Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62
Іменем України
"31" липня 2007 р. Справа № 11/183а
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі»
16600, м. Ніжин, вул. Глібова, 1
До: Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції
16600, м. Ніжин, вул. Поштова, 2
Про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення
Суддя Ю.М.Бобров
Секретар О.В.Пилипенко
Від Позивача: Коленченко О.О. -представник, дов. від 05.02.07 р. № 05-02/07.
Від Відповідача: Ярмак В.В. - нач. юр. відділу, дов. від 16.07.07 р. № 3841/9/10-001,
Ізотова А.П. - гол. держподатінспектор, дов. від 28.03.07 р. № 814/9/10-013.
Позивачем -Товариством з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» подано адміністративний позов до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення -рішення інспекції.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві та у додаткових письмових поясненнях по справі.
Зокрема, позивач не погоджується з висновками акта перевірки та прийнятим на підставі цих висновків податковим повідомленням - рішенням, вважаючи, що висновки відповідача, взяті за основу при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення -рішення, не відповідають нормам чинного законодавства України.
Позивач вважає, що у відповідача були відсутні будь -які законні підстави для включення з метою оподаткування до складу валових доходів, одержаних ТОВ «НіжинТеплоМережі» сум дотацій для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання населенню в м. Ніжині.
Відповідач у письмових запереченнях до позовної заяви позовних вимог не визнає, вважаючи, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення -рішення прийнято у відповідності до норм чинного законодавства.
На думку відповідача, вимоги Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу» від 23.06.05 р. № 2711 -IV на ТОВ «НіжинТеплоМережі» не поширюються, а тому вся сума отриманої позивачем субвенції в повному обсязі є валовим доходом позивача.
Представники відповідача в судовому засіданні підтримали заперечення на позов з мотивів, викладених у письмових запереченнях та позов та у додаткових письмових запереченнях до нього.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
ТОВ «НіжинТеплоМережі» зареєстровано як суб'єкта підприємницької діяльності -юридичну особу, взято на податковий облік у Ніжинській ОДПІ.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ «НіжинТеплоМережі» є правонаступником прав і обов'язків підприємства паливно -енергетичного комплексу КП «Ніжинтепломережі», що встановлено рішенням господарського суду Чернігівської області від 03.05.07 р. по справі № 12/200/1/1/1 та постановою господарського суду Чернігівської області від 19.10.06 р. по справі № 1/147, копії яких долучені до матеріалів справи.
Ніжинською ОДПІ була проведена виїзна позапланова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.05 р. по 31.12.06 р., за результатами якої складено акт перевірки від 06.04.07 р. № 502/23-32750668.
Як зазначено у висновку акта перевірки, перевіркою встановлено, зокрема, порушення ТОВ «НіжинТеплоМережі» п.п.4.1.6 п.4.1 ст. 4, п.п. 5.6.1 п.5.6 та п.п.5.7.1 п.5.7 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР (далі -Закон № 334), в результаті чого занижено податок на прибуток за 2006 р. на суму 837158,00 грн.
На підставі акта перевірки, Ніжинською ОДПІ прийнято оскаржуване позивачем податкове повідомлення -рішення від 11.04.07 р. № 0000602301/0, яким ТОВ «НіжинТеплоМережі» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 837158,00 грн.
Згідно ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу» від 23.06.05 р. № 2711 (далі - Закон № 2711) цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу. Дія цього Закону поширюється на підприємства паливно - енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Як вбачається з Переліку підприємств паливно -енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу», затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 р. № 168, ТОВ «НіжинТеплоМережі» увійшло до цього Переліку за № 324.
Позивачем надано також копію Виписки (станом на 28.11.05 р.) з Реєстру підприємств паливно -енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, яка засвідчує, що ТОВ «НіжинТеплоМережі» внесено до цього Реєстру, та підтверджує участь підприємства у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом № 2711.
Вищенаведене підтверджує те, що позивач є підприємством паливно -енергетичного комплексу і на нього поширюються норми Закону № 2711 та він бере участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом № 2711.
Статтею 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.05р. № 3235 установлено, що перерахування субвенції з Державного бюджету України місцевим бюджетам на погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств, що надавали такі послуги, або їх кредиторів до державного бюджету, яка утворилася станом на 1 липня 2006 року, та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті. Розрахунки з різниці в тарифах на теплову енергію, що постачалася населенню, здійснюється з урахуванням відповідних норм Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.06 р. № 705, відповідно до ст. 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», затверджено Порядок перерахування у 2006 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення (далі -Порядок).
Порядок визначає механізм перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах (без податку на додану вартість) на теплову енергію (виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуги з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання), послуги з водопостачання і водовідведення, що постачалися населенню, яка утворилася у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання і водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (п.1 Порядку).
Перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості з різниці в тарифах (далі - розрахунки) здійснюється на умовах, визначених цим Порядком, лише на суму заборгованості, що утворилася у період з 1 січня 2000 р. по 1 січня 2005 р. і не погашена на дату складення довідки про розмір кредиторської заборгованості місцевих бюджетів та/або дебіторської заборгованості надавачів послуг (п. 2 Порядку).
Підставою для проведення розрахунків є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається між надавачами послуг та іншими підприємствами - учасниками розрахунків (далі - учасники розрахунків) на підставі документа, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості, форму якого затверджує Державне казначейство за погодженням з Державною податковою адміністрацією, Мінпаливенерго, Мінбудом і Мінфіном (п. 3 Порядку).
Позивачем надано копію Договору 82/705 від 26.06.06 р. про організацію взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.06 р. № 705, відповідно до п.п.2.5 якого Управління житлово - комунального господарства та будівництва Ніжинського виконкому перераховує ТОВ «НіжинТеплоМережі» грошові кошти в сумі 3572004,09 грн. в погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення.
Згідно цього Договору ТОВ «НіжинТеплоМережі» у 2006 році отримало від Управління ЖКГ Ніжинської міської ради, відповідно до КПК 1301100КЕКВ 1310, суми у вигляді дотацій в сумі 3572004,09 грн., які є компенсацією з різниці в тарифах на теплопостачання для населення за 2001 р. в розмірі 805557,06 грн., за 9 місяців 2002 р. в розмірі 1330871,20 грн., за 2004 р. в розмірі 1435575,83 грн., що підтверджується випискою банку.
Згідно п.п.4.2.17 п.4.2 ст. 4 Закону № 334 не включаються до складу валового доходу інші надходження, прямо визначені нормами цього Закону.
У зв'язку з прийняттям Закону № 2711, статтю 22 Закону № 334 доповнено пунктом 22.31, який містить норму, яка прямо встановлює, що на період дії процедури погашення заборгованості згідно із Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу» для платників податків -учасників розрахунків, визначених цим Законом, порядок оподаткування їх прибутку визначається з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу».
Пунктом 8.1 ст. 8 Закону № 2711 для погашення сум заборгованості, які входять до складу заборгованості, у тому числі заборгованості зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій, між підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, та іншими суб'єктами господарської діяльності після підтвердження заборгованості може використовуватися механізм погашення повної суми заборгованості шляхом її часткової оплати кредитору за ціною товару (робіт, послуг), що встановлюється сторонами, на основі укладення відповідного договору. При погашенні платниками податків заборгованості з частковою оплатою її суми сума такої заборгованості не включається до валових витрат кредиторів та до валового доходу дебіторів.
Про погашення заборгованості, що виникла з цієї причини, шляхом списання відповідних сум (як один із шляхів відповідної компенсації) зазначається і в ст. 9 Закону № 2711, при цьому п.9.2 ст. 9 Закону № 2711 встановлено, що при погашенні платниками податків заборгованості у складі, визначеному цією статтею, що підтверджена за встановленим порядком, суми такої заборгованості не включаються до валових витрат кредиторів та до валового доходу дебіторів, штрафні санкції не нараховуються.
Отже, враховуючи норми п.п.4.2.17 п.4.2 ст. 4, п. 22.31 ст. 22 Закону № 334, для визначення валового доходу ТОВ «НіжинТеплоМережі» щодо сум погашення заборгованості на підставі Закону № 2711, неправомірно застосовувати п.4.16 п.4.1 ст. 4 Закону № 334, на порушення якого посилається відповідач у висновку акта перевірки, а правомірно застосовувати норми п.п.8.1 або п.9.2 ст. 9 Закону № 2711.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що отримані позивачем грошові кошти в сумі 3572004,09 грн. для погашення заборгованості, що виникла внаслідок невідповідності фактичної вартості теплової енергії на теплопостачання та гаряче водопостачання у м. Ніжині населенню тарифам, затвердженими органами державної влади чи органами місцевого самоврядуванню, протягом 2001, 2002 та 2004 років, не підлягають включенню до складу валових доходів позивача.
Крім того, ст. 86 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2006 рік» установлено, що у 2006 році сума від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, що рахувалася станом на 1 січня 2005 року і не була погашена протягом 2005 року, не підлягає протягом 2006 року відшкодуванню у складі валових витрат платника податку.
Таким чином, оскаржуване позивачем податкове повідомлення -рішення Ніжинської ОДПІ від 11.04.07 р. № 0000602301/0 не відповідає вимогам чинного законодавства, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАСУ всі здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати підлягають присудженню з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати нечинним податкове повідомлення -рішення Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції від 11 квітня 2007 р. № 0000602301/0.
3. Присудити з Державного бюджету України (р/р 31111095700002 в ГУДК у Чернігівській області, код 22825965, МФО 853592) здійснені Товариством з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» (16600, м. Ніжин, вул. Глібова, 1, р/р 260011167 в АППБ «Аваль», МФО 353531, код 32750668) судові витрати в сумі 3,40 грн. державного мита.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява.
Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Чернігівської області.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, відповідно до ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 31.07.07 р. проголошено тільки вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 06.08.07 р.
Сторони можуть отримати копію постанови, виготовлену в повному обсязі, подавши відповідну заяву на ім'я судді через канцелярію суду.
Суддя Ю.М.Бобров