Постанова від 26.07.2007 по справі 6/272-нА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"26" липня 2007 р. Справа №6/272-нА

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрстандарт", м. Хмельницький

до Хмельницької міської Ради, м. Хмельницький

про - визнання нечинним рішення VIII сесії Хмельницької міської ради №3 від 16.02.07р.

- стягнення з Хмельницької міської ради коштів в сумі 144332,69 грн. на користь ТОВ "Укрстандарт" як відшкодування шкоди завданої незаконним рішенням

Суддя Танасюк О.Є. Секретар судового засідання Сарбей О.Ф.

Представники сторін:

від позивача Сітніков А.В. -представник за довіреністю №045 від 27.03.07р.

від відповідача Демчук Л.Г. -представник за довіреністю №02-11-1159 від 16.10.06р.

Постанова приймається 26.07.07р., оскільки в судових засіданнях 25.06.07р. та 09.07.07р. оголошувалися перерва.

У судовому засіданні згідно ч.3 ст. 160 КАСУ проголошено вступну і резолютивну частини постанови.

Суть спору: Позивач звернувся з позовом, в якому просить суд визнати нечинним рішення VІІІ сесії Хмельницької міської ради №3 від 16.02.07р. та стягнути з Хмельницької міської ради кошти в сумі 144332,69 грн. на користь ТОВ «Укрстандарт» як відшкодування шкоди, завданої прийняттям незаконного рішення.

Повноважний представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, обґрунтовуючи тим, що відповідачем на підтримку місцевої ініціативи прийнято незаконне рішення №3 від 16.02.07р., яким заборонено будівництво гаражів для мешканців будинку по вул. Трембовецькій, 23.

З даним рішенням позивач не погоджується, вказуючи що будівництво гаражів ведеться у відповідності до норм чинного законодавства та на підставі рішення виконкому Хмельницької міської ради №444 від 22.07.04р., яким надано згоду про винесення на розгляд сесії пропозицій по попередньому погодженню місця розташування об'єктів містобудування 19-ти гаражів для мешканців житлового будинку по вул. Трембовецькій, 23, а також рішення Хмельницької міської ради №29 від 07.04.05р., яким надано попереднє погодження місця розташування 19-ти гаражів.

Позивачем на виконання даних рішень було отримано дозвіл на будівництво гаражів та висновки відповідних служб. На підставі вказаної документації, відповідачем прийнято рішення про надання в оренду позивачу земельну ділянку, площею 600 кв.м. під будівництво 19-ти гаражів для мешканців житлового будинку по вул. Трембовецькій, 23 та укладено договір оренди земельної ділянки №040674200083.

Таким чином, на думку позивача, у нього станом на 12.01.07р. були всі підстави для проведення будівництва, а саме будівництво знаходилося в стані готовності на 70%, тому вважає, що спірне рішення прийняте в порушення попередніх рішень депутатів та є безпідставним з огляду на наявні у позивача документи.

Крім того, позивач вказує, що позиція відповідача, викладена в п.2 спірного рішення виходить за межі компетенції Хмельницької міської ради, оскільки міська рада не вправі самостійно скасовувати свої рішення, а лише рішення своїх виконавчих органів.

За таких обставин, позивач просить суд визнати спірне рішення нечинним.

Відповідач у письмових запереченнях на позовну заяву та його повноважний представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, вказуючи, що позивач розпочав будівництво без наявності всіх необхідних для цього дозволів, про що на думку відповідача, свідчать приписи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю від 24.05.06р. та від 28.09.06р., а також протоколом про порушення у сфері містобудування №1 від 05.01.07р. та постанова про накладення штрафу за порушення в сфері містобудування. За таких обставин, відповідач вважає, що позивачем порушено вимоги ЗУ «Про планування та забудову територій».

Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що спірним рішенням №3 від 16.02.07р. не скасовано попереднє рішення Хмельницької міської ради, а лише запропоновано вирішити питання щодо скасування рішень міської ради та знесення гаражів.

В зв'язку із вищезазначеним, просить суд в позові відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрстандарт» -зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності -юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 №247259 від 20.12.01р., згідно довідки Головного управління статистики №486 від 04.05.06р. включене до ЄДРПОУ та здійснює будівельну діяльність на підставі ліцензії серії АБ №177933 від 26.07.05р., виданої Хмельницькою облдержадміністрацією.

Рішеннями виконкому Хмельницької міської ради №444 від 22.07.04р. та №29 від 07.04.05р. на підставі архітектурно-планувального завдання №118 позивачу погоджено місце розташування об'єктів містобудування та погоджено розробку проекту відведення земельної ділянки ТОВ «Укрстандарт» площею 0,06га. під будівництво 19-ти гаражів для мешканців будинку по вул. Трембовецької, 23, а рішенням виконкому Хмельницької міської ради №273 від 28.04.05р. ТОВ «Укрстандарт» надано дозвіл на будівництво об'єктів містобудування з видачею архітектурно-планувальних завдань та технічних умов під будівництво 19-ти гаражів для мешканців будинку по вул. Трембовецької, 23.

Згідно висновків Хмельницької міської санітарно-епідеміологічної станції №313 від 14.06.05р., №437 від 29.08.05р. та висновку відділу з питань екології та раціонального природо використання від 02.07.04р. та від 25.08.05р. про попереднє погодження відводу земельної ділянки під будівництво, земельна ділянка, площею 0,06га., розташована біля буд. 23 по вул. Трембовецької придатна для будівництва 19-ти гаражів.

Листом управління архітектури та містобудування №323 від 16.08.05р. та листом Хмельницького міського управління земельних ресурсів №2192/01-16 від 07.09.05р. погоджено проект землеустрою та відведення земельної ділянки для будівництва 19-ти гаражів.

Згідно рішення Хмельницької міської ради №34 від 05.10.05р. та договору оренди земельної ділянки №040674200083 від 04.05.06р. ТОВ «Укрстандарт» передано в короткострокову оренду земельну ділянку площею 0,06га, по вул. Трембовецької, 23 для забудови 19-ти гаражів для мешканців житлового будинку, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 04.05.06р.

Однак, в зв'язку з відсутністю у ТОВ «Укрстандарт» дозволу на проведення будівельних робіт по вул. Трембовецької, 23, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) 24.05.06р. та 28.09.06р. складено приписи про усунення порушень у сфері містобудування, відповідно до якого ТОВ «Укрстандарт» зобов'язано припинити будівельні роботи по вул. Трембовецької , 23 та надати в інспекцію документи на будівництво, а 05.01.07р. складено протокол про правопорушення у сфері містобудування та прийнято постанову №1 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування.

13.11.06р. мешканцями будинків №42, №42/1, розміщених по вул. Прибузькій в м. Хмельницькому створено ініціативну групу для проведення місцевої ініціативи щодо розгляду на сесії Хмельницької міської ради питання про заборону будівництва гаражного масиву на при будинковій території будинків №42/342/1 по вул. Прибузькій, про що подано заяву до Хмельницької міської ради 13.11.06р. та складено протокол зборів громадян за місцем проживання громадян з питань місцевої ініціативи від 24.11.06р., відповідно до якого мешканцями вказаних будинків було прийнято рішення вимагати від Хмельницької міської ради скасування рішення Хмельницької міської ради №29 від 07.04.05р. та заборонити будівництво гаражів на при будинковій території будинків №42 та №42/1 по вул. Прибузькій.

11.01.07р. ТОВ «Укрстандарт» отримано позитивний комплексний висновок державної експертизи по робочому проекту на будівництво 15-ти гаражів для мешканців будинку по вул. Трембовецької, 23, на підставі якого позивачу надано дозвіл на виконання будівельних робіт №2 від 11.01.07р.

Згідно довідки, вартість виконаних підрядних робіт за січень 2007р. становить 1 698 456,00 грн., відповідно до акту приймання виконаних підрядних робіт за січень 2007р. позивачем виконано будівельні роботи на суму 169 845,60 грн.

На засіданні постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього середовища від 15.01.07р. вирішено винести на розгляд сесії Хмельницької міської ради питання про місцеву ініціативу щодо заборони будівництва гаражів для мешканців 110-ти квартирного житлового будинку по вул. Трембовецької, 23. Однак, на засіданні вказаної комісії 01.02.07р. вирішено відмовити місцевій ініціативі щодо заборони будівництва гаражів для мешканців будинку по вул. Трембовецької, 23.

Однак, рішенням Хмельницької міської ради №3 від 16.02.07р. підтримано місцеву ініціативу щодо заборони будівництва гаражів для мешканців житлового будинку по вул. Трембовецької , 23

Аналізуючи надані по справі докази та пояснення позивача, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 10 Закону України «Про планування і забудову територій», планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.

Відповідно до ст. 24 даного Закону, у разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об'єкта.

Дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-вишукувальних робіт та отримання дозволу на виконання будівельних робіт у порядку, визначеному цим Законом.

Дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови (далі - комплексний висновок).

Містобудівна документація затверджується відповідною місцевою радою з визначенням строку її дії та переліку раніше прийнятих рішень, що втрачають чинність, а також тих рішень, до яких необхідно внести відповідні зміни.

В зв'язку з цим, судом враховується, рішеннями виконкому Хмельницької міської ради №444 від 22.07.04р. та №29 від 07.04.05р. на підставі архітектурно-планувального завдання №118, позивачу погоджено місце розташування об'єктів містобудування та погоджено розробку проекту відведення земельної ділянки ТОВ «Укрстандарт» площею 0,06га. під будівництво 19-ти гаражів для мешканців будинку по вул. Трембовецької, 23, а рішенням виконкому Хмельницької міської ради №273 від 28.04.05р. ТОВ «Укрстандарт» надано дозвіл на будівництво об'єктів містобудування з видачею архітектурно-планувальних завдань та технічних умов під будівництво 19-ти гаражів для мешканців будинку по вул. Трембовецької, 23.

Згідно висновків Хмельницької міської санітарно-епідеміологічної станції №313 від 14.06.05р. та №437 від 29.08.05р. та висновків відділу з питань екології та раціонального природовикористання від 02.07.04р. та від 25.08.05р. ТОВ «Укрстандарт» надано попереднє погодження відводу земельної ділянки площею 0,06га., розташованої біля буд. 23 по вул. Трембовецької під будівництво 19-ти гаражів. Листом управління архітектури та містобудування №323 від 16.08.05р. та листом Хмельницького міського управління земельних ресурсів №2192/01-16 від 07.09.05р. погоджено проект землеустрою та відведення земельної ділянки для будівництва 19-ти гаражів.

Згідно рішення Хмельницької міської ради №34 від 05.10.05р. та договору оренди земельної ділянки №040674200083 від 04.05.06р. ТОВ «Укрстандарт» передано в короткострокову оренду земельну ділянку площею 0,06га, по вул. Трембовецької, 23 для забудови 19-ти гаражів для мешканців житлового будинку, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 04.05.06р.

Однак, відповідно до ст.24 даного Закону, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування не дає права на початок виконання будівельних робіт без одержання відповідного дозволу місцевої інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.

В зв'язку з цим, судом враховується, що 11.01.07р. позивачем отримано позитивний комплексний висновок державної експертизи проекту №4 та дозвіл на виконання будівельних робіт №2 від 11.01.07р.

Судом приймається до уваги твердження відповідача про те, що згідно позитивного комплексного висновку та дозволу на проведення будівельних робіт №2 від 11.01.07р., позивачу надано згоду на будівництво 15-ти, а не 19-ти гаражів, тобто вказаний висновок та дозвіл не відповідають раніше прийнятому рішенню виконавчого комітету Хмельницької міської ради №29 від 07.04.05р., оскільки даними рішеннями позивачу було погоджено будівництво 19-ти гаражів. Однак, суд виходить з того, що у позитивному висновкові зменшено, а не збільшено кількість об'єктів містобудування, з метою раціонального використання наданої для будівництва земельної ділянки , що не порушує будь -чиїх прав чи охоронюваних законом інтересів.

Згідно ст. 3 Закону України «Про планування і забудову територій», рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури.

Відповідно до п. 3. абз. «б» ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Однак, враховуючи, що дозвіл на проведення будівельних робіт від 11.01.07р. є дійсним, не оскаржений та не скасований у встановленому законом порядку, суд прийшов до висновку, що оцінка даного дозволу не входить до компетенції Хмельницької міської ради, тому підтримання місцевої ініціативи щодо скасування рішення Хмельницької міської ради №29 від 07.04.05р. в частині погодження ТОВ «Укрстандарт» будівництва 19-ти гаражів для мешканців будинку по вул. Трембовецької, 23 та заборони будівництва гаражів на прибудинковій території будинків №42, №42/1 з підстав невідповідності відомостей, вказаних у дозволі на проведення будівельних робіт та рішенні виконкому Хмельницької міської ради, є вчиненим з перевищенням визначеної Законом України «Про місцеве самоврядування» компетенції, тому рішення №3 від 16.02.07р. підлягає визнанню нечинним.

Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги позивача в частині визнання нечинним рішення Хмельницької міської ради №3 від 16.02.07р. обґрунтовані, підтвердженні матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про стягнення з відповідача шкоди в сумі 144 332, 69 грн., завданої прийняттям рішення Хмельницької міської ради №3 від 16.02.07р., судом враховується, що згідно ч. 2 ст. 22, збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Оскільки позивачем не подано достатньо доказів на підтвердження того, що понесені ним матеріальні витрати в сумі 144 332,69 грн. пов'язані із прийнятим відповідачем рішенням №3 від 16.02.07р., суд вважає за необхідне в їх стягненні відмовити.

Враховуючи часткове задоволення позову згідно ст. 94 КАСУ судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому пропорційно задоволеним позовним вимогам. При цьому згідно ч.1 ст. 94 Кодексу документально підтверджені судові витрати присуджуються з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 162, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрстандарт», м. Хмельницький до Хмельницької міської ради, м. Хмельницький про визнання нечинним рішення VІІІ сесії Хмельницької міської ради №3 від 16.02.07р. та стягнення з Хмельницької міської ради коштів в сумі 144332,69 грн. на користь ТОВ «Укрстандарт» як відшкодування шкоди, завданої незаконним рішенням задоволити частково.

Визнати нечинним рішення VІІІ сесії Хмельницької міської ради №3 від 16.02.07р. «Про місцеву ініціативу щодо заборони будівництва гаражів для мешканців 110-квартирного житлового будинку по вул. М. Трембовецької,23»

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрстандарт», (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька,161, код ЄДРПОУ 21336603, р/р 2600401709643 в ХФ ВАТ «Ексімбанк», м. Хмельницький МФО 315609) судовий збір в розмірі 1,70 грн. (одна гривня 70 коп.)

В решті позовних вимог відмовити.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу.