Справа № 496/1229/20
Провадження № 3/496/1157/20
07 травня 2020 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Драніков С.М. розглянувши матеріали які надійшли від Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 124 КУпАП,
До Біляївського районного суду Одеської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №129438 від 09.03.2020 року складений відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого 09.03.2020 року о 03:40 год. в с. Дачне по вул. Дальницька Біляївського району Одеської області, керуючи автомобілем ВАЗ 21013 реєстраційний номер НОМЕР_1 , не обрав безпечну швидкість руху, не врахував дорожні обставини, в результаті чого здійснив наїзд на перешкоду (газову опору), чим порушив п. 12.1 Правил дорожнього руху України. Транспортний засіб отримав механічні пошкодження, завдано матеріальні збитки.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 124 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про необхідність повернення адміністративних матеріалів для належного оформлення органу, який їх склав, з наступних підстав.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.
При складанні протоколів про адміністративне правопорушення працівники поліції повинні керуватися Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, в редакції від 29.09.2017 року (далі - Інструкція).
Постановою Біляївського районного суду від 27.03.2020 року матеріали справи про адміністративне правопорушення були повернуті до Усатівського ВП для належного оформлення.
05.05.2020 року на адресу суду повторно надійшли матеріали про адміністративне правопорушення з наявним рапортом Інспектора СРПП Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській області, старшого лейтенанта поліції Потапенко В.Ю., в якому останній роз'яснив, що підчас несення служби в екіпажі «Увар - 154» 09.03.2020 року ним був здійснений виїзд в с. Дачне вул. Дальницька на ДТП зі зниклим транспортним засобом. Прибувши на місце було встановлено, що пошкоджена газова опора, а транспортного засобу на місці пригоди не виявлено. Схема ДТП складалась за фактом на місці пригоди. Прийнятими заходами, транспортний засіб було знайдено на паралельній вулиці, приблизно 400-500 м від місця пригоди. Транспортний засіб марки ВАЗ 21013 державний номерний знак НОМЕР_1 мав характерні механічні пошкодження, в автомобілі за кермом знаходився ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був з явними ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження алкотестера «Драгер» відмовився. Пояснення свідків надані на окремих бланках. У зв'язку з тим, що матеріали ДТП складались по факту прибуття на місце пригоди, а сам транспортний засіб був знайдений пізніше.
З вказаного рапорту, вбачаються неточності, а саме: разом з протоколом були надані фотознімки з місця пригоди, відповідно до яких вбачається, що транспортний засіб ВАЗ 21013 державний номерний знак НОМЕР_1 , знаходився за місцем скоєння ДТП, але даний факт ніяким чином не відображений в схемі ДТП наданої до матеріалів справи, та не зазначено хто був ознайомлений з вказаною схемою, та відсутня підпис ОСОБА_1 ..
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі від 07.11.2015р. за № 1395, схема місця дорожньо-транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
В доданих письмових поясненнях свідків відсутні дані про те, що в їх присутності особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, відмовилася від підпису вищевказаного протоколу. При цьому суд звертає увагу, що свідки, пояснення яких додані до матеріалів справи, не відображені у протоколі про адміністративне правопорушення в графі «свідки чи потерпілі».
Також відповідно до п. 2 Розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі від 07.11.2015р. за № 1395, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами.
Згідно розділу II Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 №1395, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за №1408/27853, у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу. Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Вищезазначені недоліки не дають можливості об'єктивно розглянути дану справу, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській області.
Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
Згідно ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали, тощо.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки вказані обставини унеможливлюють розгляд даної справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, справа підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 124, 245, 251 256, 268, 278, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Матеріали справи відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП України повернути до Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Драніков