Справа № 161/5342/20
Провадження № 3/161/1805/20
м.Луцьк 28 квітня 2020 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Олексюк А.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 ,
- за ст.184 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Луцького міськрайонного суду Волинської області з Луцького ВП ГУНП у Волинській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.184 ч.2 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.ст. 213, 221, 256, 278 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформленні справи про адміністративні правопорушення, а не протоколи про адміністративні правопорушення, в яких лише зазначається фактичні обставини справи, що підлягають перевірці на підставі зібраних документів.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що матеріали даної справи слід повернути на доопрацювання, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Крім того, відповідно до Наказу МВС України від 06.11.2015 року №1376 «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», а саме розділу II, п.9, вбачається, що у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення АПР18 №118865 від 24.03.2020 року вбачається, що дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.184 КУпАП, тобто за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Однак в матеріалах справи відсутні належні відомості про притягнення ОСОБА_1 протягом року за ст. 184 ч.1 КУпАП.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23.12.2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи те, що суддя позбавлений можливості належним чином всебічно, повно і об'єктивно розглянути справи по суті та винести законне і обґрунтоване рішення, приходжу до висновку, що дані матеріали слід повернути для доопрацювання.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки, а саме необхідно долучити до справи копію постанови суду або інший документ, що підтверджує висновки інспектора з ювенальної превенції про притягнення впродовж року ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП, при дотриманні вимог ст.38 КУпАП, щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 256, 278 п.2 КУпАП України, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.184 ч.2 КУпАП повернути до Луцького ВП ГУНП у Волинській області - для доопрацювання.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк