Справа № 2«а»-833/2010
14 квітня 2010 року м. Красноармійськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Стоілової Т.В.
при секретарі Коваленко О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Красноармійськ Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправними дій стягнення державної щомісячної соціальної допомоги до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 22.05.2008 року по 31.12.2009 рік, -
05 квітня 2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправними дій стягнення державної щомісячної соціальної допомоги до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона має статус «дитини війни» у зв'язку з чим, у відповідності до ст.ст.1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Рішення Конституційного суду України від 7 липня 2007 року та від 22.05.2008 року виплачувана їй пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Оскільки відповідач цього не зробив, позивачка просить суд поновити пропущений нею строк для звернення до адміністративного суду за захистом її порушених прав, так як вона не знала раніше про діюче законодавство та зобов'язати відповідача зробити нарахування доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період часу з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року.
В судове засідання позивачка не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, в порядку письмового провадження, в якій повністю підтримує позовні вимоги(а.с.8).
Представник відповідача УПФ в Красноармійському районі у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу без участі його представника у письмовому провадженні(а.с.9). На адресу суду надійшли заперечення проти позову, у яких відповідач посилається на те, що порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Кабінетом Міністрів України у 2006 році не було розроблено. Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" призупинена, законодавче не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком дітям війни. Відповідно до вказаного Закону підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову(а.с.10).
В запереченнях проти позову відповідач наполягає на застосуванні строку позовної давності для звернення до адміністративного суду, оскільки пенсія нараховувалась та виплачувалась щомісячно та позивачеві був відомий її розмір.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням №802855(а.с.7).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відмовляючи у частковому задоволені позову з підстав пропуску річного строку звернення до суду, суд зауважує, що в даному випадку не підлягають застосуванню вимоги статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни» визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної підтримки дітей війни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соціальна підтримка не може розцінюватись як пенсія або її складова частина. Тобто, йдеться про різні види правовідносин в системі соціального забезпечення та державної соціальної підтримки.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнанні такими, що не відповідають Конституції України, тобто визнані неконституційними та втратили чинність з моменту прийняття Конституційним Судом України рішення , а саме з 22.05.2008 р. відновлено право позивача на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком .
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Позивач разом із заявленим клопотання про поновлення строку звернення до суду не навів поважних причин його пропуску, зазначивши лише, що причиною пропущення вказаного строку є необізнаність у правових питаннях. Суд вважає, що незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, так як, відповідно до ст.57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов'язків громадян обов'язково підлягають оприлюдненню. Позивачем не надано доказів поважних причин пропуску строку для звернення до суду.
У зв'язку з тим, що позивач звернувся з адміністративним позовом до суду 05.03.2010р. та позивачем пропущений строк звернення до суду з вимогами про виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., а відповідач наполягає на застосуванні вказаного строку, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у вимогах про підвищення пенсії як дитині війни за період з 22.05.2008 р. до 31.12.2008 р.
Відносно вимог позивача про виплати несплаченої позивачу державної соціальної допомоги як дитині війни (30 % до пенсії) з 01.01.2009р. по 31.12.2009 р., суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.54 ч.2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009р.» від 26.12.2009р. № 835-VI розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету міністрів України.
Відповідно до положень ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» від 26.12.2008р. № 835-VI не передбачено обмежень у застосуванні на 2009р. ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
З урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2009р.» від 26.12.2009р. № 835-VI , суд приходить до висновку, що з 01.01.2009 р. відповідач виплачує позивачу, як дитині війни, підвищення у твердих розмірах у розмірі 49,80грн. в порушення вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто у розмірах менших за 30 % мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вимоги позивача, щодо зобов'язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Красноармійському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії «дитині війни» у 2009 році підлягає задоволенню лише в межах річного строку з часу звернення до адміністративного суду, передбаченого ст.99 ч.2 КАС України, тобто з 01.03.2009 р. в межах річного терміну позовної давності, оскільки до суду позивач звернувся 05.03.2010 року, в іншій частині позовних вимог позивачу відмовити.
З огляду на положення ст.ст.21,105,162 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльність відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією або бездіяльністю.
Таким чином, адміністративний суд може лише визнавати дії суб'єктів владних повноважень незаконними та покласти обов'язок на відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону за відповідний рік, і не є уповноваженим органом проводити розрахунок суми заборгованості.
Керуючись ст.ст.1, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Рішеннями Конституційного суду України від 9 липня 2007 року та від 22.05.2008 року, ст.ст.2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі Донецької області по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 01 березня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Красноармійському районі Донецької області здійснити нарахування та доплату до пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 01 березня 2009 року по 31 грудня 2009 року .
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області до Апеляційного суду Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подасться у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: