ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
Іменем України
07.08.07 Справа № 5/234пн-ад.
Судова колегія у складі суддів Лісовицький Є.А. -головуючий, Калашник Т.Л., Яресько Б.В., розглянувши матеріали справи за позовом: Управління пенсійного фонду України в м.Брянка Луганської області, м.Брянка
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Брянці Луганської області, м.Брянка
про зобов'язання вчинити дії
при секретарі Монастирський Д.Д.
в присутності представників:
від позивача: Дюмін І.О., довіреність №109/07-08 від 10.01.07.
від відповідача -Стахова Т.Г., довіреність № 7 від 10.01.07
Позивачем заявлено вимоги про:
- зобов'язання відповідача вчинити дії по узгодженню (підписанню) Акту звірки витрат на поховання Козакової М.І. за грудень 2006 року на суму 241 грн. 93 коп.
Відповідач відзивом заперечує проти позову з тих підстав, що підписання такого акту законодавством не передбачено. Сторонами складаються лише щомісячні акти звіряння витрат по особовим справам потерпілих. Такий акт за листопад 2006 року відповідачем підписаний. У даному акті позивач виставляв до взаємозаліку суму допомоги на поховання Козакової М.І. -239 грн. 72 коп. Ця сума до відповідачем до заліку не прийнята, оскільки позивачем не надано доказів причинного зв'язку смерті даної особи з раніше отриманим каліцтвом.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін суд, -
В листопаді 2006р. на підставі свідоцтва про смерть від 02.11.2006р. .У® 085045 за заявою Басістой Н.І. управління ПФУ в м.Брянці Луганської області здійснило виплату допомоги на поховання Козакової Марії Іллівни в сумі 241,93 грн. ( в т.ч. витрати на її доставку 2,21грн.), яка отримувала пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Пенсія по інвалідності Козаковій М.І. була призначена Протоколом №4/94 від 11.04.1990р. згідно Довідки МСЕК № 056893 від 28.03.1990р.
Допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання підлягає відшкодуванню відповідно до п.4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.03.2003р. N 5-4/4 (далі Порядок).
Згідно Акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання... за листопад 2006 року складеного на підставі п.5 Порядку Брянківським відділенням ФССНВ не прийнято до відшкодування суму затрат допомоги на поховання Козаковій М.І. на суму 241,93грн.
09.02.2007р. Брянківському відділенню ФССНВ було направлено для погодження (підписання) Акт звірки витрат по особових справах потерпілих на суму 241,93грн., який відповідачем отримано 13.02.2007р.
Станом на 02.04.2007р. Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Брянці Луганської області не повернуло узгоджений (підписаний) Акт звірки, не відшкодувало зазначені витрати та не прийняло їх до заліку.
Позивач звернувся з позовом про зобов'язання відповідача вчинити дії по узгодженню (підписанню) Акту звірки витрат на поховання Козакової М.І. за грудень 2006 року на суму 241 грн. 93 коп.
Оцінивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У відповідності до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Пенсійний фонд є страхувальником у галузі пенсійного забезпечення.
Згідно ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Стаття 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1999р. .N«1788 передбачає, що призначення та виплата пенсій, у тому числі пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного Фонду.
Статтею 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»від 23.09.1999р. № 1105-XIV (далі - Закон України № 1105-ХР/) передбачено, що страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків. Пунктом 5 частини 1 ст.24 Закону № 1105-ХГУ встановлено, що Фонд СНВ зобов'язаний співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.
Якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право вернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування до відшкодування понесених ним витрат.
Таким чином, оскільки фактично допомога на поховання Козакової М.І. сплатив ПФУ то відповідач повинен відшкодувати витрати по її виплаті.
Разом з тим, обраний у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права колегія суддів вважає частково таким, що не відповідає змісту прав Управління ПФУ щодо відшкодування понесених ним витрат.
Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку па виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків па виробництві та професійних захворювань від 4 березня 2003 р. № 5-4/4. не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.
Згаданий Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатами допомоги на поховання померлих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне - соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного, захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20.03.07.
За таких підстав у задоволенні позову слід відмовити. Питання про судові витрати не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших витрат суду не надано.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 13.08.2007р.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Є.А.Лісовицький
Суддя Т.Л.Калашник
Суддя Б.В.Яресько