Запорізької області
05.07.07 Справа № 20/261/07
Суддя Гандюкова Л.П.
За позовом Спілки громадських організацій “Тендерна палата України», м. Київ
до Комунального підприємства “Облводоканал» Запорізької обласної ради, м.Запоріжжя
про відміну торгів (тендеру) на закупівлю залишків БМР на магістральному водогоні
Суддя Гандюкова Л.П.
Представники сторін:
Від позивача - не з'явився;
Від відповідача -Скворцова О.О.(довіреність № 01/11 від 10.01.2007р.);
Заявлений позов про відміну торгів (тендеру) на закупівлю залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км.
Ухвалою господарського суду від 14.05.2007р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 20/261/07, судове засідання призначено на 05.07.2007р.
05.07.2007 року справу розглянуто, за згодою представника відповідача оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У судове засідання позивач не з'явився, про місце, день та час судового засідання повідомлений належним чином. Суд визнав наявні матеріали достатніми для розгляду справи у відсутність позивача.
Позовні вимоги мотивовані наступним. Відповідачем оголошено торги (тендер) на закупівлю залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км (оголошення про заплановану закупівлю №11006807, опубліковане в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №11 (82) від 12.03.07р; оголошення про заплановану закупівлю №3050748, опубліковане у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель №11 (48) від 12.03.2007р.). Державні закупівлі проводяться відповідачем з грубим порушенням вимог Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти». Процедура розкриття тендерних пропозицій, поданих на торги (тендер) на закупівлю залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км, відбулася 2 квітня 2007р., про що свідчать оприлюднені відповідачем оголошення про заплановану закупівлю. Однак, на день звернення з даним позовом відповідачем не надіслано позивачеві на підставі ч.5 ст.17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" протягом трьох днів з дати затвердження тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій в паперовому або електронному вигляді. Допущене відповідачем порушення є істотним, суперечить меті Закону -запобігання проявам корупції у сфері державних закупівель, забезпечення відкритості та прозорості тендерних процедур, досягнення оптимального і раціонального використання державних коштів. На підставі ст.ст.7, 17-3, 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», позивач у позовній заяві просить відмінити торги (тендер) на закупівлю залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км (оголошення №11006807, опубліковане в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №11 (82) від 12.03.07р; оголошення №3050748, опубліковане у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель №11 (48) від 12.03.2007р.)
Відповідач проти задоволення позову заперечив, мотивуючи наступним. Торги по закупівлі залишків будівельно-монтажних робіт на магістральному водогоні довжиною 175 км, які проводились КП “Облводоканал» Запорізької обласної ради згідно оголошення №11006807, опублікованого в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №11 від 12.03.07р., були відмінені засіданням тендерного комітету 02.04.2007р., тому що не було подано жодної пропозиції. Підставою для відміни торгів був припис ст.28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», який визначає, що торги відміняються, якщо на участь у торгах було подано менше 3-х пропозицій. Згідно з укладеним відповідачем з ТОВ “Європейське консалтингове агентство» договором, який є власником інформаційної системи в мережі Інтернет “Портал» Державні закупівлі», це Товариство надає інформаційні послуги щодо розміщення інформації в даній інформаційній системі. Оголошення про відміну торгів та звіт про результати здійснення процедури закупівлі розміщені в інформаційній системі в мережі Інтернет “Портал» Державні закупівлі» 13.04.2007р. та 23.04.2007р. і в інформаційному бюлетені Тендерної палати України від 23.04.2007р. №17. таким чином, позивач просить відмінити торги, які вже відмінені замовником у відповідності із вимогами діючого законодавства, тобто відсутній предмет спору.
Після оголошення судом вступної та резолютивної частини рішення та підготовки рішення у повному обсязі, судом від позивача отримано клопотання про припинення провадження у справі на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України і покладення судових витрат на відповідача, відповідно до якого до судового засідання позивач перевірив оголошення про результати проведеної процедури закупівлі в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №17(88) від 23.04.2007р., звідки дізнався, що відкриті торги на закупівлю залишкових БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км були відмінені по причині того, що на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій (оголошення про результати проведеної процедури закупівлі №17083607Р в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №17 (88) від 23.04.2007р). Не зважаючи на те, що торги відмінені, позивач вважає, що своїми протиправними діями відповідач допустив свідоме грубе порушення Закону, а саме порушення вимоги частини 5 статті 17-3, крім того, до цього часу відповідач не повідомив про те, що торги не відбулись.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, суд
Комунальним підприємством “Облводоканал» Запорізької обласної ради (відповідач) було оголошено відкриті торги (тендер) із зменшенням ціни на закупівлю залишків будівельно - монтажних робіт (БМР) на магістральному водогоні довжиною 175 км. Оголошення про заплановану закупівлю №11006807 опубліковане в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №11 (82) від 12.03.07р; оголошення про заплановану закупівлю №3050748, опубліковане у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель №11 (48) від 12.03.2007р., також оприлюднено на сайті www. Zakupivli.com -ABD/S 714.
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій №2 від 02.04.2007р. та Звіту про результати здійснення процедури відкритих торгів №1 від 02.04.2007р. торги відмінені замовником на підставі ч.1 ст. 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», оскільки на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником.
02.04.2007р. КП “Облводоканал» Запорізької обласної ради оприлюднено через інформаційну систему в мережі Інтернет “Портал »Державні закупівлі» протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій.
Оголошення про результати проведеної процедури закупівлі та звіт про результати здійснення процедури закупівлі оприлюднено замовником через інформаційну систему в мережі Інтернет “Портал »Державні закупівлі» 13.04.2007р. та 23.04.2007р. відповідно.
23.04.2007р. у Інформаційному бюлетені Тендерної палати України опубліковано оголошення про відміну торгів по закупівлі залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км та вказано дату прийняття такого рішення -02.04.2007р. і причину -на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій.
Згідно з висновком Тендерної палати України №в-258/04 від 26.04.2007р. в порядку громадського контролю закупівля залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км. була здійснена з порушенням вимог чинного законодавства у сфері державних закупівель, а саме: в порушення вимог ч.5 ст.17-3 Закону замовником не надіслано Тендерній палаті України протягом трьох робочих днів з дати затвердження тендерної документації в паперовому або електронному вигляді; протоколу розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій та протоколу оцінки в паперовому або електронному вигляді.
26.04.2007р. Спілка громадських організацій “Тендерна палата України» підготувала позовну заяву про відміну торгів (тендер) на закупівлю залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 кв., яка відповідно до поштового штемпеля на конверті відправлена 03.05.2007р. та отримана судом 08.05.2007р.
Проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають на наступних підставах.
Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересу, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням..
Згідно з ч.5 ст.4 цього Кодексу господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Статтею 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" передбачено право Тендерної палати України у разі виявлення порушень у сфері державних закупівель з метою здійснення громадського контролю звертатися до суду з позовом про оскарження рішень або висновків Комісії, рішень, дій або бездіяльності замовника, контролюючих органів або підзаконних нормативно -правових актів, які суперечать нормам цього Закону, з одночасним наданням до суду відповідного висновку щодо порушеного питання.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне. Згідно з ст.4-1 ГПК України господарські суди вирішують спори у порядку позовного провадження.
Позов -це вимога позивача про захист порушеного або оспорюваного суб'єктивного права чи охоронюваного законом інтересу, яка здійснюється у визначеній законом процесуальній формі. Згідно з господарським процесуальним законодавством предмет позову це матеріально -правова вимога позивача до відповідача, відносно якої суд повинен винести рішення. Матеріально -правова вимога позивача повинна опиратися на певні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а саме на підставу позову. Таким чином, позивач, пред'являючи позов, зобов'язаний був визначити чи існує обраний ним предмет спору на момент звернення до суду.
Згідно з ст.20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Спілка громадських організацій “Тендерна палата України» звернулась 03.05.2007р. до господарського суду Запорізької області з позовом до КП “Облводоканал» Запорізької обласної ради, по якому порушено справу №20/261/07 та предметом якого позивачем визначено відміну торгів (тендеру) на закупівлю залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км (оголошення №11006807, опубліковане в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №11 (82) від 12.03.07р; оголошення №3050748, опубліковане у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель №11 (48) від 12.03.2007р.).
Разом з тим, судом встановлено, що на момент звернення позивача до суду торги (тендер) на закупівлю залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км. вже були відмінені замовником і необхідності звернення до суду не існувало. Суд вважає, що про факт відміни 02.04.2007р. торгів позивачу було достовірно відомо, оскільки 23.04.2007р. у Інформаційному бюлетені Тендерної палати України опубліковано оголошення про відміну торгів по закупівлі залишків БМР на магістральному водогоні довжиною 175 км та вказано дату прийняття такого рішення -02.04.2007р. і причину -на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій. Також оголошення про результати проведеної процедури закупівлі та звіт про результати здійснення процедури закупівлі оприлюднено замовником через інформаційну систему в мережі Інтернет “Портал »Державні закупівлі» 13.04.2007р. та 23.04.2007р. відповідно. Дані факти підтверджуються витягом з Інформаційного бюлетеня Тендерної палати України №17 (88) 23.04.2007р. (ст.207) та Повідомленням про присвоєння кодів від 23.04.2007р. про розміщення повної інформації щодо державних закупівель в інформаційній системі в мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України».
Відповідно до ст. 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Тендерна палата України виступає засновником інформаційного бюлетеня. Саме в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України 23.04.2007р., тобто за 11 днів до пред'явлення позову до суду, опубліковано оголошення про відміну торгів.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача про відміну торгів є необґрунтованими. Оскільки торги відмінені відповідачем не після порушення судом провадження у справі, а предмету позову не існувало до пред'явлення позову, тому відсутні підстави для припинення провадження у справі по п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України, у задоволенні позову відмовляється повністю
На наведених вище підставах суд не приймає як підставу для задоволення позову посилання позивача на порушення відповідачем ч. 5 ст. 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", так як наслідком таких порушень позивач визначив відміну торгів, які вже були відмінені на час його звернення до суду.
Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Суддя Л.П.Гандюкова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення підписано у повному обсязі 13.07.2007 р.