Постанова від 30.04.2020 по справі 308/9166/19

308/9166/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2020 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., за участі представника Закарпатської митниці ДФС Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС України, відносно громадянина України ОСОБА_1 , місце народження - Закарпатська область, Тячівський район, с. Діброва, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Тячівським РВ УМВСУ в Закарпатській обл. 07.07.2004 р., ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

встановив:

Згідно з протоколу про порушення митних правил №3354/30500/19 від 09.07.2019, 07.07.2019 в зону митного контролю митного поста «Неветленфолу» пункту пропуску «Дякове-Халмеу» Закарпатської митниці ДФС в напрямку «виїзд з України» прибув вантажний автомобіль р.н.з НОМЕР_3 з напівпричепом р.н.з. НОМЕР_4 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , що працює водієм у МПП «ТЕТЕШ» (с. Топчино, 341Б, Тячівський р-н, Закарпатська обл., Україна). Зазначений вантаж слідував по МД типу ЕК10АА № UA305140/2019/006964 від 04.07.2019, рахунку-фактури №6 від 05.06.2019 ЦМР №б/н від 04.07.2019, сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 05.06.2019 серія ЗК№576040. Відповідно до контракту №3/2019 від 15.05.2019відправником та продавцем товару являється ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), а покупцем і одержувачем румунська компанія «SC COCIORVA FOREST SRL» (SEINI-MARAMURES, str.Fermelor nr.4, jud. Maramures, Romania). Згідно з поданих МД № UA305140/2019/006964 та специфікації в рахунку-фактурі №6 від 05.06.2019 експортувалася партія вантажу «пиломатеріал обрізний хвойний» в асортименті та геометричними розмірами (довжина*товщина*ширина): 6000 * 148 * 148 мм - 49шт. - 6,44 м.куб., 6000 * 48 * 198 мм - 90шт. - 5,13 м.куб., 6000 * 48 * 198 мм - 90шт. - 5,13 м.куб., 6000 * 48 * 148 мм - 126шт. - 5,37 м.куб., 6000 * 98 * 148 мм - 56шт. - 4,87 м.куб., 6000 * 98 * 148 мм - 24шт. - 2,09 м.куб.,5000 * 148 * 148 мм - 31шт. - 3,40 м.куб., 4000 * 148 * 148 мм - 42шт. - 3,68 м.куб., 4000 * 48 * 148 мм - 70шт. - 1,99 м.куб., 4000 * 98 * 148 мм - 56шт. -3,25 м.куб., загальним об'ємом - 41,35 м.куб., вартістю за 1 м.куб. - 60 Євро.

Згідно з п.5, поданого до митного оформлення Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 05.06.2019 серія ЗК№576040, ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на експорт партії лісопродукції «пиломатеріали обрізні, ялина, ялиця» геометричними розмірами 23-148*30-198*1000-6000 мм.

