79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
Справа№
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрика І.Й, при секретарі С.Печений розглянув матеріали справи за позовом КП «Наше місто», м.Трускавець
до відповідача Управління Пенсійного Фонду України у м.Трускавці
про оскарження рішення № 16 від 05.02.07р.
Представники:
від позивача: А.Дикий -нач. юр. відділу (довіреність №683/1 від 31.05.07р.)
від відповідача: Н.Шуляк -ю/к (довіреність № 1834/06-22 від 16.07.07р.)
Суть спору: позов заявлено КП «Наше місто», м.Трускавець до Управління Пенсійного Фонду України у м.Трускавці про оскарження рішення № 16 від 05.02.07р.
Ухвалою господарського суду від 04.06.2007 року справу призначено до судового розгляду на 18.06.07р. Ухвалою суду від 18.06.07р. у зв»язку з неявкою сторін розгляд справи відкладено на 19.07.07р.
У судовому засіданні представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання з'явився проти позову заперечив з підстав, наведених у письмовому відзиві на позовну заяву від 16.06.07р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
05.02.07р. відповідач направив позивачу рішення № 16 від 05.02.07р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, які нараховані УПФ України у м.Трускавці підприємству на загальну суму 96126,89 грн. 15.02.07р. позивач листом № 294 на адресу обласної дирекції пенсійного фонду України направив скаргу на рішення № 16 від 05.02.07р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, які нараховані УПФ України у м.Трускавці підприємству на загальну суму 96126,89 грн.
Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області листом № 1267/06-32 від 05.03.2007 року направило Позивачу Рішення № 20 про результат розгляду скарги, яким рішення управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці від 05.0^.2007 р. № 16 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків залишити без змін, а скаргу Підприємства без задоволення.
Позивач листом № 477 від 14.03.2007 року на адресу Пенсійного фонду України направив скаргу на рішення Управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 20 про результати розгляду скарги від 05.03.2007року.
Пенсійний фонд України листом № 5768/08-10 від 05.04.07р.направив Позивачу Рішення про результату розгляду скарги, яким рішення управління ПФУ в м. Трускавець Львівської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 16 від 05.02.2007 року, та рішення головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про результати розгляди скарги від 05.03.2007 року № 20 залишити без змін, а скаргу Підприємства без задоволення.
Адміністрація КП «Наше місто»не погоджує рішення № 16 від 05.02.2007 року Управління ПФУ у м. Трускавець на загальну суму 96126,89 грн. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків з наступних причин.
Підприємство являється природнім монополістом у місті на нижчевказані види комунальних послуг. Несвоєчасна оплата страхових внесків зумовлена заборгованістю населення перед підприємством по оплаті комунальних послуг.
Станом на 31.06.2006 р. борг населення перед підприємством по всіх видах послуг складає 3008024,25 гривень.
01 липня 2003 року вступив в дію Закон України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію", стаття перша якого прямо передбачає: "Заборгованість з квартирної плати (плати за утримання житла) та плати за комунальні послуги (водо-, тепло-, газопостачання, послуги водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот (далі житлово-комунальні послуги) наймачів жилих приміщень та власників жилих будинків або квартир (далі - громадяни), яка склалася на дату набрання чинності цим Законом перед надавачами житлово-комунальних послуг, реструктуризується на термін 60 місяців незалежно від суми боргу та рівня доходів громадян на дату реструктуризації". З метою виконання закону в місті Трускавець створено два напрямки по механізму укладення угод на реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги для вирішення питання сплати населенням заборгованості за фактично надані комунальні послуги, а саме:
- угоди, які укладає комісія міської ради - терміном на п'ять років;
- угоди, які укладає підприємство терміном на два роки.
Аналіз укладених угод в комісії міської ради та на підприємстві з фізичними особами за надану комунальну послугу по теплопостачанню та гарячому водопостачанню показує, що : - угоди в комісії міської ради укладені в кількості 117 штук ( тобто 117, квартир міста ) на загальну суму 612,0 тис. грн.;
- угоди по підприємству укладені в кількості 608 штук на загальну суму 320439 грн.
Таким чином, підприємство не має можливості своєчасно робити відрахування в Пенсійний фонд України.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 ЗУ "Про загальнообов'язкове пенсійне державне страхування", страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески. нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим періодом є календарний місяць.
Нараховані за рішенням від 05.02.2007р. №16 фінансові санкції та пеня були застосовані до Комунального підприємства "Наше місто" в зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків нарахованих за травень- червень, жовтень-листопад 2006 р.
Внески нараховані за
Підлягають сплаті не пізніше ніж
травень 2006 року
20.06.2006
червень 2006 року
20.07.2006
жовтень 2006 року
20.11.2006
листопад 2006 року
20.12.2006
Внески нараховані за вказані місяці КП «Наше місто» сплачувало у січні 2007 року.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків, та відповідно до ч. 6 ст. 18 Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнятися від їх сплати.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків органам Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Розрахунки фінансових санкцій подано до Рішення від 05.02.2007р. №16.
Нарахування страхових внесків проводилось за тарифом 32 відсотки від фонду оплати праці та 4 відсотки від фонду оплати праці працюючих інвалідів, а також проводиться утримання від загального оподатковуваного доходу працюючих в розмірі (1-5) відсотки. Облік нарахувань ведеться окремо та сплачується на два різні рахунки.
Тому нарахування штрафних санкцій та пені проводиться окремо за видами платежів (32%, 4%) та (1-5)%.
Розрахунок фінансової санкції та пені проведено відповідно до поданих КП "Наше місто" розрахунків сум страхових внесків, що підлягають сплаті за травень, червень, жовтень, листопад 2006 року та платіжних доручень, що підтверджують сплату страхових внесків.
Відповідно до ч.15 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" строки щодо давності стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням № 16 від 05.02.07р. УПФ України у м.Трускавець на загальну суму 96126,89 грн. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків нараховано у відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування від 09.07.03р. № 1058 -IV (надалі закон України № 1058).
Факт виплати зарплати в спірних періодах і несплати внесків представник позивача визнав. Посилання позивача на те, що підприємство знаходиться в тяжкому фінансовому стані є неправомірним, оскільки відповідно до ч. 12 ст. 20 ЗУ № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97 (надалі ЗУ № 400/97) об»єктом оподаткування є фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової оплати зарплати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а також винагороди, що виплачується громадянином за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.
Відповідно до п.6 ст.17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 - IV (далі -Закон України 1058 - IV) страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Ч.3 ст.18 Закону України 1058 -IV зазначає, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платижем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом.
Ч.6 ст.18 Закону України 1058 -IV передбачено, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Також ці норми передбачено Інструкцією про порядок обчислення і сплати застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року №64/8663.
П.5 Інструкції передбачено порядок обчислення і строки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків нараховується пеня у розмірі 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочки.
Відповідно до ч.12 ст.106 Закону України 1058 -IV нарахування пені, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати.
Згідно пп. 10.5. Інструкції про порядок обчислення і сплати застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, рішення про нарахування пені були направлені позивачу протягом 3-х робочих днів з дня їх винесення з повідомленням про вручення.
Посилання позивача на те, що він включений в реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участі у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не може братись до уваги судом, оскільки об»єктом для сплати внесків є не прибутки за результатами роботи підприємства, а витрати на зарплату, яка виплачена працівникам.
Заявлена вимога про визнання рішення № 16 від 05.02.07р. неузгодженим не може бути задоволена судом, оскільки нарахування внеску проведено позивачем самостійно і узгодження суми зобов»язання не потребуються, а відповідно до ч. 2 ст. 106 ЗУ №1058, суми страхових внесків своєчасно не нараховані або несплачені у строки визначені ст.. 20 цього Закону, вважається простроченою заборгованістю з сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Таким чином, безпідставні та не підтверджені належними доказами вимоги, щодо визнання рішення № 16 від 05.02.07р. таким, що не відповідає чинному законодавству не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ст.ст. 241-242 ГК України, стягнення зборів (обов»язкових платежів) і стягнення штрафу є одним з видів адміністративно-господарських санкцій і відповідно до ст.. 250 ГК України такі санкції можуть бути застосовані до суб»єктів господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня вчинення порушення.
На підставі вищенаведеного та керуючись п.6 ст.17, пп.3, 6 ст.18, ч.6 ст.20, п.12 ст.20, ч.13 ст.106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , ст.ст. 158-163 КАС України, суд,-
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у відповідності до вимог ст.254 КАС України і може бути оскаржена у порядку і строки передбачені ст.186 КАС України.
Суддя