№ 2a-942/09
25 березня 2009 року
м. Київ
Суддя Голосіївського районного суду м. Києва Мазурик О.Ф., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Київської міської ради про скасування рішення органу місцевого самоврядування,
24.03.2009 року до Голосіївського районного суду м. Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Київської міської ради про скасування рішення органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делигованих повноважень.
Згідно ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на:
1. 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2. 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3. 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
1. 4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;
2. 5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи:
1. 1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2. 2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
3. 3) про накладення адміністративних стягнень;
1. 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
З наданих позивачем матеріалів позовної заяви вбачається, що в правовідносинах субєкта владних повноважень та позивача, в результаті вище зазначених управлінських дій, відсутні правові ознаки підлеглості чи підпорядкування, які притаманні для адміністративних правовідносин.
У спірних вправовідносинах в цьому випадку реалізується не публічний, а приватний інтерес, тобто спір про право цивільне, хоча одною зі сторін у ньому виступає особа публічного права. Тому така справа є цивільно-правовою і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Згідно п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьрму адміністративному суду.
Виходячи з наведеного, керуючись п. 6 ч.3 ст. 108, 109 КАС України,
В відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про скасування рішення органу місцевого самоврядування - відмовити.
Позовну заяву за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про скасування рішення органу місцевого самоврядування повернути позивачеві.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.