що для скасування державної реєстрації земельної ділянки у відповідача не було необхідних правових підстав.
Керуючись ст.ст.12, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
Позов задовольнити у повному обсязі.
Скасувати дії державного кадастрового реєстратора Відділу Овідіопольського району Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо видалення відомостей про існування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,4200 га з кадастровим номером 5123755800:02:008:1737 з Державного земельного кадастру та скасувати рішення, щодо надання вказаній земельній ділянці статусу архівної.
Зобов'язати Відділ Овідіопольського району Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області відновити стан земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,4200 га з кадастровим номером 5123755800:02:008:1737, який існував до перенесення до архівного шару даних геоінформаційної системи у публічній кадастрові карті України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково в строки визначені ст.354 ЦПК України до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд Одеської області.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 ч.1 Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Овідіопольський районний суд Одеської області.
Повне рішення складено 08.05.2020 року.
Суддя А.І.Бочаров