На підставі листа УСБУ в Закарпатській області від 58/14-2046 від 05.07.2019 «Щодо проведення спільних заходів» був здійснений митний огляд вантажу.В ході проведення перевірки дотримання законності суб'єктами ЗЕД при здійсненні ними експортних операцій з лісоматеріалами митницею направлено запит до Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Відповідно до відповіді Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства №04/23-1105 від 08.07.2019 та наданих копій документів, встановлено, що для отримання сертифіката серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 була подана заява на видачу сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів та попередній рахунок на партію лісопродукції в асортименті, геометричними розмірами (довжина*товщина*ширина), кількість, об'єм: 2000 * 48 * 198 мм - 42 шт. - 0,8 м.куб., 3000 * 23 * 30 мм - 300 шт. - 0,62 м.куб., 2000 * 28 * 48 мм - 200 шт. - 0,54 м.куб., 1000 * 23 * 50 мм - 200 шт. - 0,23 м.куб., 1000 * 23 * 30 мм - 200 шт. - 0,14 м.куб., 3000 * 23 * 30 мм - 200 шт. - 0,41 м.куб., 4000 * 148 * 148 мм - 42 шт. - 3,68 м.куб., 4000 * 98 * 98 мм - 42 шт. - 1,61 м.куб., 4000 * 28 * 48 мм - 200 шт. - 1,08 м.куб., 4000 * 48 * 148 мм - 42 шт. - 1,19 м.куб., 5000 * 148 * 148 мм - 42 шт. - 4,60 м.куб., 5000 * 23 * 30 мм - 200 шт. - 0,69 м.куб., 6000 * 148 * 148 мм - 63 шт. - 8,28 м.куб., 6000 * 98 * 98 мм - 42 шт. - 2,42 м.куб., 6000 * 48 * 148 мм - 24 шт. - 1,02 м.куб., 6000 * 28 * 48 мм - 305 шт. - 2,46 м.куб., 6000 * 48 * 198 мм - 49 шт. - 2,79 м.куб., 6000 * 118 * 118 мм - 42 шт. - 3,51 м.куб., 6000 * 98 * 148 мм - 63 шт. - 5,48 м.куб., загальним об'ємом - 41,55 м.куб., вартістю за 1 м.куб. - 100 Євро, на адресу Румунської компанії «POLILEMN PROD srl» (Сату Маре, вул.. Андріан, 186 Румунія) на підставі Контракту №1 від 20.05.2019.

Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 05.06.2019 серія ЗК№576040, виданий ФОП ОСОБА_1 , на право здійснення експорту зовсім іншої партії лісо продукції, яка планувалася до відправки іншому отримувачу на підставі іншого контракту.

Здійснюючи експортну операцію з партією лісопродукції і подавши до митного оформлення сертифікат, який був виданий на іншу партію лісопродукції, ФОП ОСОБА_1 до митного оформлення та контролю подав документ (сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 05.06.2019 серія ЗК№576040, що містить неправдиві дані щодо партії лісо продукції (асортименту та геометричних розмірів).

Загальна вартість партії лісопродукції «пиломатеріали хвойні обрізні» в кількості 41,35 м.куб., які ФОП ОСОБА_1 намагався експортувати без відповідного дозволу, згідно рахунку-фактури №6 від 05.06.19р. становить 2481,50 Євро, що згідно курсу НБУ становить 72972,26 грн.

Таким чином, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , вчинені дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підставу для митного оформлення в режимі «експорт» партії лісоматеріалів, документів що містять неправдиві відомості щодо партії лісо продукції, геометричних розмірів, об'єму.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч.1 статтею 483 Митного кодексу України.

У судове засідання особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений шляхом розміщення відповідного виклику на веб-порталі Судова влада України.

На підставі ст. 526 МК України суд вважає за можливе розглянути справу про порушення митних правил за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі та просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, суд приходить до наступних висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Відповідно до постанови ПВСУ від 3 червня 2005 року N 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Судом з матеріалів справи встановлено, що 07.07.2019 в зону митного контролю митного поста «Неветленфолу» пункту пропуску «Дякове-Халмеу» Закарпатської митниці ДФС в напрямку « виїзд з України» прибув вантажний автомобіль р.н.з НОМЕР_3 з напівпричепом р.н.з. НОМЕР_4 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , який перевозив вантаж по МД типу ЕК10АА № UA305140/2019/006964 від 04.07.2019, рахунку-фактури №6 від 05.06.2019 ЦМР №б/н від 04.07.2019, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 05.06.2019 серія ЗК№576040. За вказаними документами експортувалася партія вантажу «пиломатеріал обрізний хвойний» у відповідному асортименті та геометричними розмірами загальним об'ємом - 41,35 м.куб., вартістю за 1 м.куб. - 60 Євро. Відповідно до контракту №3/2019 від 15.05.2019 відправником та продавцем товару значиться ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), а покупцем і одержувачем Румунська компанія «SC COCIORVA FOREST SRL» (SEINI-MARAMURES, str.Fermelor nr.4, jud. Maramures, Romania).

Відповідно до відповіді Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства №04/23-1105 від 08.07.2019 та наданих копій документів, встановлено, що для отримання сертифіката серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 була подана заява на видачу сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів та попередній рахунок на партію лісопродукції у відповідному асортименті та геометричними розмірами загальним об'ємом - 41,55 м.куб., вартістю за 1 м.куб. - 100 Євро.

Обов'язковість подання «Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій» митному органу для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, передбачено ст.3 ЗУ від 08.09.05№2860-IV «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» та ПКМУ від 21.12.05№1260 «Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій».

В абз.4 ст.3 ЗУ від 08.09.05р. №2860-IV вказано, що суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав Сертифікат про походження на партію лісоматеріалів, зазначену у відповідному сертифікаті, має право експорту саме цієї «певної партії» пиломатеріалів. Видачу сертифіката на кожну окрему партію лісо пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом підтверджує п.4 «Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», затвердженого ПКМУ від 21.12.05 №1260.

З огляду на вказане, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 05.06.2019 серія ЗК№576040 був виданий ФОП ОСОБА_1 на право здійснення експорту відмінної партії лісопродукції. Тобто ФОП ОСОБА_1 до митного оформлення та контролю подав документ (сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 05.06.2019 серія ЗК№576040, що містить неправдиві дані щодо партії лісопродукції (асортименту та геометричних розмірів).

Відповідно до ч. 1ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Відповідно до ч. 1 ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Відповідно до ч. 2 ст. 459МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Згідно з п.8 та п. 63 ст. 4 МК України, декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування; уповноважена особа (представник) - особа, яка на підставі договору або належно оформленого доручення, виданого декларантом, наділена правом вчиняти дії, пов'язані з проведенням митних формальностей, щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта.

Статтею 1 КУпАП передбачено завдання цього ж кодексу: охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням.

Згідно з ст.ст. 2, 7 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо. Положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.

Питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюються Митним кодексом України.

Постановою Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил (п.6) передбачено наступне: «судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності».

Для кваліфікації дій за ч.1 ст. 483МК України не мають значення мотив і мета їх вчинення, а також те чи настали від цього шкідливі наслідки. Суб'єктивною стороною складу даного правопорушення є вина у формі умислу або необережності.

Виходячи з вищенаведеного, вина ОСОБА_1 в порушенні митних правил, підтверджується: №3354/30500/19 від 09.07.2019 та матеріалами, доданими до нього: копія ВМД №UA 305140/2019/006964, рахунок-фактура №6 від 05.06.2019, CMR б/н від 04.07.2019, копія сертифікату про проходження лісоматеріалів серії ЗК №576040, копія акту про проведення огляду транспортного засобу від 07.07.2019, копія контрольного талону для проходження по «червоному коридору», лист Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства від 08.07.2019 №04/23-1105 з додатками, пояснення ОСОБА_1 , доповідна записка інспектора митниці тощо. Так, дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483МК України кваліфіковані вірно.

Враховуючи конкретні обставини справи в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь її вини, у відповідності до вимог ст.ст.23,33 КУпАП, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів, що були безпосередніми предметами порушення митних правил, вартість яких відповідно до рахунку-фактури №6 від 05.06.19 становить 2481,50 Євро, що згідно курсу НБУ становить 72972,26 грн., з його конфіскацією на користь держави. Вказане буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

На підставі ст. ст. 458, 464, 465, 467, 483, 519-520, 522, 526, 527-529 МК України, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 283, 284, 287-291 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд

постановив:

громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 72972 (сімдесят дві тисячі дев'ятсот сімдесят дві) гривні 26 копійок з конфіскацією на користь держави цих товарів, а саме:

пиломатеріали хвойні обрізні геометричними розмірами (довжина*товщина*ширина): 4000-6000 * 48-148 *148-198 мм, 41,35 м.куб, загальною вартістю 72972,26 грн.

Стягнути із громадянина України ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду А.П. Іванов