Постанова від 06.05.2020 по справі 444/951/20

Справа № 444/951/20

Провадження № 3/444/538/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2020 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Жовківського відділу Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області Ненчин Романа Павловича, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жовква Львівської області cправу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 01.04.2005 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , перебуваючи на службі в поліції з 07.11.2015 року на посаді поліцейського взводу №2 роти №1 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції у Львівській області, маючи спеціальне звання старший сержант поліції, являючись, відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, будучи звільненим зі служби в поліції 12.01.2018 року згідно наказу начальника ГУНП у Львівській області №1 о/с від 04.01.2018 року, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин лише 19.04.2020 року, подав декларацію перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Таким чином ОСОБА_2 порушив вимоги фінансового контролю, встановлені Законом України "Про запобігання корупції", а саме несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього ОСОБА_2 , перебуваючи на службі в поліції з 07.11.2015 року, на посаді поліцейського взводу №2 роти №1 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції у Львівській області, маючи спеціальне звання старшого сержанта поліції, відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, являючись суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, будучи звільненим зі служби в поліції 12.01.2018 року згідно наказу начальника ГУНП у Львівській області № 1 о/с від 04.01.2018 року, в порушення вимог частини 2 пункту 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин лише 22.07.2019 року подав декларацію після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином ОСОБА_2 порушив вимоги фінансового контролю, встановлені Законом України "Про запобігання корупції", а саме несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_2 в судовому засіданні свою вину у пред'явлених йому у вину адміністративних правопорушенннях визнав повністю та пояснив, що не подав своєчасно декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування як перед звільненням, так і після звільнення, оскільки не знав про такий обов'язок, йому про це ніхто не роз'яснив. Щиро розкаявся у вчиненому, просить не накладати суворого стягнення.

Заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 прокурора, вивчивши матеріали справ, з'ясувавши дійсні обставини справи, приходжу до наступного висновку.

Крім повного визнання вини ОСОБА_2 , факт вчинення ним адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та його вина у них підтверджується зібраними доказами, зокрема: 1) протоколами № 17 та № 18 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.04.2020 року; 2) копією послідовності дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинені ОСОБА_2 ; 3) витягом з наказу ГУНП у Львівській області №59 від 07.11.2015 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2 було призначено на посаду поліцейського батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції у Львівській області; 4) витягом з наказу ГУНП у Львівській області №41 о/с від 18.01.2017 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2 було призначено на посаду поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУНП, звільнивши його з посади поліцейського батальйону поліції особливого призначення ГУНП з 18 січня 2017 року; 5) витягом з наказу ГУНП у Львівській області №1 о/с від 04.01.2018 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2 відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VIII було звільнено зі служби в поліції за власним бажанням з 12 січня 2018 року; 6) копіями розписок ОСОБА_2 від 12.01.2018 року; 7) копією розписки ОСОБА_2 від 21.12.2017 року, з якої вбачається, що він був повідомлений про необхідність подання електронної декларації на день його звільнення з Національної поліції України, а саме 12.01.2018 року згідно чинного законодавства; 8) копією попередження від 30.03.2017 року; 9) копією акта батальйону поліції особливого призначення ГУНП у Львівській області від 25.01.2019 року; 10) копіями декларацій перед звільненням та після звільнення ОСОБА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) інформацією з сайту https://portal.nazk.gov.ua, з яких вбачається, що ОСОБА_2 подав декларацію перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 19.04.2020 року, а декларацію після звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 22.07.2019 року, хоча був звільнений 12.01.2018 року; 12) поясненнями в судовому засіданні та письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 16.04.2020 року; 13) роздрукованими примірниками декларацій перед звільненням та після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого саморядування, ОСОБА_2 .

Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до абз.1, п. 2, ст. 45 розділу VII Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього ж Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з роз'ясненнями щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю, затверджених Рішенням НАЗК від 11.08.2016 року №3, декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.

Відповідно до абз.2 ч. 2, ст.45 розділу VII Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього ж Закону, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи зазначені у п. 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункту 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства запобігання корупції декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 п.5 Розділу 11 порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за №959/29089, щорічна декларація суб'єкта декларування подається в період з 00 год. 00 хв. 01 січня до 00 год. 00 хв. 01 квітня року наступного за звітнім роком. Така декларація охоплює звітній період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 12 Закону України«Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Так, ОСОБА_2 перебував на службі в поліції з 07.11.2015 року на посаді поліцейського взводу №2 роти №1 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції у Львівській області з 18.01.2017 року, маючи спеціальне звання старший сержант поліції.

Таким чином, ОСОБА_2 у відповідності до підпункту «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції", відноситься до суб'єктів відповідальності, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно наказу №1 о/с начальника ГУНГІ у Львівській області від 04.01.2018 року ОСОБА_2 звільнено зі служби в поліції з 12.01.2018 року у відповідності до п.7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», на підставі рапорта від 21.12.2017 року.

Таким чином ОСОБА_2 зобов'язаний був подати декларацію перед звільненням, особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування не пізніше дня звільнення, тобто до 00:00 год. 13.01.2018 року.

Крім того ОСОБА_2 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування після звільнення до 00:00 год. 01.04.2019 року.

Однак, згідно даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_2 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перед звільненням за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, лише 19.04.2020 року, тобто несвоєчасно, а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення лише 22.07.2019 року, тобто також несвоєчасно.

Вимогами ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч. 1 ст.18 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейського взводу №2 роти №1 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції у Львівській області, старшого сержанта поліції Сала Ю.М. покладено обов'язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зобов'язання неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського.

Поважні причини, щодо несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перед звільненням та після звільнення у ОСОБА_2 - відсутні, оскільки він на лікуванні (стаціонарному, амбулаторному) не перебував.

Датою вчинення правопорушення є 22.07.2019 року, дата подання декларації після звільнення. Датою вчинення правопорушення є 19.04.2020 року, дата подання декларації перед звільненням.

Місцем вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є адреса, за якою фактично проживає ОСОБА_2 , а саме: АДРЕСА_2 , оскільки, згідно пояснення, він несвоєчасно подавав декларацію перед звільненням та після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, по зазначеному місцю проживання.

Вина ОСОБА_2 у вчинених ним правопорушеннях полягає в тому, що він несвоєчасно подав без поважних причин декларацію перед звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію після звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а тому його дії підлягають кваліфікації за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_2 не встановлено.

Щире розкаяння є обставиною, що пом'якшує відповідальність.

Стягнення може бути накладено на ОСОБА_2 , оскільки не минув тримісячний строк з дня виявлення правопорушення та двохрічний строк з дня його вчинення.

Враховую, що першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним із корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам.

А тому суд не вбачає жодних підстав для визнання вчинених ОСОБА_2 корупційних адміністративних правопорушень малозначними.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Приходжу до висновку про необхідність об'єднання справ в одне провадження.

Санкцією ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено стягнення у виді накладення штрафу в розмірі від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинені ОСОБА_2 адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, є рівнозначними, а тому стягнення на ОСОБА_2 необхідно накласти в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Призначаючи вид та міру стягнення правопорушнику, враховую пом'якшуючу відповідальність обставину, а саме щире каяття у вчиненому, відсутність обтяжуючих відповідальність обставини, а також характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу правопорушника, який не працює, вперше протягом року притягується до адміністративної відповідальності, а відтак приходжу до висновку, що на ОСОБА_2 необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення за якими він притягується до відповідальності.

Відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року в останній діючій редакції, ставки судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 420,40 грн.

Керуючись статтями 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне корупційне правопорушення № 444/951/20, провадження № 3/444/538/2020 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати із справою № 444/952/20, провадження № 3/444/539/2020 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присвоївши об'єднаній справі № 444/951/20, провадження № 3/444/538/2020.

ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп. в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 01.04.2005 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , в дохід держави судовий збір в сумі 420 грн. 40 коп.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області в порядку ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили .

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначений постановою; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат визначається КМ України.

Суддя Зеліско Р. Й.