Постанова від 10.10.2008 по справі 2-а-115/08

№2-a-115/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2008р. Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі

головуючого судді Чернецького В.А.,

при секретарі Купрєєнко А.С.,

з участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської Ради, третя особа головне ОСОБА_4 державного казначейства у Донецькій області, про визнання неправомірними дій відповідача та спонуканні до виплати як учаснику бойових дій недоотриманої щорічної допомоги до дня перемоги,

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2008 року ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої ним щорічної разової грошової допомоги як учасника бойових дій за 2003-2007 роки. Він обґрунтовував свої вимоги тим, що у відповідності до ст.12 ОСОБА_5 України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Відповідач ухиляється від сплати йому вказаних коштів в повному обсязі, сплативши цю грошову допомогу в розмірах, встановлених відповідними законами про державний бюджет України: в 2003р. - 90 грн., в 2004 році - 120грн., в 2005 та 2006 роках - по 250грн., в 2007 році - 410, 06 грн. Оскільки розмір цих виплат не відповідає розміру мінімальної пенсії за віком у відповідні періоди, просив визнати вказані дії відповідача протиправними та зобов"язати його перерахувати щорічну разову грошову допомогу за 2003-2007 роки у відповідності до наведених в позові розрахунків та зобов'язати відповідача сплатити йому за рахунок державного бюджету 5902, 8 грн.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та їх підстави, вказані у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення (надалі УПСЗН) ОСОБА_2 підтвердив, що позивач дійсно знаходиться на обліку в УПСЗН як учасник бойових дій. Позов не визнав та пояснив наступне. Відповідач є бюджетною установою і здійснює виплату ветеранім війни до 05 травня щорічної допомоги в межах затверджених кошторисом асигнувань. Відповідно до п. 1 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до використання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою KM України №228 від 28 лютого 2002р., кошторис бюджетних установ є основним плановим документом, який надає повноваження бюджетній установі щодо отримання доходів і здійснення видатків. Міністерство праці та соціальної політики України відповідно до ОСОБА_5 про Державний бюджет України на відповідний рік є головним розпорядником коштів "Щорічна разова допомога ветеранам війни". Таким чином Міністерством праці доводяться до Головного управління праці та соціального захисту населення лімітні асигнування по зазначеній виплаті та затверджує кошторис, відповідно до якого проводяться виплати. В розділі Ш ОСОБА_5 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі ОСОБА_5) визначено, що виплати грошової допомоги відповідним категоріям громадян провадиться відповідно до ОСОБА_5 України про Державний бюджет на відповідний рік. Тому вважала, що виплата разової щорічної допомоги до дня перемоги позивачу у 2003-2007 роках проведена законно і підстав для задоволення позову немає.

Суд залучив до справи у якості заінтересованої особи Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, але представник третьої особи у судове засідання не з'явився, письмово просив розглянути справу у їх відсутність

Суд, заслухав сторони та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету,

головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету, на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Тому, звернення з позовними вимогами до управління праці та соціального захисту населення щодо стягнення разової грошової допомоги інваліду війни є обґрунтованими і саме цей відповідач зобов'язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального ОСОБА_5 фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього ОСОБА_5, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і ОСОБА_4 є розпорядником коштів Державного бюджету України.

Позивач ОСОБА_3 є ветераном війни - учасником бойових дій і має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни (ас. 4). Ст. 12 спеціального ОСОБА_5 встановлена щорічна разова виплата до 5 травня учасникам бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ОСОБА_6 України "Про Державний бюджет України" на 2003-2007 роки була зупинена на відповідні роки дія ст.12 ОСОБА_5 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Разова грошова допомога за 2003 рік в розмірі 90 грн. встановлена ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2003 рік"; за 2004 рік в розмірі 120 грн. встановлена ст.44 ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2004 рік"; разова грошова допомога за 2005-2006 роки в розмірі 250 грн. встановлена ст.30 ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та ст.30 ОСОБА_5 України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»; разова грошова допомога за 2007 рік в розмірі 280 грн. встановлена ст.29 ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Вказані суми позивачу були своєчасно сплачені.

На підставі викладеного, суд вважає, що дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветерану війни ОСОБА_3 слід визнати протиправними лише при виплаті такої допомоги за 2007 рік. При цьому суд керується рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, згідно якому визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) стаття 29 ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до спеціального ОСОБА_5 здійснюється у таких розмірах: ветеранам війни - учасникам бойових дій - 280 гривень; а також пункт 13 статті 71 цього ж закону, яким зупинено на 2007 рік дію ст.13 спеціального ОСОБА_5.

ОСОБА_5 України «Про Державний бюджет України на 2003 рік», ОСОБА_5 України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», та ОСОБА_5 України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», що стосуються виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни, до теперішнього часу не визнані Конституційним судом України неконституційними і підстав для визнання дій відповідача в цій частині протиправними немає.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2004 від 1 грудня 2004 року визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) стаття 44 ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", якою встановлено, що у 2004 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до ОСОБА_5 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснюється у таких розмірах: ветеранам війни - 120 гривень. Враховуючи те, що Положення ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, тобто з 1 грудня 2004 року, а ст.17-1 ОСОБА_5 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено отримання разової грошової допомоги до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги, то підстав для задоволення вимог щодо стягнення недоотриманої допомоги за 2004 рік немає.

Розмір мінімальної пенсії за віком на час виплати позивачу допомоги у 2007 році законодавством встановлений у розмірі 406 грн.

Таким чином, з урахуванням вже отриманої позивачем разової грошової допомоги у 2007 році, розмір недоотриманої ним такої допомоги у цьому році складає 1780грн. ((406грн.х5) - (250грн.)).

Визнавши вказані вище дії відповідача протиправними, слід зобов'язати Управліннялраці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачу цю суму за рахунок Державного бюджету.

В іншій частині позову заявлені вимоги задоволенню не підлягають.

У відповідності до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Виплата щорічної допомоги до 5 травня є щорічною та виплачується до 30 вересня відповідного року. Тому, про порушення свого права, якщо позивач вважав своє право порушеним, він міг дізнатися при виплаті допомоги за відповідний період. Незнання законодавства не є поважною причиною пропуску такого строку. Будь яких поважних причин для поновлення строку звернення до суду позивачем не наведено.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Тому, пропуск такого строку є підставою для відмови позивачу у задоволенні його вимог про стягнення відповідних сум на оздоровлення за 2003 -2006 роки.

До 30 вересня 2007 року відповідач не провів повний розрахунок з позивачем по сплаті допомоги не зважаючи на рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007. Тому суд вважає, що вимоги позивача про стягнення недорахованих щорічних сум допомоги на оздоровлення за 2007р. підлягають задоволенню як заявлені у строках позовної давності.

На підставі викладеного та керуючись ст.19, 95, 116, 117 Конституції України, ст.13 ОСОБА_5 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальної захищеності", ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99ч.2, 100 ч.1, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про стягнення недоотриманої щорічної допомоги - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області щодо недоплати ОСОБА_3 щорічної грошової допомоги 05 травня у 2007 році.

Зобов'язати ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок Державного бюджету сплатити ОСОБА_3 за 2007 рік як ветерану війни - учаснику бойових дій 1780 (одну тисячу сімсот вісімдесят) гривень шляхом перерахування з розрахункового рахунку №35214011001529, КПК 2501150, КЕКВ 1341 в УДК м. Костянтинівка Донецької області, МФО 834016, ОКПО 03197428.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

ДОВІДКА: Постанова не набула законної сили